Google Play’de Çocuk Güvenliği nedir? Nasıl kullanılır?

Google Play’de Çocuk Güvenliği nedir? Nasıl kullanılır?
24 Kasım 2020 14:25 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:44

Google Play’de Çocuk Güvenliği nedir? Nasıl kullanılır? 

Bazen çocuğunuzun telefonunuza neler indirdiğini bilemezsiniz. Google Play çocuk kilidi sayesinde bunları kontrol etmek artık mümkün.

Play Store‘a çocuğunuzun telefonundan erişecek ve her şeyi orada ayarlayacaksınız. Bu yöntem en iyi sonucu verir çünkü herhangi bir fantezi kurulum gerektirmez ve sadece bir kez ayarlamanız gerekir.

 • Çocuğunuzun telefonunda Google Play Store’u açın.
 • Ayarlar menüsüne gidin, aşağı kaydırın ve Ebeveyn Denetimleri seçeneğine tıklayın.
 • Açmak için Ebeveyn kontrollerinin kapalı olduğunu belirten düğmeye basın.
 • Bir PIN kodu girin. Bu sizin için, çocuğunuz için değil, o yüzden bilmediklerini seçin. Seçiminizi onaylamak için PIN kodunu ikinci kez girin.
 • Menüdeki metin Ebeveyn kontrolleri açık olarak değişmelidir.

Google Play Ebeveyn Denetimlerini Yapılandırın

Artık ebeveyn denetimleri açık olduğuna göre, bunları yapılandırma zamanı. Play Store aslında amacıyla bu sonraki bölüm en az bir defa yapmak çocuğunuzun cihazı içeriklerin engellenmesi zorunda varsayılan herhangi bir içeriği engelleme değil. Bu ayarları yapılandıralım.

 • Ebeveyn denetimleri menüsünde Uygulamalar ve oyunlar seçeneğine dokunun. ESRB stil derecelendirmelerinin bir listesini görmelisiniz.
 • Burası biraz zorlaştığı yer. Çocuğunuzun erişmesini istediğiniz maksimum derecelendirmeye dokunun. Örneğin, çocuğunuz bir gençse ve yetişkin içeriğe erişmesini istemiyorsanız, Genç derecelendirmesine kadar her şeye erişimini sağlamak için Genç ayarını seçin.
 • Seçiminizden memnun olduğunuzda Kaydet düğmesini tıklayın.
 • Filmler, TV, Kitaplar ve Müzik için bu işlemi tekrarlayın  .

Google Play Store Çocuk Güvenliği Ne İşe Yarar?

İşlem tamamlandığında, telefon, çocuğunuzun belirttiğiniz derecelendirmelere sahip tüm içeriğe sınırsız erişmesine izin verecektir. Aslında Google Play, arama sonuçlarını yalnızca o derecelendirmeye sahip içeriği içerecek şekilde değiştirir. Çocuğunuzun yetişkin içerikleri bulmasının tek yolu web üzerindedir ve onu yüklemek için bile PIN kodunuza ihtiyaç duyacaktır.

Yetkisiz Uygulama İçi Satın Alımları Önleyin

Ebeveyn denetimleri bölümü bitti, ancak en az bir şey daha yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki eğitim uygulama içi satın alımları devre dışı bırakacak, böylece çocuğunuz şifreniz olmadan cihazlarından ürün satın alamayacak. Pek çok ebeveyn, çocuğun cihazına ödeme bilgisi koymaz, ancak ileride bunu deneyebilirler. Çocuklar bazen bu şekilde sinsi olur. Her durumda, Play Store’dan herhangi bir satın alma işlemi için PIN kodunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Google Play’de ayarlara dokunun.
 • Satın alma işlemleri için kimlik doğrulama iste seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın. Ona dokunun.
 • Bu cihaz üzerinde Google Play yapılan tüm alışverişler seçeneğine dokunun
 • İstendiğinde Google hesabı şifrenizi girin. Parolayı girdiğinizde ayar değişecektir.

Bu noktadan itibaren, çocuğunuz sizin izniniz ve Google hesabı şifreniz olmadan uygulama içi satın alım yapamaz. Bu, yetkisiz uygulama içi satın alımları önlemeye yardımcı olacaktır. Bu ve bunun gibi Google Play ebeveyn kontrolleri, çocuğunuzun açık rızanız olmadan hemen hemen her şeyden uzak tutulması gerekir.

ETİKETLER:
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.