iOS ve Android Cihazlarda QR Kod Nasıl Taranır?

iOS ve Android Cihazlarda QR Kod Nasıl Taranır?
30.11.2020
ABONE OL

Bir QR taratmanız mı gerekiyor? ve bunu nasıl tarayacağınızı bilmiyor musunuz? Aslında bu işlemi yapmak oldukça basit. Bunun için herhangi bir uygulamayı dahi indirmenize gerek yok. iOS ve Android işletim sisteminde önceden yüklü QR kod okuyucusu bulunmakta. Peki, iOS ve Android cihazlarda QR kod nasıl taranır?

QR Kodu Nedir?

QR, Çabuk Tepki  manasına gelmekte. Barkodla çalışma mantığı aynı diyebiliriz. QR kodu, web adresleri veya iletişim bilgileri gibi belirli bilgiler içerisinde bulunduran kare şeklinde içerisinde siyah beyaz ızgaralar bulunduran ızgaradır. Bu kodlar hayatımızın neredeyse artık her alanında yer almaktadır.

Android Cihazlarda QR Kod Nasıl Taranır?

Çoğu yeni Android cihazların bir çoğunda bu kodların taramasını yapmak için işletim sistemiyle birlikte gelen bir QR tarayıcı bulunur. Cihazınızın modeline göre, kameranız kodu otomatik bir şekilde algılar veya kamera kısmında bir seçeneğe dokunmanız gerekir. Android cihazlarda QR kodunu taramak için 2 seçenek yer alır.

  • Kamera uygulamasını açın.
  • Kameranızı okutmak istediğiniz QR koda doğru tuttun. Telefonunuz bu kodu tanıyacak gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.
  • Eğer ki yapmıyorsa telefonunuzun kamera özelliklerine girin ve QR kod okuyucu özelliğin var mı kontrol edin. İnternetten de bakabilirsiniz.

iOS Cihazlarda QR Kod Nasıl Taranır?

Android işletim sistemine sahip telefonlarda olduğu gibi, iOS cihazlarında QR kodlarını okumak için kamera uygulamasında yerleşik bir okuyucu bulunur. iOS işletim sistemine sahip bir cihazı kullanıyorsanız, QR kodu taratmak için aşağıdaki adımları yapmanız gerekmekte;

  • Kamera uygulamasını açın.
  • Kameranızı okutmak istediğiniz QR koda doğru tuttun. Telefonunuz bu kodu tanıyacak gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Eğer ki olmuyor ise kamera ayarlarınızı ve özelliklerini kontrol edin. Onun dışında Google Play ve AppStore gibi uygulama mağazından QR kod taratmak için uygulama indirebilir ve onla taratabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.