Google Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?

Google Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
28 Ekim 2022 13:53 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:12

Google güvenli arama nasıl kapatılır? Sorusu, özellikle Google araması yaptıktan sonra herhangi bir sonuç göremeyerek güvenli arama özelliğinin aktif olduğu zamanlarda cevap aranan sorular arasındadır. Google güvenli arama kapatma konusunda ihtiyacınız olan bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Google Güvenli Arama Nedir?

Uygulamanın amacından bahsetmek, güvenli aramanın ne olduğunu anlamak için önemlidir. Google’da arama yaptığınızda şiddet içeren veya pornografik içeriklerin gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Güvenli arama özelliği aktif olduğunda bu tür içeriklerin karşınıza çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Öte yandan kumar siteleri gibi sonuçları da bu sayede gizlemiş olursunuz.

Güvenli arama özelliğinin en sık kullanılma sebebi, yukarıda yazılan benzer sonuçlardan çocukları uzak tutmaktır. Çocuklarınız bu sayede sakıncalı sitelere erişim sağlayamayacak ve karşılarına güvenli arama özelliği nedeniyle engel bulunduğu çıkacaktır. Google arama özelliğini kapattığınızda ise bu tür içeriklere siz ve bilgisayarınızın diğer kullanıcıları rahatlıkla erişebilecektir.

Google Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?

Google’ın kendini geliştirmiş olduğu en önemli konulardan biri, Google güvenli arama özelliğidir. Bu sayede internet üzerinde sakıncalı aramalardan uzak kalabilir, özellikle çocukların sakıncalı içeriklere erişimini önemli ölçüde engellemektedir. Ancak bazı durumlarda Google güvenli arama özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz. Böyle bir isteğiniz varsa, aşağıdaki adımları izleyerek güvenli arama modunu kapatabilirsiniz.

  • İlk adım olarak tarayıcınızda Google arama motorunu açın.
  • Tarayıcının yani Google arama motorunun sağ üst kısmında bulunan 3 noktaya tıklayın. Burası tarayıcıya ve kullandığınız sürümlere göre farklılık gösterebilir.
  • Yeni açılan kısımda “Ayarlar” bölümüne gelin. Burada ise “Uygunsuz sonuçları gizle” ibaresi bulunmaktadır. Bu kısmı bulun.
  • Yeni açılan ekranda ise “Uygunsuz sonuç filtresi” yazısının yanında bulunan yazı “açık” olacaktır. Bu kısmı “kapalı” olarak değiştirin.
  • Son olarak değişiklik olup olmadığına emin olmak için bir önceki arama terimlerini Google arama motorunda tekrardan arayın. Karşınıza sonuçların çıkması halinde, yaptığınız işlemler başarılı olmuş demektir.

Bu işlemi benzer şekilde hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak ebeveynler tarafından size özel açılan koruma hesaplarının kapatılması, ancak hesap yönetiminde yetkili olan kişilerce yapılabilmektedir. Bu yüzden bu özelliğin hesap yönetim yetkisi olmayan biri tarafından kapatılması mümkün değildir. Hesap bilgilerine erişim sağlayabilmeniz halinde, güvenli aramayı açıp kapatabilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.