Android Yüksek Pil Tüketimini Azaltmanın Yolları

Android Yüksek Pil Tüketimini Azaltmanın Yolları
15 Mart 2023 22:56 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:00

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlardaki en önemli sorunlardan biri, yüksek pil tüketimidir. Özellikle arka planda çalışmakta olan her uygulama, Android yüksek pil tüketimi konusunda kullanıcılara sorun çıkartmaktadır.

Yüksek pil tüketimi, Android işletim sistemi kullanıcıları için en büyük sorunlardan biridir. Akıllı telefonlarda var olan bataryaların ömürlerinin ne olduğu, telefon sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan biridir. Teknoloji içerisinde gerçekleştirilen son dönemdeki gelişmeler, pil teknoloji içerisinde de farklı boyutta gelişmelerin olmasına neden olmuştur.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yüksek düzeydeki pil tüketiminin azaltılabilmesi için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

Ekran Parlaklığının Azaltılması

Akıllı telefonların parlaklık ayarlamasının yapıldığı bölümde yer alan otomatik ekran parlaklığı özelliği, zaman zaman ekranın daha parlak çalışabilmesine neden olmaktadır. Bu seçeneğin kapatılması ve ekran parlaklığının azaltılması, Android pil tüketimi konusunda kullanıcılara fayda sağlayabilmektedir. Gün ışığına çıkıldığında kısa süreli ekran parlaklığı arttırılabilir.

Konum Hizmetlerinin Kapatılması

Akıllı telefondaki konum hizmetlerinin sürekli olarak açık kalması, yüksek pil tüketime neden olabilecek durumlardan biridir. Bundan dolayı konum hizmetlerinin kapatılması, yüksek pil tüketiminin azaltılmasında önemli bir işlem olacaktır.

Konum hizmetlerinin kapatılabilmesi için yapılabilecek işlem ise; ayarlar menüsünden konum özelliğine gelerek kapatmaktır.

Klavye Sesinin Kapatılması

Android yüksek pil tüketimi konusunda yapılabilecek bir diğer adım ise, telefonda yaz yazarken kullanılan klavye kullanımında çıkan sestir. Klavye kullanımında çıkan bu seste, pil tüketimini etkileyen bir işlemdir.

Pil tüketiminde tasarrufa gitmek isteyen kişiler, klavye sesini kapatarak bu konuda adım atabilirler. Klavye sesinin kapatılabilmesi için ise, ayarlar kısmından ses bölümünde gerekli ayarlamalar yapılabilir.

Bluetooth’un Kapatılması

Kullanılmadığı zamanlarda Bluetooth’un açık kalması da, yine pil ömrünü etkileyen durumlardan biridir. Akıllı telefon kullanıcılarının kullanmadıkları zamanlarda Bluetooth’larını kapatmalarını, pil ömürlerinde iyileştirme yapmalarını sağlayacaktır. Bundan dolayı, kullanılan zamanlar haricinde Bluetooth mutlaka kapalı olmalıdır.

4.5G Mobil Veri Kullanımı

4G mobil veri bağlantısı, 2G ve 3G mobil verilerine göre çok daha fazla veri tüketimi gerçekleştirmektedir. Telefonun aktif bir şekilde kullanılmadığı zamanlarda bu özelliğin kapatılması, yüksek pil tüketimi azaltma yolunda kullanıcılara fayda sağlayacaktır.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.