WhatsApp Kendine Mesaj Atma Nasıl Yapılır?

WhatsApp Kendine Mesaj Atma Nasıl Yapılır?
23 Ekim 2021 12:20 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:31

WhatsApp kendine mesaj atma olarak nitelendirilen ve pek çok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu özelliğin kullanılması durumunda kullanıcı, yalnızca kendisinin görebileceği biçimde bir sohbet başlatabilmektedir. Bu sohbeti yalnızca kendisinin görebiliyor olmasından dolayı, kişisel not defteri niteliğinde kullanabilmektedir.

Popüler sohbet uygulamaları dikkate alındığında, her uygulamanın kendine özgü özelliklerinin olduğu görülebilmektedir. Bu özellikler, uygulamaların kullanım oranlarını olumlu veya olumsuz anlamda etkilemektedir. Kullanıcılar, kullanım yapılarına bağlı olarak kendilerine en uygun özelliklerin yer aldığı sohbet uygulamasını tercih etmektedir. Bu bağlamda bakıldığında WhatsApp uygulamasının daha fazla tercih edilmesinde etkisi olan birçok özelliğin olduğu görülebilmektedir. Bu özelliklerin arasında pek fazla kullanıcı tarafından bilinmemesine rağmen WhatsApp kendine mesaj atma özelliği de gelmektedir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, yalnızca kendilerinin görüntüleyebileceği bir sohbete mesaj gönderebilmenin yanında kişisel profil sayfalarını da diğer kullanıcıların gözünden görüntüleyebilmektedir.

 

WhatsApp Kendine Mesaj Atma Nasıl Yapılır?

WhatsApp, bazı kullanıcılar için yalnızca bir sohbet aracı olarak değil aynı zamanda bir depolama ve kişisel not defteri olarak da kullanılmaktadır. Önemli olduğu düşünülen bilgiler sohbet mesajları aracılığıyla WhatsApp içerisinde tutulurken, önemli görsel içerikler ve ofis dosyaları da sohbet içerisinde depolanmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında WhatsApp’ın bir bulut depolama gibi kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bulut depolama sisteminde yer alan içeriklerde de olduğu gibi içeriklerin gizliliği de önem kazanmaktadır. Bu sebepten ötürü, bu tarz içeriklerin farklı bir kullanıcıya gönderilerek depolanması yerine kendi numarasına gönderilerek depolanması tercih edilmektedir. Bu tercih neticesinde de WhatsApp kendine mesaj atma özelliği kullanılmaktadır. Özelliğin kullanımı oldukça basit bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu kullanım, aşağıda belirtilen adımlar eşliğinde gerçekleşmektedir.

 • WhatsApp uygulamanızın aktif olduğu cep telefonunuzu kullanarak herhangi bir internet tarayıcısına giriniz.
 • İnternet tarayıcısınız adres satırına tırnak işaretinin içerisindeki bilgileri eksiksiz olarak yazınız. “wa.me/90”
 • Yazdığınız bilgilerin devamına ise cep telefonu numaranızı başında 0(sıfır) olmadan yazınız.
 • Yazımını tamamladığınız bilgilerin, “wa.me/905756050403” örneğine uygun olduğundan emin olduktan sonra adrese giriş yapınız.
 • Oluşturulan adrese giriş yapıldığında “WhatsApp’ta paylaş” isimli bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada yer alan “Sohbete Başla” butonuna tıklayınız.
 • Butona tıkladıktan sonra WhatsApp uygulamasına bir yönlendirme yapılacaktır. Yapılan yönlendirme neticesinde kendinize mesaj atabileceğiniz bir sohbet penceresi açılacaktır. Açılan pencereyi kullanarak kendinize mesaj atınız.

Kendinize attığınız mesajlar neticesinde oluşan sohbeti silmeyiniz. Silmeniz durumunda aynı işlemi yeniden gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sohbeti sildikten sonra kişi listesi içerisinden kendi isminizi bulmanız ve kendinize mesaj atmanız mümkün olmayacaktır.

 

WhatsApp Kendine Mesaj Atma – Grup Yöntemi

Kişisel bilgi ve içeriklerin WhatsApp içerisinde bir bulut depolama sistemi niteliğiyle depolanmasının farklı bir yolu daha bulunmaktadır. Bu yol, diğer yolla oldukça benzer nitelikte olsa da bazı farklı yönleri de bulunmaktadır. Özellikle bir profil fotoğrafı ve isim ile adlandırılabiliyor olması, sohbetler arasındaki belirginlik düzeyini değiştirebilmektedir. Bazı kullanıcılar pek fazla dikkat çekmemesini tercih ederken bazı kullanıcılar sürekli olarak ön planda kalmasını tercih edebilmektedir. Bunun dışında ise başka bir kullanıcının da bu içerikleri görüntüleyebilmesi mümkün olmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında bakıldığında WhatsApp kendine mesaj atma özelliği kapsamında ifade edilen grup yöntemi, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kullanımı oldukça basit olan grup yöntemi aşağıda belirtilen adımlar eşliğinde gerçekleşmektedir.

 • WhatsApp uygulamasını açınız.
 • Uygulamanın sağ üst kısmındaki üç nokta simgesine ardından ise “Yeni grup” seçeneğine tıklayınız.
 • Grubu oluşturabilmek için en az bir katılımcı eklemeniz istenecektir. Bu yüzden rehberinizde yer alan herhangi birini ekleyiniz.
 • Grup konusunu ve fotoğrafını belirledikten sonra grubunuzun kurulumunu tamamlayınız.
 • Kurulumu tamamlanan grubun ismine tıklayınız.
 • Profil detayları açılan grubun katılımcılar listesinden eklediğiniz kişiyi çıkartınız.

 

Grup kurulumu aşamasında zorunlu olarak eklediğiniz katılımcıyı gruptan çıkarmanız durumunda, grubun tek olarak kalacaksınız. Böylelikle grup içerisindeki içerikleri yalnızca siz görüntüleyebileceksiniz. WhatsApp kendine mesaj atma özelliği kapsamında ifade edilen grup yöntemi, herhangi bir katılımcı eklemeksizin de gerçekleşebilmektedir. Böylelikle gruba zorunlu olarak eklediğiniz katılımcıya neden böyle bir eylemde bulunduğunuzu açıklamanıza gerek kalmamaktadır. Bunun için sizi engellediğinden emin olduğunuz bir kişi gerekmektedir. Katılımcı olarak tercih etmek zorunda olduğunuz kişiyi, sizi engelleyen kişiler arasından tercih ederseniz, grubun tek katılımcısı siz olursunuz. Ve sizi engelleyen kişiye herhangi bir şekilde bildirim gitmez. Aynı zamanda engeli kaldırması durumunda da grup ile hiçbir ilişiği bulunmaz. Grubun tek katılımcısı siz olursunuz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.