Google News Kaydı Nasıl Alınır? 2022 ( Resimli Anlatım )

Google News Kaydı Nasıl Alınır? 2022 ( Resimli Anlatım )
6 Mayıs 2022 02:07 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:03

Google News nedir ve nasıl başvurulur web sitesi sahipleri için ilgi çeken bir konudur. Google News başvurusu nasıl yapılır ve başvuru sırasında çıkan sorunlarının çözümleri resimli olarak sizlerle paylaşıyorum.

Google News Kaydı başvurusu yapmadan önce sitenizi Google webmaster tools’a ekleyip sitemapları gönderiyoruz.

Webmaster Tools’a eklediğinizi varsayarak başvuru aşamasına geçiyorum.

https://publishercenter.google.com/publications linkine tıklıyoruz ve yayın ekle butonuna basıyoruz.

news1

Görseldeki formu dolduruyoruz ve yayın ekleme butonuna tıklıyoruz.  Yayınımı ekledikten sonra Yayın ayarları ve Google Haberler bölümü çıkıyor. Önce yayın ayarlarını yapalım.

news2

Yayın ayarlarına  girdiğimizde karşımıza  genel ve görsel stiller bölümleri çıkıyor. Genel kısmında Temel bilgiler bölümünü dolduralım. Yayın adını ve birinci dili seçiyoruz.

news3

Yukarıdaki bölümü doldurduktan sonra biraz aşağı doğru indiğimizde konum ve web sitesi mülkü bölümü çıkıyor. Sitenizi hangi dilde açtıysanız o konumu seçiyorsunuz.  Websitesi mülkü bölümüne tam url adresinizi yazıyor ve sağ taraftan doğrula butonuna basıyorsunuz. Webmaster Toolsa eklediğiniz için hemen onaylanmış oluyor.

news4

Bulunduğumuz sayfada son olarak Kişi ekle bölümüne mail adresinizi yazıyorsunuz ekle dedikten sonra sağ üst köşeden kaydet butonuna basıyoruz ve ileri diyoruz.

news5

 

Görsel Stiller Bölümüne geldik. Burada sitemizin logolarını eklememiz gerekiyor. Önce kare olarak logomuzu ekliyoruz. Ben 512×512 ölçülerinde logomu hazırladım ve ekledim.

news6

Dikdörtgen logo bölümünde ise açık tema ve koyu temada güzel görünecek logolarımı eklememiz gerekiyor. Bu bölümde kullandığım ölçü 400×200 pikseldir.

news7

Her iki logoyu ekledikten sonra sağ üstten kaydet diyoruz daha sonra ilk sayfamıza geri dönüyoruz.

news8

Google Haberler bölümüne girdikten sonra Temel Bilgiler kısmını dolduruyoruz. Sitenizle ilgili açıklamanızı yazın ve aşağıdan kategorinizi seçin. Benim başvurduğum site haber sitesi olduğu için Haberler ve Siyaset kategorisini seçiyorum.

news9

Dağıtım bölümünü olduğu gibi bırakıyoruz. Sağ üst köşeden kaydet dedikten sonra ileri butonuna basıyoruz.

İçerik Ayarları Bölümü

İçerik ayarları bölümünde sitemizin Feed adresini eklememiz gerekiyor. Yeni Bölüm ve ardından Feed’lere tıklıyoruz.

news10

Karşımıza Feed Ekle sayfası açılıyor. Burada hemen Bölüm Başlığını yazıyoruz. Feed adresini ekleyip görüntüleme erişiminden HERKES seçiyoruz ve ekle diyoruz.

news11

Yukarıdaki formu doldurduktan sonra Kaydet butonuna basıp ileri diyoruz.

İncele ve yayınla bölümüne geldiğimizde eksik bir şeyler varsa bizi uyarıyor. news12

Bende mesela bölümler alanında 1 boş bölüm yazıyor. Hemen incele diyorum. Beni Feed eklediğim yere gönderiyor. Burada sağda yenileye basıyorum. İçerikler gelmez ise Ctrl + f5 yaparak sayfayı yeniyorum.

news13

Gördüğünüz gibi içerikler geldi. Tekrardan incele ve yayınla bölümüne geçiyoruz. Uyarının kalktığını gördükten sonra Hizmet Şartlarını  incele butonuna basıp formu dolduruyoruz.

news14

news15

News başvurumuz bitirip ve taslak haline getirdikten sonra Yayınla butonuna basıp başvurumuzu gönderiyoruz. Ana sayfaya geldiğinizde incelemede yazacaktır. Hepsi bu kadar. Google News Kaydı başvurusunu tamamlamış oldunuz. Bundan sonra onaylanmasını bekleyeceksiniz.

Google News Kaydı Hakkında Sorular ve Cevapları

1 – Hangi tür siteler için Google News Başvurusu yapabilirim?

Cevap: Neredeyse tüm siteler için News kaydı almanız mümkün. Ben daha önce Haber siteleri, Sağlık, Bebek, Kişisel Blog ve film sitesine News kaydı aldım.

2- Google News tam olarak ne işe yarıyor?

Cevap : Şuan için hızlı indexleme haricinde bir faydasını görmedim.

3- Google News Başvurum kaç günde onaylanır ve onaylandığını nasıl anlarım?

Cevap : Kendi başvurularımda 3 günü hiç geçmedim. Genelde 2-3 gün içerisinde onay alabilirsiniz. Bu süre tabikide uzayabilir. Başvurunuz onaylandığında İncelemede yazan yerde CANLI yazmaya başlayacaktır.

4- Google News kaydını başkasına transfer edebilir miyim?

Cevap:  Google News Kaydınızı başka kişiye aktarabilirsiniz. Transfer yapacağınız kişinin gmail adresini alıp https://publishercenter.google.com/publications/ sayfasında kullanıcı izinleri bölümüne ekliyorsunuz.

5- Google News Kaydım onayladı ama içeriklerde görseller yok ne yapmam lazım?

Cevap:  WordPress alt yapısını kullanıyorsanız çözümü çok basit. Kullandığınız temanın Functions.php dosyasına aşağıdaki kodları eklemeniz yeterlidir.

function rss_post_thumbnail($content) {
global $post;
if(has_post_thumbnail($post->ID)) {
$content = '

' . get_the_post_thumbnail($post->ID) .
'

' . get_the_content();
}
return $content;
}
add_filter('the_excerpt_rss', 'rss_post_thumbnail');
add_filter('the_content_feed', 'rss_post_thumbnail');
ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


 1. Hasan Balıkçı dedi ki:

  merhaba, vermiş olduğunuz görsel sorunu için olan kodu fonksiyon dosyasına eklediğim de şöyle bir hata veriyor ve kaydetmiyor.

  PHP kod değişiklikleriniz wp-content/themes/anka/functions.php dosyasındaki satır 90 yüzünden geri alındı. Lütfen düzeltin ve tekrar kaydetmeyi deneyin.

  syntax error, unexpected ‘&’

  1. BTnet dedi ki:

   Kodu düzenledim tekrar deneyebilirsiniz.