Facebook Messenger Gizli Konuşma Nasıl Kullanılır?

Facebook Messenger Gizli Konuşma Nasıl Kullanılır?
26 Mart 2021 12:59 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:07

Facebook Messenger gizli konuşma, yakın bir zamanda Messenger mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilen sohbetlerin gizlenebilmesi adına geliştirilen bir özelliktir. Özelliğin kullanımı sayesinde sohbet gerçekleştiren kişiler daha özgür ve güvenli hissedebilmektedir.

Sosyal medya ağlarının gönderi paylaşarak bir etkileşim sağlamanın yanında sohbet kurarak iletişim sağlama gibi önemli bir görevi bulunmaktadır. Sohbetlerin uzun soluklu ve güvenilir şekilde gerçekleşmesi adına sürekli olarak iyileştirmeler yapılmaktadır. Böylelikle kullanıcıların sohbet esnasında kullanmış oldukları cümlelerde, göndermiş oldukları içeriklerde daha özgür olabilmesi sağlanmaktadır. Bu özgürlüğün sağlanmasının temelinde sohbet içeriklerinin güvenliğinden emin olma durumu yatmaktadır. Güvenliğinden emin olunan bir sohbetin sürekli olarak bir endişe barındırmasına gerek kalmamaktadır. Kullanıcılar sürekli olarak sohbet mesajlarını silmek zorunda kalmamaktadır. Tüm bu etkenler dikkate alındığında Facebook Messenger gizli konuşma gibi bir özelliğin sunuluyor olması oldukça başarılı bir harekettir.

 

Facebook Messenger Gizli Konuşma Nasıl Kullanılır?

Facebook Messenger, yoğun kullanıcı sayısına sahip olması sebebiyle sürekli bir sohbetin gerçekleştirilmesine sebep olmaktadır. Sürekli bir sohbet halinde olunca da mümkün olan farklı cihazlarda hesaplara erişim sağlanmaktadır. Sohbeti yarım bırakmamak adına farklı cihazlardan erişim sağlanıyor olması, bazı güvenlik endişelerini de doğurabilmektedir. Güvenlik endişesine kapılmamak, sohbetlerin izni olmayan kişiler tarafından görüntülenmesini engellemek adına Facebook Messenger gizli konuşma özelliği tercih edilmektedir. Özelliği kullanan kişiler farklı cihazlardan erişim sağlarken daha rahat ve emin olabilmektedir.

Kullanıcılara daha güvenilir hissettiren, daha fazla emin olmalarını sağlayan bu özelliğin kullanımı aşağıda ifade edilen basit adımların uygulanmasıyla gerçekleşmektedir.

 • Sahibi olduğunuz mobil cihazda Facebook Messenger uygulamasını açınız.
 • Eğer uygulamanız eski bir sürüme sahipseniz, yakın zamanda geliştirilen bu özelliğin eklenmemiş olma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı uygulamanızı güncelleyiniz.
 • Sonrasında ise özelliği kullanacağınız hesabınıza giriş yapınız.
 • Ekranın sağ üst bölümdeki kalem simgesine dokununuz.
 • Açılacak olan yeni ekranın sağ üst bölümünde bir kilit simgesi bulunmaktadır. Kilit simgesinin üzerine dokunarak Facebook Messenger gizli konuşma özelliğini aktif etmesini sağlayınız.
 • Ardından aynı sayfadaki önerilenler listesinden sohbet edeceğiniz kişiyi seçiniz.

Sohbet edeceğiniz kişiyi seçmeniz durumunda sohbet penceresi açılacaktır. Bu pencerenin içerisinde “Gizli Konuşma” şeklinde bir ifade yer almalıdır. Bu ifadeyi görmeniz durumunda işleminizin başarılı olduğunu anlayabilirsiniz. Bundan sonra göndereceğiniz tüm mesajlar güvenli olacaktır. Bunun yanında gönderdiğiniz mesajlar için kaybolma süresi tanımlamanız mümkün olacaktır. Sohbet penceresinin alt kısmında bulunan sayaç simgesine dokunmanız durumunda bu süreyi belirlemeniz mümkündür. Göndereceğiniz her mesaj için farklı bir süre belirleyebilme şansınız da bulunmaktadır. Bunun için mesajı göndermeden önce sürede değişiklik yapmanız yeterlidir.

 

Facebook Messenger Gizli Konuşma – Bilinmesi Gerekenler

 • Gizli konuşmalar sayesinde mesajlar uçtan uca şifrelenir. Ve yalnızca sohbeti gerçekleştiren kişilerin okumasına müsaade edilir.
 • Mesajların uçtan uca şifrelendiğinden emin olmak adına “Anahtarların” ismi verilen cihaz anahtarı kullanılır. Sohbeti gerçekleştiren kişilerin cihaz anahtarlarının aynı olması gerekir.
 • Gizli konuşmalar, grup mesajlarını, GIF paylaşımını, sesli veya görüntülü aramaları ve ödeme işlemlerini desteklememektedir.
 • Eski gizli konuşmalar, yeni bir cihazda Messenger uygulaması üzerinden hesap açılması durumunda görüntülenemez. Yalnızca konuşmanın yapıldığı tarihte hesabın açık olduğu Messenger uygulamaları üzerinden görüntülenebilir.
 • Yeni bir cihazda oturum açtıktan sonra gerçekleştirilen yeni gizli konuşmalar hesabın açık olduğu tüm Messenger uygulamalarında görüntülenebilir.
 • Yeni bir cihazda oturum açılması durumunda gizli sohbetin gerçekleştirildiği kişiye ve sizin ana cihazınıza bir bildirim gönderilerek haberdar edilir.
 • Uçtan uca şifrelenen Facebook Messenger gizli konuşmalar, yalnızca kendi cihazınız üzerinden silinebilir. Eğer mesajlarınız için kaybolma süresi tanımlamadıysanız, karşıdaki kişinin cihazınızdan kendi isteğinizle mesajları silmeniz mümkün değildir.
 • Bir kişiyle daha önceden normal bir sohbet gerçekleştirmiş ve mesajlarını silmemişseniz, gizli konuşma başlatmanız durumunda konuşmalar listesinde aynı kişiye ait iki farklı sohbet görüntülenir. Sohbetlerden biri normal iken diğer gizli konuşmaları içerir.
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.