Sahte para nasıl anlaşılır?

Sahte para nasıl anlaşılır?
28.11.2020
ABONE OL

Teknolojinin ilerlemesi ile sahte para basımında da dolandırıcıların tekniği günden güne gelişti. Bir çok işyeri sahibinin korkulu rüyası olan sahte para nasıl anlaşılır. Bununla ilgili açıklama yazımızın devamında.

Sahte para nasıl anlaşılır?

Halk arasında en yaygın sahte para testi, parayı ışığa tutmaktır. Ama sahte paranın güvenlik önlemlerini sıralamak gerekirse;

  • Banknotlar çeşitli desenler vardır. Değişik açılardan bakıldığı zaman görülür.
  • Her iki taraftan da  bakıldığında kesintisiz bir şerit vardır.  Bu güvenlik şerididir.
  • Paranın üzerinde bulunan Atatürk portresinin sağ alt tarafında 50 sayısını fark edebilmek için yatay şekilde bakmak gerekir.
  • Görme engelliler içinde paranın ön yüzünde Braille alfabesiyle yazılmış, parmakla dokunulduğunda hissedilen izler bulunur.
  • Paraların seri numaraları da önemlidir. Kırmızı seri ve sıra numarasında parlak bir kırmızı renk görülür. Siyah seri ve sıra numarasında da sarıya dönük yeşil renk seçilebilir.
  • Son dönem teknolojinin ilerlemesi ile sahte parayı UV ışık veren cihazların yardımı ile de anlayabiliriz.

Bu yazdığımız makale ile alış verişte, toplu taşıma araçlarında, nerde olursa olsun elinize geçen paranın sahte olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra sizi zor durumda bırakacak bir şeyle karşı karşıya kalmamak için dikkatli olmalısınız.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.