Google Chrome Sekme Ara Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Chrome Sekme Ara Özelliği Nasıl Kullanılır?
7 Kasım 2021 11:12 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:00

Google Chrome sekme ara özelliği, sekmeler arasındaki geçişin kolaylaşması adına geliştirilen bir özelliktir. Özellikle fazlaca sekme açarak internet gezintisi yapması seven kullanıcıların yaşadığı karmaşıklığın önüne geçmektedir. İhtiyaç duyulan içeriğin hangi sekmede yer aldığını bulmayı kolaylaştırması sebebiyle oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Google Chrome, piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren hep yenilikler getirme hedefiyle ilerlemiştir. Alışılagelmişin dışında, kullanıcı odaklı yeniliklerin öncüsü olmuştur. Bu kapsamda bakıldığında da başarısını sürdürmeye devam etmiş, kullanıcıların ilk tercih olmayı başarmıştır. Geliştirmiş olduğu sekme ara özelliği de bu başarının sürdürülmesi açısından geliştirilen özellikler arasında yerini almıştır. Kullanıcılarının işlemlerini pratikleştirmeyi hedefleyen tarayıcı, sekme ara özelliği sayesinde sekmeler arasındaki karmaşıklığa çözüm olmuştur. Bu çözüm, özellikle fazla sekme açarak kullanım gerçekleştiren kullanıcıların ihtiyacını gidermiştir. Daha az sekme açarak kullanım gerçekleştiren kullanıcılar için ise pek fazla bir etkisi olmamıştır.

 

Google Chrome Sekme Ara Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Chrome tarafından geliştirilen sekme ara isimli özelliğin kullanımı oldukça basittir. Özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle Google Chrome internet tarayıcısının güncel sürümde olması gerekmektedir. İnternet tarayıcısı güncel olmayan kullanıcıların özelliği kullanabilmesi mümkün değildir. Özelliği kullanabilmek için Google Chrome tarayıcısının aşağıda ifade edildiği şekilde güncellenmesi gerekmektedir.

 • Google Chrome tarayıcınızı bilgisayarınız üzerinden açınız.
 • Tarayıcının sağ üst kısmında yer alan üç nokta simgesine tıklayınız.
 • Devamında ekrana gelen menü üzerinden “Yardım > Google Chrome hakkında” seçeneklerine tıklayınız.
 • Ekrana gelen Chrome hakkında sayfası üzerinden güncellenmeler denetlenecektir. Eğer tarayıcınız güncel sürümde değilse otomatik olarak güncelleme yapılacaktır.

Güncel sürüme ulaşan Google Chrome internet tarayıcısında sekme ara özelliğini kullanmak için aşağıda ifade edilen adımları uygulayınız.

 • Google Chrome tarayıcınızı bilgisayarınız üzerinden açınız.
 • Sekmeler satırının sağ tarafında bulunan ters yönlü ok simgesine tıklayınız.
 • Simgeye tıkladıktan sonra içerisinde açık durumda olan sekmelerin listesinin yer aldığı bir menü açılacaktır. Menünün en üst kısmındaki “Sekme ara” isimli kutucuğa sekme başlığında yer alan herhangi bir kelimeyi yazarak arama yapınız.

Yapılan arama işleminin ardından ihtiyaç duyulan sekme bulunacak ve direkt olarak sekmeye geçiş sağlanabilecektir. Arama işleminden başarılı sonuç alınabilmesi için sekme başlığı içerisinde yer alan bir kelimenin kullanılması gerekmektedir. Site içerisindeki içeriğin içerisinden bir kelime kullanılması, arama işleminin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecektir.

 

Google Chrome Sekme Ara Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bakıldığı zaman bir programın çok yönlü olması, farklı özellikleri içerisinde barındırması birçok kullanıcı için olumlu olabilecek etkenlerdendir. Fakat bu durum bazı kullanıcılar için tam aksi biçimde de olabilmektedir. Bazı kullanıcılar, kullanım biçimlerinin de etkisinden ötürü olumsuz olarak görebilmektedir. Durum böyle olunca da bu olumsuzluğun mümkün ölçüde giderilmesi gerekmektedir. Google Chrome sekme ara özelliği de bu kapsam içerisinde incelendiğinde bazı kullanıcılar tarafından kapatılmak istendiği görülebilmektedir. Bu özelliği kapatmak, ekranda gereksiz yer kaplamasını engellemek için aşağıda ifade edilen adımları uygulayınız.

 • Google Chrome tarayıcınızı bilgisayarınız üzerinden açınız.
 • Tarayıcının adres satırına “chrome://flags” yazınız. Ve “Enter” tuşuna basarak bu adrese giriniz.
 • Ekrana gelen sayfa içerisinden Google Chrome internet tarayıcısının bilinmeyen birçok özelliğinin yapılandırılması mümkündür. Fazlaca özellik bulunduğu için yukarıdaki “Search flags” isimli kutucuğu kullanarak “Enable Tab Search” şeklinde bir arama yapınız.
 • Bulduğunuz özelliğin sağ kısmındaki “Default” seçeneğini “Disabled” olarak değiştiriniz.

 

Böylelikle Google Chrome sekme ara özelliği kapalı duruma getirilecektir. Yakın zamanda gelen güncellemelerle birlikte bu işlemin bazı kullanıcılar tarafından kullanılamadığı görülmektedir. Google Chrome özelliklerinin yapılandırıldığı “Experiments” isimli sayfada “Enable Tab Search” özelliğinin bulunamaması durumunda eski bir Google Chrome sürümünün yüklenmesi gerekecektir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.