İnternet Hızı Nasıl Arttırılır? İnternet Hızı Arttırma Rehberi 2023

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır? İnternet Hızı Arttırma Rehberi 2023
15 Şubat 2023 12:00 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:53

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır? İnternet Hızı Arttırma 2023 Rehberine hoşgeldiniz. İnternet günümüzde hemen herkes tarafından farklı nedenler yüzünden kullanılmaktadır. Bazı kesimler sadece iş amaçlı internet kullanmak zorunda kalmaktadır. İşin yanı sıra;

 • Oyun oynamak,
 • Yatırım yapmak,
 • Film ve dizi seyretmek,
 • Gündemi takip etmek gibi nedenler yüzünden de internet kullanılabilmektedir.

İnternet kullanımının farklı nedenleri olmasına karşın ortak problemleri bulunmaktadır. Çünkü insanlar sistemi her ne olursa olsun belli aralıklarda internet hız sıkıntısı yaşamaktadır. Bahsedilen hız düşüklüğü sorunu kullanım esnasında donma ve sitelere yavaş bağlanma gibi sonuçları beraberinde getirmektedir. Sorunun çözümü için ise ilk olarak nedenin bilinmesi lazımdır.

İnternet Hızı Neden Düşer?

İnternet bağlantılarının kurulabilmesi için günümüzde birbirinden farklı yöntemler kullanılmaktadır. Kimileri mobil olan bağlantıları üzerinden hareket etmektedir. Kimileri ise taşınır ve taşınmaz olarak ayrılan modemlerden istifade etmektedir. Bağlantı seçenekleri farklıdır ancak bağlantı hızlarının düşme nedenleri benzerlik göstermektedir. Peki, internet hızı neden düşer? Bu konu üzerine maddeleme yöntemi ile açıklama yapılması daha iyi olacaktır. Böylelikle her madde tek tek incelenerek sorunların bireysel olarak çözümü sağlanabilecektir.

 • Kotalı internet kullanımı,
 • İnternet hızını azaltan programlar temin etmek,
 • İnternet altyapısının kötü olması,
 • İnternet bağlantı kablolarında bir sıkıntı olması,
 • Bölgesel bağlantıda yaşanan aksaklıklar,
 • Otomatik güncellemelerin gerçekleştirilmemesi,
 • İşletim sistemlerinin güncel olmaması,
 • Bazı virüs programlarının kullanılması internet hızının düşmesinin temel nedenleridir.

Hızın yeniden istenen seviyeye gelebilmesi için sorunun hangi nedenden kaynaklandığının keşfedilmesi gerekmektedir.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet hızını ölçmek kulağa zor bir işlem gibi gelmektedir. Ancak zannedilenin aksine ölçümler hem kolay hem de oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda kullanımda olan cihaz açısından da bir farklılık yaşanmamaktadır. Belli internet siteleri internet hız ölçümlerini otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Arama motorlarında bu yönde aramalar yapılması halinde ölçüm sitelerine erişim sağlamak mümkündür. Hızların ölçümü esnasında da sonrasında da herhangi bir şekilde ödeme yapılması talep edilmemektedir. Bilgisayarlar yerine akıllı cep telefonları ya da tabletlerin kullanılması da süreç ve işleyişi değiştirmemektedir.

İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

Wi-Fi sinyal gücü ve internet hızının artırılması için farklı öneriler bulunmaktadır. Önerilerin uygulamada başarı bulabilmesi ancak soruna yönelik hareket edilmesi ile sağlanacaktır. İnternet hızını arttırmak için gerek programlı gerekse programsız alternatifler üzerinden etkin sonuçlara erişim sağlanması mümkündür. Programlar, hıza zarar veren uygulama ve programları otomatik olarak bulmaktadır. Tespit işleminden sonra silme adımına geçilmektedir. Ancak silmeden önce muhakkak kullanıcı yorumları alınmaktadır. Böylelikle herhangi bir program kullanıcının haberi olmadan silinmiş olmamaktadır.

Günümüzde internet teknolojileri her geçen gün gelişmektedir. Bu neden yüzünden modemlerin eski olması da istenen hıza erişimin önünde engel teşkil etmektedir. Modemin güncellenmesi sayesinde internet hız sorunlarını arkalarında bırakan kişi sayısının çok olması da aynı nedenden kaynaklanmaktadır.

İnternet Hızı Nasıl Olmalı?

İnternet hızının nasıl olması konusunda sonuçlar kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Çünkü herkesin internet kullanımından beklentisi aynı değildir. Aynı şekilde bir evde ya da işyerinde interneti kullanan kişi sayısı da birbirine benzememektedir. Bu bağlamda kullanımları kişi bazlı olacak şekilde indirgemek profesyoneller tarafından önerilmektedir. Ev ortamında kişi başına düşen internet hızının 10 Mbps olması memnuniyet içeren sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Ancak internetin profesyonel işlemler için kullanılması halinde farklı hız biçimleri kullanılmak zorundadır. Bu durum internet üzerinden kazanım elde eden kişilerce araştırılmaktadır. İnternet sağlayıcısı ile görüşme sağlamak işe göre değişen ideal hızların keşfi için yeterlidir. Görüşmeler sayesinde paket ve tarifelerde de güncelleme yapılabilmektedir.

