Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?
18 Haziran 2021 11:11 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:02

Silinen dosyalar nasıl geri getirilir sorusunun yanıtına bazı durumlarda ihtiyaç duymaktayız. Bilgisayarınızda bir dosyayı silmişseniz ancak geri getirmek istiyorsanız teknik olarak bu mümkün.

Silinen dosyalar nasıl geri getirilir? Bilgisayar kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu işlemlerden biri de silinen dosyaları geri getirmektir. Biz her ne kadar bir dosyayı sildiğimizi sanıyor olsak da aslında bilgisayarda hiçbir dosya kaybolmaz. Yalnızca silinen dosyalar sabit diskte geri planda kalır ve üzerine yeni veriler yazılır.

Silinen Dosyayı Geri Getirmek

Silinen dosyaları geri getirmek, sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Basit adımlarla her kullanıcı silinen dosyaları geri getirebilir. Doğrudan bu işlemi gerçekleştirmek için oluşturulmuş bazı programlar da mevcuttur.

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık her şey bilgisayarlarda depolanmaktadır. Bilgisayarı depolama alanı olarak kullanmak hem pratiktir hem de verilerin kaybolmasının önüne geçer. Ayrıca bu sayede işletme ve kamu kurum kuruluşları dosya ve kağıt masrafından kurtulur.

Pek çok kullanıcı bilgisayar üzerinde bir veri ya da dosyayı sildikten sonra sildiği verinin ya da dosyanın tamamen ortadan kalktığını düşünür. Ancak bilgisayarda yapılan her işlem kayıt altına alınmaktadır ve silinen dosya ya da klasörü getirmenin iki farklı yöntemi vardır.

Silinen Dosyayı Yedekten Ya Da Önceki Sürümden Geri Getirmek

Silmiş olduğunuz dosyaları yedekten geri yükleyebilirsiniz. Silinen dosyayı yedekten geri yüklemek için başlangıçtan denetim masasını açmalısınız. Daha sonra sistem ve bakım klasörüne girebilir ve yedekleme ve geri yükleme ögesini açabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra dosyalarımı geri yükle başlığına tıklarsanız sistem sizi yönlendirecektir.

Daha önce silmiş olduğunuzu bir dosya veya klasörü geri getirmek adına yapabileceğiniz bir diğer işlem ise önceki sürümleri geri yüklemektir. Önceki sürümleri geri yüklemek de yedekten geri yüklemek kadar basittir.

Bu işlem için ise başlat simgesine ve hemen ardından bilgisayar seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra burada silinen dosya ya da klasörün içine gitmeniz gerekmektedir. Burada sağ tıkladıktan sonra önceki sürümleri geri yükle yazısına tıklayın. Burada silinmiş dosya ve klasörler karşınıza çıkacaktır.

Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Silinen dosyayı önceki sürümden geri yüklemek için önceden Windows yedeklemeyi kullanıyor olmanız gerekmektedir.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.