İnstagram Karanlık Mod Nasıl Açılır?

İnstagram Karanlık Mod Nasıl Açılır?
31 Mart 2022 23:55 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:31

İnstagram Karanlık Mod Nasıl Açılır?

İnstagram karanlık mod özelliği, uzun süreli kullanım gerçekleştiren kullanıcılar için son derece önemli bir özelliktir. Uzun süreli kullanımlarda ekrana sürekli olarak bakmaktan dolayı gözler oldukça fazla yorulmaktadır. Kullanılan uygulamaların birçoğunu beyaz bir arka plana sahip olduğu için gözü daha da fazla yormaktadır. Gözler yorulduğunda ise kullanıcılar uygulamalardan uzak kalmaktadır. Uygulama üreticilerinin ise hiç istemediği bir durumdur. Uygulama üreticileri, kullanıcıları daha fazla uygulama içerisinde tutabilmek için sürekli olarak bir yenilik kazandırmaktadır. Kazandırılan bu yeniliklerin birçoğu kullanıcıların keyifli zaman geçirmesini sağlamak üzerine olsa da bir kısmı da uygulama içerisinde daha fazla zaman geçirmelerine yönelik olmaktadır. Gözleri yoran bir uygulama da kullanıcının daha az zaman geçirmesine sebep olmaktadır. Genellikle gece kullanımları esnasında gözlerin daha fazla etkilenmemesi adına İnstagram karanlık mod adındaki özellik geliştirilmiştir.

 

İnstagram Karanlık Mod Neden Kullanılır?

İnstagram karanlık mod, temel olarak uzun süreli kullanımlarda yaşanabilecek göz yorgunlarını gidermeyi amaçlamaktadır. İnstagram uygulamasının arka planı beyaz renkli olduğundan dolayı gözü fazlaca yormaktadır. İçerisine barındırdığı ögeler ve simgeler küçük boyutlu olduğundan dolayı odaklanarak ve yakın mesafede kullanımlar gerçekleştirilmektedir. Bu kullanımlarda da yoğun ışık gözü oldukça yormakta, hatta gözün bozulmasına bile sebep olabilmektedir. İnstagram karanlık mod özelliği ile birlikte uygulamanın arka plan rengi siyah olarak değiştirilmektedir. Bunun sonunca tüm görünüm siyaha bürünürken, simgeler ve yazılar beyaz renkli kalmaktadır. Bu sayede kullanım normal biçimiyle devam edebilmektedir. Yalnızca paylaşılan fotoğraf ve videoların renklerinde değişim olmamaktadır.

İnstagram Karanlık Mod Uygulama Üzerinden Nasıl Açılır?

İnstagram karanlık mod özelliği internet sitesi üzerinden kullanılamamaktadır. Yalnızca mobil uygulama üzerinde kullanılabilmektedir. İnstagram karanlık mod özelliğini kullanmak isteyen IOS işletim sistemi sahiplerinin, işletim sistemi IOS 13 ve üzeri olmak zorundadır. Bu işletim sisteminin altındaki sürümler kullanamamaktadır. Fakat Android işletim sistemine sahip cep telefonları için bu geçerli değildir.

 • Öncelikle İnstagram uygulamasını açınız. Uygulamanın güncel sürümde olduğunu kontrol ediniz.
 • Profil sayfanızı açınız.
 • Üst kısımda bulunan üç çizgi simgesine tıklayınız.
 • Açılan listeden “Ayarlar” seçeneğine açınız.
 • Ayarlar menüsü içerisinde yer alan “Tema” seçeneğine tıklayınız.
 • Seçeneği “Karanlık” olarak değiştiriniz.
 • Ardından geri tuşuna basarak uygulamanın ana sayfasına geliniz. İnstagram karanlık mod özelliğinin aktif edildiğini göreceksiniz.

İnstagram Karanlık Mod Cihaz Üzerinden Nasıl Açılır?

İnstagram uygulaması, birçok işlemini kullanmış olduğunuz cihaza entegre bir biçimde gerçekleştirmektedir. Cihaz üzerinde yapılan değişiklikler sonucunda, uygulama üzerinde de değişiklikler meydana gelmektedir. Uygulama üzerinden yapılan değişiklikle aktif edilen İnstagram karanlık mod özelliği de bu kapsamda değiştirilebilmektedir. Uygulamanın karanlık mod konusunda yapılan değişiklikten etkilenmesi için yukarıda belirtilen tema seçeneğinin değiştirilmemiş olması gerekmektedir.

Uygulama, herhangi bir değişim yapılmaması durumunda tema seçeneğini “Sistem Varsayılanı” olarak kabul etmektedir. Bu sayede yapılan sistem değişiklikleri uygulamada da gerçekleşebilmektedir. Yapılan sistem değişikliği sonucunda uygulamanın da karanlık modla kullanılabilmesi için IOS 13 ve Android 10 işletim sistemlerine sahip olmak gerekmektedir. Bu işletim sistemlerinin altında bir işletim sistemi mevcut ise yapılan sistem değişikliği İnstagram uygulamasını etkilemeyecektir.

Sistem Varsayılanı seçeneği aktif durumdayken İnstagram karanlık mod özelliği şu şekilde açılabilmektedir:

 • Cep telefonunuzun Ayarlar menüsünü açınız.
 • Ekran seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan seçenekler içerisinden Karanlık mod seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından aktif duruma getiriniz.
 • Tüm telefonların sistem ayarları aynı olmadığı için adımların uygulanması farklılık gösterebilecektir. Kullanmış olduğunuz telefonda farklılık bulunuyorsa, arama bölümüne karanlık mod yazarak bulabilirsiniz.

Sistem üzerinden aktif duruma getirilen karanlık mod seçeneği birçok uygulamada geçerli olacaktır. Bazı uygulamalar ise yalnızca kendi ayarları ile bu işlemi gerçekleştirdiği için geçerli olmayacaktır. Bazı uygulamalar ise karanlık mod özelliğini desteklemediği için geçerli olmamaktadır. Yapılan değişiklik ile bu özelliğin zorunlu bir biçimde aktif edilmesi, uygulamanın kullanımını olumsuz etkileyecektir. Karanlık mod özelliğinin sistem ayarları üzerinden aktif edilmesinin ardından hemen alt kısmında “Tekli uygulamalar” adında ek bir seçenek açılacaktır. Bu seçeneği kullanarak karanlık modun aktif olmasını istediğiniz uygulamaları belirlemeniz mümkün olacaktır. Karanlık mod özelliğini destekleyen uygulamalar ise listede yer almayacaktır.

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.