E-devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?
28 Ocak 2023 12:16 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:34

E devlet üzerinden soyadı değişikliği nasıl yapılır? Soyadı değişikliği nasıl yapılır? E devletten soyadı değişikliği? Gibi pek çok soru son zamanlarda çok sık merak edilmektedir. Tüm bu sorularınıza ve daha bir çok sorunuza cevap bu yazımızda yer verdik.

E-devlet üzerinden yayınlandıktan sonra soyadı değişikliği talepleri kamuoyunda büyük ilgi gördü. Herkes soyadını değiştiremez, ancak kişinin evli, boşanmış veya eşinin ölmüş olması gerekir. Kısaca isim değişikliği kadınları kapsıyor. İçişleri Bakanlığı’ndan e-devletin soyadı değişikliği hakkında yapılan açıklamada, evli veya boşanmış kadınların kullandığı veya kullanması planlanan soyadların e-devlet hizmet portalı üzerinden online olarak değiştirilebileceğini duyurdu.

Peki, e-devlet üzerinden soyadı değişikliği nasıl yapılır? Bu önemli sorunun cevabını irdeleyelim.

 

2022 Yılı E Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yakın süreçte sunulan bu hizmet  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü himayesinde yapılacak olan soyadı değişikliğinin başvuru aşamalarını sizler için sıraladık;

  • E devlet sistemi içerisine giriş sağlayınız.
  • Açılan pencerede T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  • Akabinde size özel tanımlanmış veya değiştirerek kişiselleştirdiğiniz şifrenizi yazınız.
  • E-devlet içeriğinde sunulmakta olan hizmetler kısmına tıklayınız.
  • Bu noktada Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetlerine erişim sağlamanız gerekmektedir.
  • Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafınca sunulan bütün hizmetler ekranınıza düşecektir.
  • Hizmetler içerisinden “Evli / Dul veya Boşanmış Kadınların Soyadı Değişikliği Başvurusu” alt başlıklı hizmete tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Akabinde başvuru işlemlerinizi tamamlayabilmektesiniz.

Ancak başvurunuz için gerekli adımları tamamladıktan sonra E-Devlet şifresinin yeterli olmayacağını unutmayınız. Bu nedenle sizden mobil imza veya dijital imza istenecektir. Dijital imzanız yoksa daha pratik bir yöntem olarak mobil imzayı öneriyoruz. Soyadı değişikliği, mobil imzanın veya dijital imzanın doğrulanmasını gerektirir. Bu, mobil imza almanın çok kolay bir yoludur. E-Devlet ile kayıt numaranızın mobil imzasını almanız gerekiyor. Cep telefonu imzası nasıl alınır? Bir talebiniz varsa, bağlı şirketin şubesine başvurmanız gerekir. Sabit bir ücret karşılığında aldığınız mobil imzanız ile “Evli / Dul veya Boşanmış Kadının Soyadı Değişikliği Başvurusu” gibi bir başvuru yapmak için kullanabilirsiniz.

 

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Sağlanır?

E devlet üzerinden soyadı değişikliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabı içeriğinde alınması gereken mobil imzanın nasıl alınacağını incelememiz gerekmektedir.

Yukarıda kısaca açıklanan e-devlet üzerinden yapılan bazı uygulamalar mobil imza gerektirir. Yani e-devlet şifreleri yeterli olmayabilir. PTT’den e devlet şifrenizi 2,5 TL’ye, unutursanız 5 TL’ye alabilirsiniz. Bu nedenle bazı uygulamalar için yetersiz görülen e-devlet şifre kontrolü yerine mobil imza veya elektronik imza gerekmektedir. E-İmza mobil imzaya göre daha zor olduğu için mobil imza alınması tavsiye edilir. Çünkü şifre yetersiz ise iki yol sunar. Mobil imza almak için bağlı operatörle iletişime geçmeniz gerekir. Belirli koşullar altında özel bir mobil imza tanımlanır, ancak belirli bir ücret karşılığında mobil imza alabileceğinizi belirtmeliyiz.

Sadece Türk Telekom faturalı müşterilerinin kullandığı mobil imza hizmetinin hizmet bedeli tüm vergiler dahil 4TL ve 85Kurus’tur. Türk Telekom Mağazası’ndan cep telefonu imza başvurusunda bulunursanız, bir kereye mahsus 4TL işlem ücreti ve 15TL SIM kart ücreti alınacaktır. Daha fazla bilgi için Türk Telekom web sitesine bakınız. Turkcell mobil imza hizmet bedeli faturalı hatlar için aylık 8 TL, KamuSM sertifikalı hatlar için aylık 4 TL, avukat paketleri için aylık 6 TL’dir. Daha fazla bilgi için Turkcell web sitesine bakın. Vodafone’un aylık 5TL’ye sunduğu mobil imza hizmeti ile yasal geçerliliği ıslak imzaya eşdeğer SIM kart ile elektronik ortamda işlem yapmanızı sağlayan mobil imza faturalı hattından yararlanabilirsiniz.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.