Gmail Otomatik Yanıtlama Nasıl Kullanılır?

Gmail Otomatik Yanıtlama Nasıl Kullanılır?
5 Haziran 2022 17:57 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:19

Gmail otomatik yanıtlama, mail servis sağlayıcılarının birçoğu tarafından kullanılan bir hizmettir. İnsanlar günlük yaşantıları esnasında bazı durumlar sebebiyle meşguliyet yaşamakta ve gelen maillere cevap verememektedir. Böyle durumlarda mail yoluyla iletişime geçen tarafı bekletmemek, en azından bilgilendirmek hedeflenmektedir. Bu doğrultuda birçok yönteme başvurulurken, başarılı sonuç alınan tek yöntem otomatik yanıtlama olmaktadır.

Gmail otomatik yanıtlama özelliği ile birlikte, yaşanabilecek meşguliyetler sonucunda mail iletişiminde aksaklık yaşanmasının bir nebze de olsa önüne geçilmektedir. Gelen mailleri uzun süre yanıtsız bırakmak yerine, meşguliyet sebebiyle birlikte hangi süre zarfında detaylı olarak cevap verileceği bildirilmektedir. Bu sayede mail gönderen kişi de bilgi sahibi olmakta ve kısa süre zarfında mailine karşılık alamayacağını öğrenmektedir. Bu sebeple mail aracılığıyla yürütülen işlerden uzak kalmak zorunda olan kişiler için bu özellik son derece önemli olmaktadır.

 

Gmail Otomatik Yanıtlama Nasıl Kullanılır? – Mobil Uygulama

Gmail isimli mail servisi internet sitesi üzerinden hizmet sağlamasının yanı sıra mobil uygulama ile de hizmet vermektedir. Bu sebeple Gmail otomatik yanıtlama özelliğinin de iki farklı ortamda kullanılabilmesi ve ayarlarının yapılabilmesi mümkündür. Maillerine mobil uygulama üzerinden erişim sağlayan kullanıcıların özelliği kullanabilmek için yapması gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle cep telefonunuza Gmail uygulamasını yükleyiniz. Birçok telefon modelinde direkt olarak yüklü bulunmaktadır. Eğer telefonunuzda direkt olarak yüklü bulunuyorsa, güncellenmemiş olma ihtimali vardır. Uygulama mağazanıza girerek Gmail uygulamasını güncelleyiniz.
 • Ardından ise uygulamayı açınız.
 • Uygulamanın sol üst kısmında yer alan üç çizgi simgesine dokununuz.
 • Ardından ise açılan menünün en alt kısmında yer alan “Ayarlar” seçeneğine dokununuz.
 • Açılan Ayarlar penceresinden maillerini otomatik olarak yanıtlamak istediğiniz mail adresine dokununuz.
 • Açılacak olan mail ayarlarını aşağıda doğru kaydırınız. “Genel” başlığı altında yer alan “Otomatik yanıtlayıcı” seçeneğine dokununuz.
 • Ardından açılan pencereden öncelikli olarak “Otomatik yanıtlayıcı” seçeneğini aktif ediniz. Bunun için seçeneğin sağ kısmındaki butona dokunmanız yeterlidir. Buton mavi renge döndüğünde aktif durumda olacaktır.
 • Ardından mail kontrollerinden ne kadar uzak kalacaksanız o süre aralığını belirleyiniz. “Bitiş” kısmını ayarlamamanız durumunda gelen maillere sürekli olarak yanıt vermeye devam edecektir. Maillerinizi kontrol etme imkânı bulduğunuzda özelliği kapatmanız gerekecektir.
 • Ardından gelen maillere vereceğiniz yanıt ile ilgili “Konu” ve “İleti” kısımlarını doldurduktan sonra “Bitti” butonuna dokununuz.

Belirtilen basit adımların uygulanması durumunda Gmail otomatik yanıtlama özelliği aktif duruma gelecektir. Özelliğin kullanım kriterleri göz önüne alındığında, yanıt alamadığı için peş peşe mail gönderen kullanıcılara tek bir sefer yanıt verildiği görülmektedir. Otomatik yanıtlama ile verilen cevabın ardından 4 gün geçmesi durumunda yeni gelen maile ise cevap verilecektir. Aynı kişinin mailini yeniden yanıtlama konusundaki süre kriteri 4 gün olarak belirlenmiştir.

 

Gmail Otomatik Yanıtlama Nasıl Kullanılır? – İnternet Sitesi

Özellikle iş yaşantısında seyahatler esnasında mail servislerinin kullanımı mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fakat bir ofiste veya şirkette bulunulduğu zaman sıklıkla tercih edilen yöntem bilgisayarlar üzerinden internet sitesi aracılığıyla mailleri görüntülemektir. Bu yöntemin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri bilgisayar klavyesi üzerinden daha rahat ve hızlı yanıtlar verilebilmesidir. Bu gibi sebeplerden dolayı mail servislerini internet sitesi üzerinden kullanan ve Gmail otomatik yanıtlama özelliğini aktif etmek isteyen kullanıcıların yapması gerekenler şunlardır:

 • İnternet tarayıcınız üzerinden Gmail internet sitesine giriniz.
 • Otomatik yanıtlama özelliğini kullanmak istediğiniz mail adresinize giriniz.
 • Gmail servisinin ana sayfasını görüntüledikten sonra sağ üst kısımda yer alan “Ayarlar(çark)” simgesine tıklayınız.
 • Açılan menü içerisinde en üstte yer alan “Tüm ayarları görüntüleyin” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan Ayarlar penceresinde “Genel” sekmesi içerisinde yer alan “Otomatik yanıtlayıcı” seçeneğini bulunuz. (Sayfanın en alt kısmında yer almaktadır.)
 • Özelliği aktif etmek için “Otomatik yanıtlayıcı açık” seçeneğine tıklayınız.
 • Hemen ardından alt kısımda yer alan kullanım aralığı ile ilgili süre kısmını doldurunuz.
 • Daha sonra vereceğiniz otomatik yanıta ilişkin Konu ve İleti kısımlarını doldurunuz.
 • Tüm işlemleriniz tamamlandığınızda “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız.

 

Hem mobil uygulama hem de internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen Gmail otomatik yanıtlama özelliği ile ilgili ayarların en alt kısmında “Sadece kişiler listemde olanlara yanıt gönder” şeklinde bir seçenek daha bulunmaktadır. Bu seçeneğin kullanılması durumunda sizin Kişiler listenizde yer almayan mail adreslerine yanıt verilmeyecektir. Kişisel tercihe bağlı olmak kaydıyla bu seçenek de aktif edilebilecektir. Fakat farklı bir mail adresi ile sizinle iletişime geçecek olan kişileri yanıtsız bırakacağından dolayı kullanımı pek fazla tercih edilmemektedir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.