IP TV Nedir? IP TV Kullanmak Yasal mıdır?

IP TV Nedir? IP TV Kullanmak Yasal mıdır?
2 Mayıs 2022 18:08 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:55

IP TV Nedir? IP TV Nasıl Kullanılır? IP TV Hangi Platformlarda Kullanılabilir? IP TV Yasal mıdır? Bu soruların cevaplarının hepsi yazımızda..

Son zamanlarda oldukça ilgimi çeken ve üzerinde uzunca bir araştırma yaptığım bir konu olduğundan öğrendiğim bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim. İnternet altyapısı biraz daha geliştikten sonra ip tv’nin daha fazla yaygınlaşacağını düşünüyorum.Şu anda yayın yapan platformlarında D-smart, Beinsports gibi firmaların iptv yayınına geçebileceğini tahmin ediyorum. Bu konuyu 4 başlıkta ele alacağım.

IP TV Nedir?

Basit tabirle ifade etmek gerekirse internet üzerinden televizyon izlemeye yarayan teknolojiye denir. Anten, uydu çanağından TV izlemek yerine onları bir internet bağlantınız aracılığıyla video akışı halinde alıyorsunuz. Bu görüntü aynı anda indiriliyor ve izliyorsunuz. Yayının donmaması için en az 10 Mbps’e kadar internet bağlantı hızınız olmalı.

IP TV Nasıl Kullanılır?

Iptv üzerinden televizyon izleyebilmek için ilk önce bir internet bağlantınızın olması gerekmektedir. İnternet bağlantı üzerinden alacağınız sinyalleri tv aktarmak için ise iptv destekli kutular , iptv destekli uydu alıcısı veya smart tv android işletim sistemine sahip televizyona ihtiyaç vardır. İptv destekli kutuların ve uydu alıcıların Wi-Fi veya  ethernet kablo destekli olması gerekmektedir.

IP TV Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

İptv, iptv box ile televizyona bağlayarak, smart tv ve android işletim sistemine sahip televizyonların uygulama yükleme alanlarından çeşitli uygulamalar aracılığı ile bağlanılabilir fakat bu uygulamalarda iptv boxlara göre kanal geçişleri daha yavaş olacaktır. Bunların haricinde Bilgisayarınızdan,telefon ve tabletinizden internet bağlantısı olması şartıyla istediğiniz yerden bağlanıp tv izleyebilirsiniz.

IP TV Yasal mıdır?

Artık gelelim asıl merak edilen konuya. Bu konuda bir çok yanlış bilgi mevcut.Aslında ip tv yasaldır. Kullanmanın hiç bir sakıncası yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus ip tv yayını aldığınızda  sizlere sunulmuş olan kanalların, yayıncı kuruluş izni olmadan( (illegal yayın)  kaçak olarak yayınlanması durumunda hem yayıncının yaptığı yasal değil hemde sizin bu yayınları izlemeniz yasal değildir.

Bu işlem 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre karşılıksız yararlanma suçu olarak tanımlanıyor. TCK m.163/2, durumu şöyle açıklıyor:

Telefon hatlarıyla ilgili frekans ya da elektro dalgalarla şifreli ya da şifresiz yayınların paylaşımından yararlanarak bu yayınları izleyen kişiler, yayın sahibinin izni olmadan bu yayınlardan faydalandığı için kanunen 6 aydan başlayıp 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilirler. Ya da bu ceza adli para cezasına dönüştürülür.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.