Twitter Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Twitter Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?
27 Temmuz 2022 17:20 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:09

Twitter mavi tik, kişilerin otoritesini arttıran ve daha fazla dikkat çekmesini sağlayan oldukça özel bir rozet olarak bilinmektedir. Bugün yüksek takipçiye sahip olan bilinir kişiler dışında neredeyse kimsenin mavi tikli bir hesabı bulunmamaktadır. Eğer sizler de popüler biri olduğunuzu düşünüyorsanız veya gereklilikleri karşılıyorsanız, hızlı bir şekilde mavi tik başvurusu yapabilir ve hesabınızın rozete sahip olmasını sağlayabilirsiniz. İçeriğimizde Twitter mavi tik başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırarak bu rozetin ne anlama geldiğini paylaşacağız.

Twitter Mavi Tik Nedir?

Twitter mavi tik, sahip olan kişinin isminin veya markasının kendisine ait olduğunu belirten bir rozet olarak tanımlanabilir. Mavi tik rozetine sahip olan hesapların tamamen orijinal ve kişine ait olduğundan emin olabilirsiniz. Bu durum genellikle Twitter üzerinde herhangi görünür bir avantaj sağlamıyor olsa da birçok kullanıcı tarafından otorite ve güvenilirlik sembolü olarak nitelendirilmektedir. Bu durum ilgili hesapların etkileşimlerinin ve takipçisinin artmasını da dolaylı yoldan sağlamaktadır.

Mavi tik özel bir rozet olduğu ve her hesaba verilmediği için şartları karşılamamanız halinde alabilmeniz neredeyse imkânsız olacaktır. Fakat bazı ajanslar sizleri veya hesabınızı internet üzerinde tanınmış bir kişi olarak belirterek mavi tik alabilmenizi sağlamaktadırlar. Bunun için profesyonel bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bunlara ihtiyacınız olmadığını düşüyorsanız, kendi başınıza da başvuru yapabilirsiniz.

Twitter Mavi Tik Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Twitter mavi tik özelliğinin kullanıcıya kazandırdığı spesifik bir avantaj bulunmamaktadır. Ancak dikkat çeken bir profil rozetine sahip olduğunuz için diğer insanlar hesabınızı daha çok merak edecek ve inceleyeceklerdir. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere daha fazla takipçi ile sonuçlanacaktır. Yine de her mavi tikli hesabın fenomen olmayacağını unutmamanız gerekiyor. Ayrıca mavi tik sembolü yalnızca profilinizde değil, isminizin bulunduğu her noktada görüntülenebilir olacaktır. Rozeti illegal yollardan profilinize ekleme yolunuzun da bulunmadığını belirtelim.

Twitter Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer gerekli bilgileri edindikten sonra mavi tik rozetini alabileceğinizi düşünüyorsanız, Twitter web sayfası üzerinden hesabınıza giriş yaparak gerekli işlemleri yapabilir ve talebinizi Twitter ekibine iletebilirsiniz. Burada önemli olan nokta istenilen tüm verileri eksiksiz bir şekilde doldurmanızdır. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizler de hemen başvurunuzu iletebilirsiniz.

 • Twitter web sitesine girin ve hesabınızla giriş yapın.
 • Sağ tarafta bulunan “Daha Fazla” yazısına tıklayın ve açılır menüyü görüntüleyin.
 • Menüden “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesine ilerleyin.
 • En sağ tarafta yer alan “Hesap Bilgileri” yazısına tıklayın.
 • Mavi renklerle yazılmış olan “Onaylama İsteğinde Bulun” yazısına tıklayın.
 • Metni inceledikten sonra “İsteği Başlat” butonuna dokunun.
 • Hangi alanda etkin olduğunuzu göz önünde bulundurarak seçenekler arasından tercih yapın ve “Sonraki” butonuna tıklayın.
 • Hesabınızı tanımlayan seçeneği işaretleyin ve ilerleyin.
 • Tanınmışlığınızı kanıtlayacak olan belge türünü seçin.
 • İlgili içeriğin web adresini yazın ve ilerleyin.
 • Haber kuruluşlarında yayınlanmış olan üç içeriğinizi isimleriyle birlikte iletin.
 • Kimlik doğrulama yönteminizi seçin.
 • Tüm işlemleri doğrulayın ve isteğinizi Twitter ekibine iletin.

Twitter mavi tik başvurusunu mobil üzerinden de yapabilmeniz mevcuttur ancak bilgisayar üzerinden yapmanız hem detayları görebilmenizi sağlar hem de talebinizin daha çabuk incelenmesini mümkün kılar. Bu yüzden sizler de belirtilen adımlardan yola çıkarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunun değerlendirme süreci ise 3 ile 15 iş günü arasıdır.

Twitter Mavi Tik Onaylanmama Sebepleri Nelerdir?

Twitter mavi tik başvurusu yapmanıza rağmen onay alamıyorsanız, gerekli şartları karşılamıyorsunuz demektir. Bu şartlar net olarak Twitter ekibi tarafından belirtilmemiş olsa da onaylanan hesapların durumlarını inceleyerek mevcut şartların ne olduğunu anlayabilmek mümkündür. Bilinen ve karşılamanı gereken şartlar ise şöyledir:

 • Çeşitli nedenlerden ötürü (Gazetecilik, siyaset, spor, fenomen vs.) tanınmış bir kişi olmanız ve adınıza ait ulaşılabilecek platformlar bulunması
 • Hesabınızın en az 3 ay önce açılmış olması ve mevcut durumda aktifliğini devam ettirmesi
 • En az 10000 takipçi sayısına sahip olmak
 • Paylaşımlarınızın normal seviyelerin üstünde etkileşim alıyor olması
 • Çeşitli medya kuruluşlarında adınıza veya markanıza ait haber veya içerik paylaşılmış olması

Tüm bu şartları karşılamanıza rağmen mavi tik başvurunuz onaylanmıyorsa alanında uzman ajanslardan bilgi alabilir ve işleri onların halletmesini sağlayabilirsiniz. Veya direkt olarak Twitter destek ekibine mail göndererek reddedilme sebebini öğrenmeyi talep edebilirsiniz. Ancak genellikle mavi tik başvurusunun onaylanmamasının arkasında yatan sebep istenilen şartların karşılanmamasıdır.

Umarız sizler de en kısa süre içerisinde Twitter mavi tik başvurusunu yapar ve onay almayı başarabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanmaması halinde aradan biraz süre geçtikten sonra tekrar farklı belgeler göndererek başvurunuzu yineleyebilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.