İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Ve İstenen Belgeler

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Ve İstenen Belgeler
16 Nisan 2022 11:04 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:17

Nakit ihtiyaçlarınızı çözümleyecek en kolay yöntem ihtiyaç kredisi başvurusu yapmaktır. Bankalar, kredi kullanımı için bazı şartların yerine getirilmesini şart koşmuştur. İhtiyaç kredisi başvurusu için istenen belgeler ise kredi türleri arasında en zahmetsizi diyebiliriz. Sebebi ise bir çok bankanın artık ihtiyaç kredisinde ek belge istememesi. İhtiyaç kredisi, taşıt ve konut kredisine göre daha düşük miktarlarda sunulmaktadır. Buna rağmen başvuru yapan kişinin gelirine göre rakam yükselebilir. İhtiyaç kredisinde banka müşterisine verilecek üst limit banka tarafından belirlenir. Birden fazla kritere bağlı olarak miktar değişkenlik gösterebilir.

İHTİYAÇ KREDİSİ MİKTARI NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde ilk olarak geliriniz olması ilk şart diyebiliriz. Banka, teminat niteliğinde aktif gelir elde ettiğinizi bilmek ve görmek ister. Bunun için maaş bordrosu gereklidir. Maaş bordrosunda yazan gelir miktarı, sizin kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarını da etkileyen ilk unsurdur. Diğer bir unsur ise kredi notu. Kredi notu eğer yüksekse kredi kullanma açısından bir sıkıntı olmayacaktır ve banka müşterisi için en üst düzeyde limit sunacaktır. Tabi yasal kurallar çerçevesinde. Bir diğer unsur ise tercih edilecek banka. Çünkü bankalar arasında kullanım tutarı değişkenlik gösterebilmektedir.

NE KADAR İHTİYAÇ KREDİSİ ALABİLİRİM? (KREDİ HESAPLAMA)
Kredi kullanımında akıllara takılan soruların başında kredi başvurusuna cevabın olumlu olarak verilmesi halinde en fazla kullanılabilecek kredi miktarı. Bankalar aylık tutara göre kredi üst limitini belirler. Kişinin ödeyebilecek gücü kadar kredi sağlar. Örneğin asgari ücret ile çalışan bir kişinin aylık ödeyebileceği miktar ortalama 1500 TL ise bu rakamın üstünde ödeme yapması mümkün görülmez. O sebeple gelirin üzerine çıkacak taksitlendirme olması mümkün değil. Bankaların ihtiyaç kredisi için maksimum belirlemiş olduğu tutar ise genel olarak 50 Bin TL’dir. Bazı bankalar istisna olarak 100 Bin TL’ye kadar ihtiyaç kullandırsa da yüksek gelir olması halinde böyle bir imtiyaz sağlanır. Genelde bankalar, Aylık gelirin 12 katına kadar kredi sağlayabiliyor. Genellikle bankaların aylık elde edilen gelirin %70’ine kadar aylık ödeme planı oluşturması da dikkate alınan bir noktadır. Yani 2000 TL gelir sağlayan bir kişi için aylık en fazla 1400 TL ödeme oluşturulur. Bu rakam %50 ile %70 arasında değişiklik gösterebilir.

İHTİYAÇ KREDİSİ ŞARTLARI VE GEREKLİ BELGELER

Eğer tercih edeceğiniz banka, maaş hesabınız ile aynı banka ise muhtemelen sizden ek bir belge istemeyecektir. Başvuru yapmanız halinde bankaya maaş ödemelerinin yattığı görülür. Böylece maaş bordrosu ve kimlik istenmez. Bankada bu bilgiler daha önce alınmıştır. Eğer maaş kartı/hesabı olmayan bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız sizden belge isteme hakkı vardır. İstenecek belge ise maaş bordrosu ve kimlik kartınızın fotokopisidir. İhtiyaç kredilerinde fazla belge istenmez. Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Başvurular bir çok kanaldan yapılabilir. En kolay şekilde internet üzerinden yapmanız mümkün. Başvuru yapacağınız bankanın web sayfasını ziyaret ettiğinizde kredi hesaplama yada kredi başvuru alanı bulunur. Bu alanı kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden kredi başvurusu yaptıktan sonra banka talebinizi inceler ve telefon ile sizi arayarak onayınızı alır. Ardından krediyi size sunması için banka şubesine davet eder yada banka hesabınıza doğrudan yatırır.

Diğer bir kanal ise telefon bankacılığı ile. Banka müşteri hizmetleri telefon numarası ile bankayı arayın. Başvuru için gerekli sesli yönlendirmeleri takip edin ve başvurunuzu yapın. Aynı şekilde başvurunuza telefon ile dönüş yapılacaktır. Bir diğer yöntem ise SMS ile. Bankaların kredi başvuruları için oluşturdukları SMS hatları bulunmaktadır. İlgili numaralara ulaşmak için tercih edeceğiniz bankanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ve son kanal ise banka şubesi. Banka şubelerine giderek başvuru işleminizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.