Wp Automatic + ChatGPT ile Amazon Satış Ortaklığı Sitesi Kurmak ( Detaylı Rehber )

Wp Automatic + ChatGPT ile Amazon Satış Ortaklığı Sitesi Kurmak ( Detaylı Rehber )
1 Kasım 2023 15:16 | Son Güncellenme: 25 Şubat 2024 11:42

Merhaba arkadaşlar,  bugün sizlere WordPress tabanlı tam otomatik Amazon Satış Ortaklığı Sitesi kurulumunu ücretsiz olarak anlatacağım. Amazon Affiliate Programı sayesinde siteleriniz üzerinden para kazanma şansınız olacaktır.  Site kurulumun dışında kesinlikle ilgi istemeyen bir projedir. Tek yapmanız gereken siteye trafik çekmek için SEO ile ilgilenmektir.

Amazon Affiliate Sistemi Nedir ?

Amazon Ortaklık Programı, içerik üreticileri, yayıncılar ve blog yazarlarının, Amazon’a yönlendirdikleri trafiğe dayalı olarak gelir elde etmelerini sağlayan bir programdır. Bu program, çeşitli ürünleri barındıran geniş bir ürün yelpazesi sunan Amazon üzerinden gelir elde etme fırsatı sunar. Programa dahil olanlar, hedef kitlelerini etkileyici pazarlama stratejileriyle yönlendirerek ürün satışlarını teşvik eder ve Amazon’un sunduğu kolay bağlantı araçları ile gelir elde ederler.

Yani kısaca sitemizi kuracağız, trafik çekeceğiz ve siteye gelen ziyaretçiler konu içerisindeki linklere tıklayarak ürün satın aldığında komisyon alacağız. 

Bu Programın Avantajlı Özellikleri Nelerdir?

  • Herhangi bir yatırım yapmadan para kazanma olanağı.
  • Finansal risk içermeyen bir kazanç modeli.
  • Üyenin paylaştığı link aracılığıyla Amazon’a yönlendirdiği her kullanıcıdan komisyon elde etme.
  • Paylaşılan linkten Amazon’a giriş yapan kullanıcının 24 saat boyunca gerçekleştireceği tüm alışverişlerden komisyon alma şansı.
  • Kullanıcı kitlesi büyüdükçe iş birliği potansiyelinin artması ve buna bağlı olarak kazancın artması.

 

Amazon Affiliate Sitesi için Gereksinimler

1 – Domain
2 – Hosting
3 – WP Automatic Eklentisi  ( Amazondan ürünleri çekmek için )
4 – ChatGPT Api Hesabı ( Amazon ürün başlıklarını ve açıklamalarını özgünleştirmek için. ) ( isteğe bağlı )
5 – Amazon Associates ortaklık programına kayıt olmak. ( https://affiliate-program.amazon.com/ )

1 – Domain seçimi

Amazon Satış Ortaklığı sitesi için domain seçimi oldukça önemli bir adımdır çünkü seçeceğiniz domain, sitenizin kimliğini ve içeriğini temsil eder. Ayrıca, kullanıcıların sitenizi hatırlamasını ve ziyaret etmelerini sağlamak için dikkat çekici, kısa akılda kalıcı olmalıdır.  Direk ürün odaklı veya inceleme temalı domainler seçebilirsiniz.

https://newreviews.net/  Bu site bana aittir. Eğitimin sonunda bu şekilde tamamen hazır bir siteye sahip olacaksınız.

Domain içinde reviews , product gibi kelimeler geçebilir veya akılda kalıcı kısa domainler tercih edebilirsiniz.  Bu tarz domainler bulmak için daha önce açtığım konuyu inceleyebilirsiniz.

Domain Bulma Sitesi – Expireddomains.net Detaylı Rehber”

2 – Hosting Seçimi

Amazon Satış Ortaklığı sitesi için herhangi bir hosting kullanabilirsiniz. Php sürümü 7,0 üzeri olması yeterlidir. Binlerce ürün çekeceğiz ve bu ürünlerin görselleri sunucumuzda olmayacak.

