Google Yerel Rehber Nedir? Rehber Olarak Para Kazanma

Google Yerel Rehber Nedir?  Rehber Olarak Para Kazanma
23 Ocak 2022 21:48 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:44

Google yerel rehber, Google Maps bünyesinde gönüllü olarak değerlendirmeler yapan kişilerdir. Dışarıdan bakıldığı zaman bir hizmet veya oluşum olarak gözükse de gönüllü yapılan bir iştir.

Google yerel rehber, gönüllü olarak gittiği mekanları değerlendiren, yorum yazan ve fotoğraf paylaşan kişilerdir. Google Maps yeni getirdiği güncellemeler ile mekanların artık videoları ve sesleri de paylaşılmaktadır. Yani yerel rehberler bazı bölgelerde videolar da paylaşmaktadır. Yerel rehberler haritayı geliştirmek ve güncellemek üzere eksik yerleri ekleyen kişilerdir. Eksik yerlerin eklenmesinin yanı sıra kapanan mekanların da bildirimini yapan kişilerdir.

Google yerel rehber olmak isteyen kişiler Google tarafından bir para kazanamayacağını bilmesi gerekmektedir. Fakat bu işten para kazanan kişiler yok demek değildir. Farklı platformlarda özgün olarak yorum isteyen kişilerden para kazanmanız mümkündür. Son konu başlığında bu konuya da değineceğiz.

Nasıl Google Yerel Rehber Olabilirim?

Google yerel rehber olmak için belirli bir forum doldurmasına vs. gerek bulunmamaktadır. Google Haritalar üzerinde birkaç yere yorum yapmanız ve mekanlara puan vermeniz rehber olmanızı sağlar.

Google yerel rehber olarak adlandırılmak için ise Google Haritalar üzerinde 4. seviyeye ulaşmanız gerekmektedir. Eğer 4. seviyeye ulaşamadıysanız henüz rozetiniz yoktur. Yani yorum sayını ve mekanlara değerlendirmelerini artırmak yerel rehber olmanı sağlayacaktır.

Nasıl yerel rehber olunur? sorusunun cevabını verdiğimize göre yerel rehber seviyelerinden bahsedelim.

Google Yerel Rehber Seviyeleri

Yerel rehber olmak için 1 yorum yapmanız ve 1 fotoğraf paylaşmanız yeterlidir. Fakat seviye olarak 4. seviye olmanız ve rozet sahibi olmanız gerekmektedir.

Google Haritalar üzerinde seviye sisteminin yapılması yıllardır gittiği her mekana yorum yapan insanlarla yeni başlayanların farkı olması açısından yapışmıştır. Kısaca bahsetmek gerekirse yaptığınız her yorum ve paylaştığınız her fotoğraf size puan kazandırmaktadır. Bu puanlar sonucunda belirli bir seviyeye ulaşırsınız. Yerel rehber rozeti 4. seviyede kazanılıyor demiştik. Eğer 4. seviye olmak istiyorsanız Google Haritalar üzerinde 250 puana sahip olmanız gerekmektedir. Yerel rehberlik seviyesinde en yüksek seviye ise 10. seviye olarak bilinmektedir. Son seviye bir yerel rehber olmak için 100.000 puan toplamış olmanız gerekiyor. Bu da kısacası bulunduğunuz mekanlarda 20000 fotoğraf paylaşmaya denk gelmektedir.

Yerel rehber olarak para kazanma ile ilgileniyorsanız en az 4. seviye yerel rehber olmalısınız. Çünkü alt seviyelerde rozetiniz gözükmeyecektir.

Google Yerel Rehber Olarak Para Kazanma

Google yerel rehber olarak para kazanma birçok forumda tartışılan bir konudur. Çoğu insan Google tarafından bir ödeme olmadığından dolayı gelir elde edilmediğini savunmaktadır. Fakat durum bundan ibaret değildir.

Google yerel rehber olarak para kazanma işleminde kazanacağınız para Google tarafından sağlanmamaktadır. Peki rehberler nasıl para kazanıyor? Yeni açılan işletmelerin öne çıkması için yerel rehberlerin yorumları önem taşımaktadır. Normal insanların yorumlarına oranla rehberlerin yorumları ve fotoğrafları daha çok öne çıkmaktadır. Bundan dolayı da yeni işletme sahipleri ücreti karşılığında yerel rehberlerin yorum yapmalarını istemektedir. Her ne kadar etik olarak görünmese de mekan hakkında yorumları okuyarak bir reklam yapabilirsiniz.

Yerel rehber olarak para kazanmak istiyorsanız işletmeleri bulmanız gerekiyor. Peki işletmeleri nereden bulabilirsiniz? Rehberliğe dair kurulan Facebook grupları bu işlerin en çok döndüğü yerler arasında görülmektedir. Aynı zamanda R10 webmaster platformu üzerinde birçok kişi yerel rehberlere reklam karşılığında ödeme yapmaktadır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.