Twitter, Periscope’un Kapanacağını Açıkladı!

Twitter, Periscope’un Kapanacağını Açıkladı!
16 Aralık 2020 14:43 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:12

Dünya’da en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında bulunan Twitter,  yıllar önce Periscope diye bir canlı yayın uygulamasını çıkarmıştı. İlk dönemlerinde oldukça popüler olan bu uygulama, yıllar geçtikçe eski popülerliğini yitirmeye başladı. Ayrıca şirket kısa süre öncesinde Türkiye’de uygulamanın ismini değiştirip “Scope” yapmıştı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bir zamanların popüler uygulamasında sona gelindi.

Twitter’in paylaşmış olduğu bir blog gönderisinde Scope, artık sürdürülebilir bir durumdan çıktı. Platformun oldukça büyük bir bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten Twitter yetkilileri, Scope’u tekrar canlandırmak yerine tamamen kapatma kararı almış durumdalar. Twitter’a göre Scope, Mart 2021‘e kadar yavaş yavaş kapatılacak.

Periscope Kullanıcılarını Neler Bekliyor?

Twitter’in yaptığı açıklamalara göre, son gelecek güncellemeyle beraber kullanıcılar hesap açamayacaklar. Yani kısacası yeni üye kabulü olmayacak. Fakat scope’de hesapları bulunan kişiler bir süre uygulamayı kullanma şansına sahip olacaklar. Bunun yanı sıra kullanıcılara verilerin indirilmesi için izin verilecek. Bu sayede içerikleriniz silinmeyecek onları kaydetme şansına sahip olacaksınız.

Mart 2021’den her ne kadar sonra Scope’de içerik oluşturulmasa dahi  Twitter, platformu tamamen kapatmış olmayacak. İnternet sitesi üzerinden kullanıcılar geçmişte paylaşmış olduğu içeriklere erişme imkanına sahip olacak. Lakin bu içerikler erişime ve beğeni vs’ye kapalı olacak. Yani Scope artık bir arşiv görevine bürünecek.

Twitter’ın yaptığı  yaptığı açıklamaya göre, son zamanlarda platform çok büyük bir kullanıcı kaybına uğramaya başladı. Kullanıcı seviyesinin oldukça düşmesi ve maliyetlerin karşılanamaması nedeniyle böyle bir karar alındı. Ayrıca kullanıcılar Twitter üzerinden canlı yayın yapabiliyorlar. Açıkçası Scope’yi kimse pek aramayacak gibi.

 

ETİKETLER:
Merhaba, ben Mert Yılmaz. Bilgisayar mühendisiyim ve teknoloji benim tutkum. 10 yıldır bu sektördeyim ve BTnet.com.tr'de yazarlık yapıyorum. Özellikle yapay zeka ve siber güvenlik konularına meraklıyım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.