SEO Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
25 Eylül 2022 23:47 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:46

SEO (Search Engine Optimization), web sitelerinin kabul edilmiş belirli sıralama algoritmalarına uygunluk göstermesi için gerekli faktörleri içerir. İnternet sitesi sahiplerinin en büyük dertlerinden biri olan “İlk sayfaya girme”, “Google sıralamasına girme” konusunda en büyük değerlendirme etkeni sitenin ve içeriklerin SEO uyumlu olmasından kaynaklanır.

İnternet sitelerinin On-Page SEO ve Off-Page SEO çalışmalarının yanı sıra paylaşılan içeriklerde de SEO kriterlerine dikkat etmek önemlidir. Arama motorlarının SEO kriterleri %100 bilinmese de emin olunan bir gerçek var ki baştan savma yazılmış, çalıntı cümlelerin kullanıldığı, özgün olmayan ya da spam içeren bir makaleye ne yazık ki sıcak bakmayacak ve sıralamaya almayacaktır. Bu nedenle SEO uyumlu makale yazmak önem arz etmektedir.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, herkesin bildiği Search Engine Optimization kriterlerini karşılamasına dikkat edilecek şekilde hazırlanmış makale türüdür. SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

SEO Google başta olmak üzere arama motorlarının sıralama algoritmalarına ait değerlendirme kriterlerini içerir. İnternet sitesi sahiplerinin sitelerini daha üst sıralara taşımak için dikkat etmesi gereken konulardan biridir ve SEO uyumlu makale yazmak da daha iyi sıralama alabilmek için önem arz eder. SEO uyumlu makale hazırlamak için uyulmasını gerektiren bazı kurallar bulunur.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmak için öncelikle SEO konusuna hakim olunmalı, bu optimizasyonun ne işe yaradığı iyi bilinmelidir. Yazı yazmak türüne göre kolay bir iş olsa da bu yazıları internet sitesine yükleyip yayınlamak, sıralama alabilmek için ne yazık ki yeterli olmaz. Bu noktada, SEO uyumlu makale yazmak için uyulması gereken bazı kurallar şu şekilde sıralanabilir;

  • Makaleler, mutlaka konuyla alakalı anahtar kelimeleri içermeli ve belirli anahtar kelime kurallarına uymalıdır. Örneğin bir SEO için uygun olması istenen metinde anahtar kelime kullanım yoğunluğunun %5 – %8 arasında olması tavsiye edilir.
  • SEO uyumlu makalede kelime sayısı bol tutulmalıdır. Webmaster dünyasında SEO uyumlu makale için kelime sayısı 300 – 600 arasında ideal olarak görülür. Bunun yanı sıra en popüler SEO araçlarından Rank Math, %100 seviyesinde yüksek bir SEO skoru için +2.500 kelime makaleleri tavsiye eder.
  • Yazılan yazılarda başlık düzeni doğru olmalıdır. Bilinen başlık sıralaması H1 (Ana başlık), H2 (Alt başlık), H3 (Küçük başlık) şeklinde ilerlemektedir. Başlık sıralamaları, Google gözünde önemlidir.
  • Yazılar tamamen özgün olmalı, spam ve kopya içeriklere yer verilmemelidir. Başka siteden alınmış bir makalenin sıralama almak konusunda pek de fayda sağlamayacağı herkes tarafından bilinir.

SEO Uyumlu Makale Araçları

SEO uyumlu makale araçları, internet sitesinde yayınlanacak içeriklerden yüksek bir SEO puanı alabilmek ve daha iyi sıralama elde edebilmek için kullanılır. Örneğin WordPress tabanlı internet sitelerinde en çok tercih edilen araçlardan bazıları Rank Math SEO, Yoast SEO ve All In SEO Pack şeklindedir.

 

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.