Telefonumun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım? Telefon Şarjınız Daha Uzun Gitsin!

Telefonumun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım? Telefon Şarjınız Daha Uzun Gitsin!
29 Temmuz 2023 12:16 | Son Güncellenme: 29 Temmuz 2023 17:25

Telefonların şarj sorunu geçmişten günümüze değişmeden gelebilen sayılı sorundur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sorun çözülmeye başlandı ancak enerji sorununa dair pek bir ilerleme kat edilmiş durumda değil.

Telefonumun şarjı çabuk bitiyor ne yapmalıyım? Gibi sorular son zamanlarda internette en çok aranan sorulardan olmayı başardı. Özellikle telefonunuz biraz eski bir modelse söz konusu şarj sorunu kendini katlayarak devam edecek bir sorundur.

Her ne kadar bazı telefon modellerinde pil değişimi ile şarj sorunu bir nebze çözülüyor olsa da telefon şarjı bitme sorunu sadece batarya ile ilgili olmayabilir. Kullanımlarınız da direkt olarak pil güzüne etki edecektir. Peki, Telefonun şarjı nasıl daha uzun gider?

Telefonun Şarjı Nasıl Daha Uzun Gider?

Telefonu kullanmadığım halde şarjı bitiyor gibi bir sorunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu gibi sorunları tetikleyen bazı etkenler bulunuyor. En başında telefonunuzu nasıl kullandığınız gelmekte. Kullanımın direkt olarak etki de olduğunu söylemiştik.

Bunların yanı sıra telefonunuzun bataryasının artık değişmesi gerekiyor olabilir. Batarya değişimleri telefonları neredeyse ilk günkü hallerine getiriyor. İlk günkü hallerine sadece şarj sorunu olarak değil performans olarak da gelmeyi başarıyorlar.

1 – Ekran Parlaklığını Doğru Ayarla

Pek çoğumuz videoları, fotoğrafları ve metinleri daha net görebilmek için ekran parlaklığını en yüksek ayarda kullanıyoruz. En yüksek ayarda kullanılan ekran parlaklığı telefonunuzun piline doğrudan etki edecektir. Bunun yanı sıra ekran ömrünün de azalmasına neden olacaktır.

Telefonunuz sizin için en iyi ekran parlaklığını ayarlayabilir. Otomatik parlaklık ayarını açık şekilde kullanabilirsiniz veya ekran parlaklığını manuel olarak ayarlayabilir ortalama bir kararda tutabilirsiniz. Yüksek parlaklık kullanan birisi iseniz bir zaman sonra bu ekran parlaklık ayarına da alışacaksınızdır.

2 – Şarj Etmek İçin Beklemeyin

Pek çok telefon kullanıcısı telefonlarını şarj etmek için belirli bir seviyenin altına düşmesini bekliyor. Bu tam olarak yanlış değil ancak %5’in altına düşme durumlarında bataryanıza ve cihazınıza zarar verebilme ihtimali bulunmakta. Fark etmiş olabilirsiniz, telefonlar pil oranları ne kadar düşük olursa o kadar düşük performans verir.

Ortalama %40’ın altına düşmeden cihazlarınızı şarja takmalısınız. Uzun pil ömrü için telefonların şarjlarını tamamen bitirmemeli ortalama %90 civarlarına kadar şarj etmelisiniz. Her zaman %100’e doldurmak iyi sonuçlar doğurmayabilir.

3 – Titreşim Modunu Kapatın

Özellikle telefonunu sessiz modda kullanan kişilerdenseniz telefonunuzun titreşim modu her zaman hayatınızı kurtarmıştır. Her ne kadar bildirim sesi yerine titreşim modunu tercih ediyor olsanız da onu kapatmanız pil ömrüne direkt olarak etki edecektir.

Özellikle sürekli olarak bildirim alan birisi iseniz söz konusu durum sonucunda telefonunuzun titreşim motoru sürekli olarak çalışacak ve pilinizi etkileyecektir.

4 – Şebeke Sorunlarına Çözüm Bulun | Daha İyi Çeken Yere Geçin

Kulağa saçma gelecek belki ancak telefonunuzun çekmiyor oluşu direkt olarak bataryanızı etkilemekte. Telefonun şarjı daha uzun gitsin isteyenlerin bağlantı noktalarına olan uzaklıklara dikkat etmesi gerekmekte.

Telefonunuz her zaman en yüksek bağlantı tipine bağlanmaya çalışır. Çekmeyen noktalarda bu durum için ekstra aramalarda bulunur. Hal böyle olunca telefonunuzun bataryası ekstra olarak kullanım gerçekleştirir.

5 – Telefonunuzu Sıcaklarda Bırakmayın

Araba içinde, ev camının önünde, sahilde veya yaz sıcaklarında elektronik cihazlarınızı ekstra olarak korumanız gerekmekte. Telefonun şarjı nasıl daha uzun süre gider? Gibi soruları soranların temel olarak bunlara dikkat etmesi gerekmekte.

Telefonunuzun bataryası sıcaktan ve/veya güneş ışığından direkt olarak etkilenebilir. Sıcak durumlarının karşısında karşılık veremeyen cihazınız ya şarjını hızlı bir şekilde bitirecek ya da kendini koruma moduna sokacaktır.

Telefon Bataryası Değiştirerek Performans Arttırmak! |Telefon Performansı Nasıl Artar?

Telefonların performansını bataryalarının direkt olarak etkilediğinden bahsetmiştik. Özellikle pil sağlığı azalmış olan bir telefona sahipseniz telefonunuzun ilk zamanlara göre daha fazla donduğunu, kastığını gözlemlemiş olabilirsiniz.

Telefon bataryası değiştirerek performans arttırmak mümkün durumda. Pil sağlığı %100 olan bir cihaz ile Pil sağlığı %80 seviyelerinde olan telefonların performans oranları aynı değildir.

Pil değişimi işlemleri için telefonunuzun kendi servisine başvurmanız alacağınız performans oranını doğrudan etkileyecektir. Servis dışında yapılacak olan işlemler hem riskli olacak hem de bataryanın orijinal olmaması gibi durumlarda ekstra olarak sorunlara neden olacaktır.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.