İnternet Hızı Arttırma Rehberi

Piyasada internet hızının artırılması adına pek çok farklı öneriye denk gelinmektedir. İnternet hızı arttırma rehberi de bu çerçevede gelen öneriler üzerinden oluşturulmuştur.

 • Modem yanındaki elektronik cihazların kaldırılması,
 • Altyapı desteğinden gelen hızın analiz edilmesi,
 • Modemi yeniden başlatmak,
 • Modemin konumunu yüksek ve iyi bir şekilde ayarlamak,
 • İnternet kablolarının kısa olmasına özen göstermek,
 • Modem için gerekli olan güncellemeleri gerçekleştirmek var olan internet hızını artıracaktır.

İnternet hızı bazı durumlarda sistemsel hatalar yüzünden de istenen sonuçları vermemektedir. Kişilerin bireysel sorunlardan ileri gelmeyen yavaşlık için sağlayıcılarla görüşmeleri lazımdır. Özellikle kötü hava koşullarından etkilenen ağlarda, uzman destekleri ile internet hızı nasıl artırılır öğrenilebilmektedir. Profesyoneller kablo onarımı ile de hızı artırabilmektedir.

İnternet Hızı Arttırma Programsız

İnternet hızının artırılabilmesi için illa ki belli programların indirilmesine gerek bulunmamaktadır. Bazı durumlarda atılacak küçük birkaç adımla birlikte internet hızı istenen kapasiteye gelebilmektedir. İnternet hızını programsız arttırmak isteyenlerin;

 • Modem ayarlarını kontrol etmeleri,
 • İnternet ağındaki güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırmaları,
 • Virüs taraması yapmaları,
 • Otomatik güncellemeleri aksatmamaları,
 • Kullanılmayan programları ve tarama geçmişlerini temizlemeleri önerilmektedir.

Bahsi geçen öneriler ek bir sorundan ileri gelmeyen hız sıkıntılarını gidermektedir. Ancak verilen önerilerin uygulanmasına karşın hız artmamışsa daha detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda kabloların eskimesinden, kullanılan internetin ağının yetersizliğinden de hız azalabilmektedir. Kesin sonuçlar için ana hız problemlerinin net bir şekilde tespit edilmesi şarttır.

İnternet Hızı Arttırma PC

Bilgisayarlarda yaşanan internet hız sıkıntısı genel manada ek programlardan kaynaklanmaktadır. İnternet sağlayıcısında ve bağlantı sistemlerinde sorun yoksa kişiler cihazlarını temizlemelidir. Bir bilgisayarda özellikle tarama verilerinin düzenli silinmemesinden ötürü internet hızı yavaşlayabilmektedir. Bilgisayardan internet hızını arttırmak isteyenlerin alternatif DNS adreslerini deneyimlemeleri de önerilmektedir. Farklı DNS adresleri internet üzerinden gerçekleştirilecek küçük bir araştırma ile ekranlara gelebilmektedir. Kullanımda olan tarayıcıların güncel olmaması yüzünden de internet hızının düştüğü bilinmektedir. Bundan kaynaklanan nedenler yüzünden bilgisayar kullanıcıların gerekli olan güncellemeleri aksatmadan yapmaları önerilmektedir.

İnternet Hızı Arttırma Telefon

Günümüzde internet bağlantısı sadece bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleştirilmemektedir. Hatta pek çok insan internet bağlantılarını mobil cihazlarından sağlamaktadır. Bu da bilgisayarlarda olduğu gibi mobil cihazlarda da hız sıkıntılarının oluşmasına neden olmaktadır.  Telefondan internet hızını arttırmak için de diğerlerinde olduğu gibi ana nedenler tespit edilmelidir. Akıllı cep telefonlarında da tabletlerde de hız arka planda çalışan uygulamalardan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu neden yüzünden cihaz kullanıcıları ilk olarak arka planda çalışan uygulama sayısını en aza indirmelidir. Akıllı cihazlar için tasarlanan bazı aplikasyonlar da hızın azalmasına neden olabilmektedir. Son olarak akıllı cihazlar otomatik güncelleme üzerinden çalışmaktadır. Bu da cihazların hafızasının hızlı bir şekilde dolması anlamına gelmektedir. Otomatik güncellemeleri kapatmak ve sadece kullanımda olan uygulamaları güncellemek de internet hızını arttırmaktadır. Üstelik bu şekilde cihazların hafızaları da rahat bir şekilde kontrol edilmiş olmaktadır.

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.