3 – WP Automatic Eklentisi 

Amazon Satış Ortaklığı sitesi için en önemli gereksinim WP automatic eklentisidir. Bu eklenti sayesinde tam otomatik siteler oluşturabilirsiniz.  Eklentinin ayarlarını ilerleyen bölümlerinde en ince detayına kadar anlatacağım.  Ücretli bir eklentidir ve normal fiyatı 39$’dır. 

Not: WP automatic eklentisini 150 TL’ye domaine lisanslı olarak satın almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Ömür boyu lisansdır ve tüm güncellemeleri almaktadır.

4 – ChatGPT Api Hesabı

Amazon Satış Ortaklığı sitesinde ChatGPT kullanma zorunluluğu aslında yok. Wp automatic eklentisi ile Amazon ürünlerin içeriğini birebir çekebiliyorsunuz. ChatGPT kullanmamızın sebebi içeriği özgünleştirmektir. Buda size SEO açısından fayda sağlayacaktır. Api hesabı satanlar oluyor onlardan temin edebilirsiniz.

Gereksinimler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştım.  Detaylı WordPress kurulumunu göstermeye gerek yok diye düşünüyorum. İnternette bu konuda çok kaynak mevcut.

WordPress’i kurduğunuzu varsayarak affilite programına kayıt olmaya geçiyorum.

Amazon Associates ortaklık programına kayıt olmak.

Amazon Associates ortaklık programına kayıt olmayı tek tek görsellerle anlatmak isterdim ama konu çok uzamış olur kafa karışıklığı olmasın diye video paylaşıyorum. Kayıt olduktan sonra btnetcom0e-20 tarzında bir ID’niz olacak.  ID bilgilerinizi kenara not edin wp automatic eklentisi anlatımında kullanacağız.

 

WP Automatic Ayarları

1 -WP Automatic Amazon Ayarları

WordPress eklentiler bölümünden WP automatic eklentisini yükleyin ve aktif edin. Daha sonra Wp Admin sol menüde WP Automatic sekmesi altında  Settings bölümüne gelin.

ilk önce Amazon Settings bölümüne gelin ve  affiliate-program.amazon.com sitesinden aldığınız ID’yi ilk kutucuğa ekleyin.  Aşağıdaki görselde ki diğer kutucuklarıda işaretleyin.

amazon1

Check and update Amazon’s product prices daily : Bu seçenek Amazon sitesindeki ürünlerin fiyatlarını günlük olarak güncellenmesini sağlayacaktır.

Delete amazon not found products (no more on amazon) : Amazonda bulunmayan ürünleri siler.

Set products that got out of stock to pending & publish them when they get back available : Stokta olmayan ürünleri beklemeye alır ve tekrar stok oluştuğunda yayınlar.

2 -WP Automatic ChatGPT Ayarları

Wp Adminden WP automatic settings bölümünde en aşağıda  OpenAI Settings bölümüne girerek ChatGPT üzerinden oluşturduğunuz apiyi ekleyin ve kaydedin.

Amazon ID ve ChatGPT ayarlarını girdikten sonra şimdi Wp automatic üzerinden kampanya oluşturmaya geçebiliriz.

Wp Automatic Yeni Kampanya oluşturma

Kampanya oluşturmadan önce sitenizin tüm kategorilerini ayarlayın. Dilerseniz benim sitedeki kategorileri kullanabilir veya kendinizde araştırma yaparak kategori oluşturabilirsiniz.  Kendi sitemde 73 kategori ve 73 kampanya bulunuyor.

Örnek olarak Laptops kategorisini eklediniz diyelim. Bu kategori için Wp automatic üzerine gireceğimiz kelimeleri  https://ahrefs.com/amazon-keyword-tool  üzerinden bulabilirsiniz.

laptops

Gördüğünüz üzere kategori ile ilgili bir çok aranma mevcut. Bunları bir not defterine kayıt edin.

