Her Telefonda Olması Gereken Uygulamalar

Her Telefonda Olması Gereken Uygulamalar
25 Ekim 2022 16:47 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:07

Sosyal medya uygulamaları bir yana her telefonda olması gereken uygulamalar listemizde yer alan yazılımlar, cihazınızın daha verimli kullanılması için gereklidir. Gündelik hayatı oldukça kolaylaştıran uygulamalara yer vermeye çalışırken, bu uygulamaların sunmuş olduğu avantajlarından da bahsetmeye çalıştık.

Her Telefonda Olması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Aşağıdaki uygulamalar doğrudan eğlenceye dönük uygulamalar olmayıp, gündelik hayatınızı kolaylaştıracak ve sizin belirli maliyetlerinizi en aza indirecek uygulamalardır. Gerekli sürümleri destekleyen bir akıllı telefona sahipseniz mutlaka aşağıdaki uygulamalara cihazınızda yer vermeye çalışın.

E-Devlet Ve E-Nabız Uygulamaları

Devletin kamu kurumlarının yükünü azaltmak için yürürlüğe koyduğu e-devlet ve e-nabız uygulamaları sayesinde birçok işlemi çeşitli kurumlara gitmeden rahatlıkla yapabilirsiniz.

E-devlet uygulaması sayesinde ikametgah il muhabiri yani aile toplum kağıdı başta olmak üzere, çeşitli evrakların çıktısını alabilirsiniz. Sabıka kaydından aile toplum kağıdına kadar evrak temini yapabileceğiniz e-devlet aynı zamanda bazı borçların daha ödenebileceği uygulamalardan biridir.

E-devlet üzerinden adınıza açılmış davaları görebilir veya adınıza kayıtlı cep telefonu operatörleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Daha pek çok bilgiyi bu uygulamada kolaylıkla görebilirsiniz. E-nabız uygulaması ise hastane işlemlerinin yanı sıra kullanmış olduğunuz ilaç bilgilerine kadar birçok işlemi yapabileceğiniz merkezlerden biridir.

Mobil Bankacılık Uygulaması

Her telefonda olması gereken uygulamalar arasında mobil bankacılık uygulamaları da mutlaka yer almalıdır. Bu uygulamalar hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi çeşitli bankacılık masraflarını da minimuma indirmektedirler.

Örneğin EFT ve havale ücretleri birçok bankanın mobil uygulamasında daha uygun fiyatlarladır. Hatta bazı bankalar mobil bankacılık üzerinden yapılan EFT ve havaleler için herhangi bir ücret almamaktadır. Diğer taraftan herhangi bir cep telefonu numarasına TL yüklemesi yapabilir, vergi, doğalgaz, elektrik, su ve internet faturası gibi çeşitli faturaları ödeyebilirsiniz. Yatırımlarınızı her an kontrol altına alabileceğiniz gibi yeni yatırım araçlarından daha faydalanabilirsiniz.

Navigasyon

Google haritalar veya çeşitli navigasyon uygulamaları adresini bildiğiniz bir yere rahatlıkla ulaşmanızı sağlar. Navigasyon uygulamalarındaki sesli ve görüntülü yönlendirme sayesinde sürüş güvenliği tehlikeye girmeden istediğiniz adrese kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Navigasyon uygulamalarının bir diğer özelliği ise yol boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz benzinlik, hastaneler ve çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşlarına ait yerlerin bilgilerine ulaşma imkanının bulunmasıdır. Adresi girdikten sonra sesli ve görüntülü yönlendirme ile girilen adrese en kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Görsel Editörleri

Video ve fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz ve çeşitli özellikleri ekleyebileceğiniz görsel editörleri de, her telefonda olması gereken uygulamalar arasında bulunuyor. Bu uygulamalar fotoğraf ve videolarınızı farklı formatlara değiştirme imkanı sundukları gibi, eğlenceli özellikler eklemenize de yardımcı olurlar.

Metin Editörleri

Cep telefonunuzdan yazı yazarken daha fazla özellikten faydalanmak istiyorsanız, bunun için gelişmiştir geliştirilmiş çeşitli metin editörleri bulunuyor. Başta Microsoft Word olmak üzere birçok metin editörü, ihtiyaçlarınıza fazlasıyla cevap verecektir.

Çeviri Uygulamaları

Çevrimiçi olarak Google çeviri gibi uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak Google’a alternatif olarak farklı çeviri uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Günümüzde en gelişmiş çeviri uygulaması Google çeviri olarak öne çıkıyor.

Çeviri isabet oranı yüksek olan Google dışında ihtiyacınızı giderebilecek pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan herhangi birini indirerek gerek internetteki bir metni ve gerekse merak ettiğiniz bir konuşmayı kendi dilinize çevirebilirsiniz.

Web tarayıcısı

Başta Google Chrome ve Opera Mini olmak üzere cihazınızda mutlaka bir web tarayıcısı bulunması gerekiyor. Akıllı telefonlarda yerleşik olarak gelen web tarayıcısının yavaş olması nedeniyle, özellikle Google Chrome gibi hızlı tarayıcıları tercih etmeniz tavsiye edilir.

Google Chrome ciddi manada yüksek hızla çalıştığı gibi, bir tarayıcıdan beklenebilecek farklı özellikleri de bir arada sunmaktadır. Her akıllı telefon daha bulunması gereken uygulamalar arasında, benzer uygulamalara da yer verebilirsiniz. Eğlenceye dönük sosyal medya uygulamalarına daha tercihinize göre cihazınızda yer açabilirsiniz.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.