Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
24 Kasım 2020 10:26 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:12

Youtube’dan para kazanmak gün geçtikçe popülerliğini koruyan konulardan biridir. Youtube’da videolar yayınlamak ve yayınladığınız bu videolar sayesinde bir gelir elde etmek istiyorsanız, bir youtube kanalı açmanız gerekiyor. Youtube kanalı açtıktan sonra, attığınız videoların reklam tıklama sayılarına göre bir miktar kazanç elde etmek mümkün oluyor. Youtube kanalınızdan iyi bir gelir elde etmek için, abone sayınızın yüksek olması ve videolarınızın iyi izlenmesi gerekiyor. Peki Youtube’dan para kazanmak için ne yapmak lazım? Youtube’ dan nasıl para kazanılır?

 

 

Bir Kanal Açın

Youtube’a başlamak ve bir gelir elde etmek için, öncelikle bir kanal açmanız gerekmektedir. Kanalınızı açtıktan sonra, para kazanmaya başlamanız için, youtube kanalınızın en az 1,000 aboneye ulaşmış olması ve videolarınızın iyi görüntülenme alıyor olması gerekiyor. En az 240 bin dakika izlenme süresi limiti de bulunuyor. Tüm bunları sağlayan kullanıcılar hemen para kazanmaya başlayabiliyorlar.

 • Para kazanma özelliğini aktif etmek için en az 1,000 aboneye sahip olmalısınız.
 • En az 240.000 dakika izlenme sürenizin olması gerekiyor.

Videolar Yükleyin

Youtube’da videonuz olmadan bir gelir elde etmeniz mümkün değil. Kanalınızda videolar paylaşarak bir miktar kazanç elde etmek ve abone kazanmak mümkün oluyor. Yüklediğiniz videolar, mutlaka bir ihtiyacı çözen, bir şeyler öğreten videolar olmalı, ya da insanları iyi eğlendirebilmeniz gerekiyor.  Bu üç koşulu yapmanız da yetmiyor, youtube’da video çeken pek çok kanalın, bu işe ayırdığı çok yüksek sermayeler var. Bu nedenle çektiğiniz videoların iyi ekipmanlarla çekilmiş olması size abone kazandıracak tüyolardan biridir.

 

1000 Aboneye Nasıl Ulaşılır?

1000 aboneye hızlı bir şekilde ulaşabilmenin tek yolu, videolarınızı izlettirebilmek, eğer özellikle videolarınız kaliteli içeriklerden oluşursa ve kullanıcıya yarar sağlarsa, kısa sürede ciddi izlenmelere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca ürettiğiniz içeriklerin kaliteli olması, daha az izlenmelerle daha çok abone kazanmanızı sağlıyor. Daha çok abone demek her zaman daha fazla izlenme demek, bu nedenle abone sayınızı yükseltmeye çalışın.

 

1000 Aboneye Ulaştım Nasıl Para Kazanırım?

Youtube’da 1000 aboneye ulaştıysanız, en zor kısmı tamamlamışsınız demektir. Bazı kanalların 1000 abone elde edebilmesi için bazen bir yıl beklemek gerekebiliyor. Bu nedenle 1000 aboneye ulaşmak için sabretmeniz ve durmadan video yüklemeniz gerekiyor. 1000 aboneye ulaştıysanız, 240 bin dakikalık izlenme süresine de ulaştığınızdan emin olmanız gerekli.

Para kazanmak için tüm şartları sağladığınıza emin olduktan sonra, Adsense sistemine kaydolmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Sistem büyük ihtimalle sizi kabul edecektir.  Adsense sistemine dahil olduktan sonra, artık videolarınıza reklam koyabilir ve reklam çıkan videolarınızdan reklam geliri elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz reklam gelirleri ise aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Türkçe içerik her zaman az kazandıracaktır. Yabancı içeriğe yönelmekte yarar var.
 • 10 dakikadan kısa videolarda bir veya en fazla iki reklam gösterimi olduğu için gelir epey azdır.
 • Standart kategoride bir kanalınız varsa, 1000 görüntülenmeye ortalama 2-3 TL gelir elde edersiniz.
 • İçerik üretiminin az olduğu sektörlerde ürettiğiniz içeriklerden 1000 görüntülenme başına 5-6 TL gelir elde edebilirsiniz. (Ör, finans)
 • 10 dakikadan uzun videolara 10 adete kadar reklam eklenebildiği için çok ciddi bir reklam geliri farkı vardır.
 • İzlenme süreniz az olsa bile 10 dakika üzerindeki videolar için 1000 görüntülenmeye en az 4 TL alırsınız.
 • İzlenme süresi 10 dakika civarında olan videolar, 1000 görüntülenme başına 10-15 TL reklam geliri getirebilir.
 • 1 saatlik videolar her 100 bin görüntülenme için 2,000 TL reklam geliri elde etmenizi sağlayabilir.

 

Youtube’dan Ne Kadar Kazanırım

Youtube’dan para kazanmak zordur, ancak kanalınız büyüdüğünde elde edeceğiniz gelir de her geçen gün artacaktır. Youtube’dan para kazanmak için, videolarınızı izlettirmeniz gerekeceğinden, ne kadar kazanacağınız da aylık izlenme sayınıza bağlı olacaktır.

 • Ayda 100 bin izlenen ve 10 dakika üzeri videolar çeken bir kanal ayda ortalama 600 lira gelir elde edebilir.
 • Ayda 1 milyon izlenen ve 10 dakika üzeri videolar çeken bir kanal en az 4 bin lira kazanır.
 • Ayda 50 milyon izlenen bir kanal, 10 dakika altı videolar çekiyorsa en az 70 bin lira, 10 dakika üstü çekiyorsa en az 200 bin lira gelir elde ediyor olabilir.
 • Ayda 10 bin izlenen bir kanal ise, en az 20 TL gelir elde eder.

 

 Youtube’dan Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Youtube’dan para kazanmak nispeten para çekmeye göre daha kolay zira, elde ettiğiniz geliri çekmek için, en az 200 TL kesinleşmiş bir kazancınızın olması gerekiyor. Adsense’ye kaydettirdiğiniz banka hesabınıza her ayın 21-22-23’ünde ödeme yatıyor. Adsense kazançları 1 ay gecikmeli olarak yatırıyor. Örneğin haziran ayında kazandığınız para, haziran sonunda değil, temmuz sonunda hesabınıza yatırılıyor.

 

Paranın banka hesabınıza gelebilmesi için, ikametgâh adresinizi doğrulamanız gerekiyor. Bunun için pin istiyorsunuz. Pin numarasının adresinize gelmesi ise yaklaşık olarak 2 ay sürebiliyor. Yani iki ay bekledikten sonra pin numarasını Adsense’ye girerek hemen kazandığınız parayı banka hesabınıza aktarabilirsiniz.  Ödemeniz her ayın 21’inde banka hesabınıza gönderiliyor. Yeni açılan bir kanalın, ödeme sistemindeki gecikmeler ve Youtube’un para kazandırmayı zorlaştırması nedeniyle ancak 1 yıl sonra aylık bir gelir elde edebilir düzeye gelebiliyor.

 

 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.