Sitenizin WP admin bölümüne gelin ve Wp Automatic üzerinden “New Campaign” seçeneğine tıklayın.  Kampanya adını kategori adınız ile aynı yapmanız yararınıza olur ileride karışıklık olmaz.

 

kampanya1

1- Type of Campaign bölümünden Amazon’u seçiyoruz.
2 – Campaign Keywords bölümüne Ahrefs üzerinden topladığınız kelimeleri aralarına virgül koyarak ekliyoruz.
3 – Görselde gördüğünüz kutucukları işaretleyin.
4 – 2000 rakamını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. ( Kampanya üzerinden ne kadar içerik girileceğini belirler. )
5 – Biraz aşağılarda “Add item images as a WooCommerce product gallery” kutucuğu var bunu işaretleyin. Bu ayar sayesinde Amazondaki ürün görselleri sitenize galeri olarak eklenecektir.

6 – Post Template Options bölümünde hiç bir şeye dokunmazsanız ürün başlıkları ve açıklamaları Amazondan direk çekecektir. Bu bölümde başlıklara ve içeriklere ChatGPT Promptlar ekleyebilirsiniz.

kampanya2

7 – Post Status, Format and Type : Bu bölümde sadece If the OpenAI prompt fails, set the post status to pending.” kutucuğunu işaretleyin. Bu seçenek ChatGPT promptu başarız olursa içeriği beklemeye alıyor. 

kampanya3

8 – Image Options Bölümü ayarları : 

Bu bölümdeki ayarlar ürün görselleri içindir. Görselleri sunucumuza indirmeden direk amazon üzerinden kullanacağız. Bunun içinde görselde işaretlediğim bölümdeki eklentiye tıklayarak indirin sitenize yükleyerek aktif edin.   Kutucuklarıda aşağıdaki gibi işaretleyin. Türkçe diline çevirerek ne işe yaradıklarını görebilirsiniz.

kamanya4

 

9 – Post Categories and Tags : Bu bölümden kategoriyi seçin. Laptops için ayar yaptığımız için listeden aynı kategoriyi seçin ve kampanyayı kaydedin.

Benim kullandığım ayarlar bu kadar daha fazla ayar yapmak sizin tercihinize kalmış bir durum. Wp automatic gerçekten çok kapsamlı bir eklentidir.  Kampanyayı kayıt ettikten sonra  “Run campaign” butonuna basarak test edin.

Kampanyanızı sorunsuz çalıştığını gördükten sonra 2. kategorinizi oluşturun ve kampanyalar bölümüne gelerek oluşturduğunuz kampanyayı çoğaltın.

kampanya4

Duplicate butonuna basın ve yeni kategori adınızı girin. Daha sonra sayfayı yenileyin ve 2. oluşturduğunuz kampanyanın içine girin. Burada  yukarıda anlattığım  Type of Campaign bölümündeki kelimeleri yeni kategorinize göre değiştirin.  Post Categories and Tags : bölümünden yeni oluşturduğunuz kategoriyi seçin ve kaydedin.

Bu şekilde hızlı bir şekilde kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz.  Tüm kategorilerini tamamladıktan sonra site tamamen otomasyona dönmüş olacak. İlgi gerektirmeyen bir site haline gelecek. Rank math seo ayarlarını kendinize göre yapabilirsiniz.

Bundan sonrası siteniz trafik çekmeye çalışmak olacak. Sitenize backlink kasarak yükseltmeye çalışın. Benim siteler amazon ürünlerinin genelini kapsıyor. Dilerseniz şansınızı arttırmak için daha niche kelimelere yönelebilirsiniz.

ChatGPT promptlar kullanarak ürünlerin açıklamalarını özgünleştirebilirsiniz.  Örnek bir ürünün açıklamasını Türkçe diline çevirerek okuyabilirsiniz. Tam inceleme tadında bir pazarlamacı olarak yazdırıyorum.  Örnek için tıkla. 

Bilgi ve anlatımlarda yanlışım var ise şimdiden özür diliyorum.  Eksik gördüğünüz eklemek istediğiniz şeyler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Saygılarımla…

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.