Backorder Nedir?

Backorder Nedir?
18 Ocak 2022 14:51 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:23

İnternet sektörü gün geçtikçe önem kazanmaya ve kitlesini büyütmeye devam ediyor. Durum böyle olunca ticaretten kişisele herkes internet alemine girmenin yollarını arıyor. Özellikle ticari amaçlarla internet alemine girilmek istendiğinde, kendinize ait bir web sitesi sahibi olmak çok büyük avantajlar sağlayabiliyor. Fakat bir alan adını sadece bir kişi aldığı için, sadece alan adı piyasası bile oldukça önemli bir sektör haline geldi. Açık arttırmalar, yüksek fiyatlara alan adı satışları ve backorder gibi sistemler oldukça fazla bir talebe sahip.

Backorder Nedir?

Bir alan adını sadece bir kişi alabilir. Fakat alan adının sahibi, süresi dolduğunda ve yenilemek için ödeme yapmadığında sahip olduğu alan adını kaybeder. Hele ki önemli bir alan adıysa mutlaka yeni alıcılar bulunur. İşte bu noktada Backorder devreye giriyor. Bir alan adını mutlaka almak istiyorsanız ancak bu alan adına sahip biri varsa, backorder hizmeti veren firmalara başvurup alan adının süresinin ne zaman biteceğini öğrenebilir ve bittiği tarihe sipariş geçebilirsiniz. Böylece istediğiniz alan adını sahibi yenilemediği an siz satın almış olursunuz.

Eğer ki istediğiniz domain için sizden başka böyle bir talep bulunmuyorsa, alan adı direk size geçecektir. Fakat birden fazla istek olduğu durumlarda firmalar bazı yöntemler uygulamaktadırlar.

  • Alan adı için Backorder hizmetini ilk talep eden kişi alan adının sahibi olabilir.
  • Alan adı için birden fazla talep varsa, backorder hizmeti veren firma bu kişiler arasında açık arttırma gibi yöntemlere başvurabilir.

Bunun yanında alan adı için ödemeniz gereken tutarı hizmeti almaya başlarken ödersiniz ve BackOrder firmaları bu hizmeti verdikleri için de ek ücret talep ederler. Anlaşılacağı üzere backorder hizmetleri ekonomik hizmetler değildir.

Kısacası Backorder, bir alan adı için ön sipariş anlamına gelmektedir ve süresi bitmeye yaklaşan alan adlarını sizin için otomatik olarak talep etmektedir. Böylece süresi biten alan adlarını direk alabilir ve isterseniz kullanabilir isterseniz de satabilirsiniz. Bu açıdan incelendiğinde hem yatırımcılara hem de marka adı ve benzeri işler için domain arayanlara göre bir sistemdir.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.