Skype Telefondan Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Skype Telefondan Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?
15 Mart 2021 18:05 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:02

Skype telefondan ekran paylaşımı, görüntülü sohbetler için sıklıkla tercih edilen Skype platformunun sunmuş olduğu önemli özelliklerden biridir. Bu özellik sayesinde sohbette bulunan kişilerle anlık olarak telefon ekranı paylaşılabilmektedir.

Sohbetlerin artık internet ortamında gerçekleştiği şu zamanlarda, Skype gibi platformların önemi giderek artmaktadır. İhtiyacın artması sebebiyle daha da önemli hale gelen platformlar, sunmuş oldukları ekstra özelliklerle birlikte sürekli olarak bir yarışın içerisinde bulunmaktadır. Bu durum da kullanıcılara olumlu yansımaktadır. Daha fazla kullanıcı kazanabilmek adına özelliklerle ilgili çeşitliliği arttıran platformlar, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmektedir. Sağlanan hizmetin kalitesini arttırmak ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek adına geliştirilen özelliklerden biri de Skype telefondan ekran paylaşımı özelliğidir. Bu özellik sayesinde birçok kullanıcı uzaktan da olsa işlerini yürütme konusunda kolaylık yaşarken bazı kullanıcılar da özelliğin kullanım amacına bağlı olarak olumsuzluk yaşayabilmektedir.

 

Skype Telefondan Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde dünyayı önemli ölçüde etkisi altına alan virüs sebebiyle insanlar birbirlerinden uzaklaşmak zorunda kalmıştır. İnsanların birbirlerinden uzak durması virüsün yayılımını engellemek adına oldukça önemli olsa da insanlar arasındaki iletişimin ve etkileşimin sekteye uğramasına sebep olmaktadır. Yüz yüze gerçekleşen iletişimin sekteye uğraması her ne kadar can sıkıcı olarak görülse de sanal ortamdan iletişim imkânı sağlayan platformlar sayesinde bir nebze de olsa eğlenceli hale getirilebilmektedir. Bu bağlamda hizmet veren Skype platformu, kullanım tercihlerine bağlı olarak olumlu ve olumsuz etkilerinin değişkenlik gösterebileceği Skype telefondan ekran paylaşımı özelliğini sunmaktadır. Bu özellik sayesinde insanlar arasındaki mesafeler aşılmakta ve iletişim kolaylaşmaktadır.

Özelliğin kullanımı oldukça basit bir şekilde gerçekleşmektedir. Fakat yine de bilmeyen kullanıcılar için şu adımların uygulanması yeterli olmaktadır:

  • Cep telefonunuz ile herhangi bir Skype görüntülü sohbetine katılınız.
  • Sohbet başladıktan sonra telefon ekranınıza dokunarak alt kısımdaki seçeneklerin görüntülenmesini sağlayınız.
  • Seçenekler arasından üç nokta simgesine tıklayınız.
  • Tıklama işleminin ardından en sağ kısımda yer alan “Ekranı paylaş” butonuna tıklayınız.
  • Eğer ilk defa kullanıyorsanız bir uyarı metni gelecektir. Bu metni “Şimdi başla” butonuna tıklayarak yanıtlayınız.
  • Bu işlemin ardından cep telefonu ekranınız görüntülü sohbeti gerçekleştirdiğiniz kişi tarafından görüntülenebilecektir.

 

Aktif duruma getirmiş olduğunuz Skype telefondan ekran paylaşımı özelliğinin olumsuz sonuçlar da doğurabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Sohbet esnasında cep telefonunuza gelebilecek olan herhangi bir kişisel mesajın veya görselin diğer kişiler tarafından da görüntülenmesi söz konusu olacaktır. Bu sebeple özelliği kullanırken açacağınız uygulamalara, mesajlara, görsellere vs. çok fazla dikkat ediniz.

 

Skype Telefondan Ekran Paylaşımı Nasıl Kapatılır?

Skype platformunun sunmuş olduğu ekran paylaşımı özelliği kimi zaman oldukça fazla işe yaraması sebebiyle olumlu etki yaratabilecekken, kimi zaman da olumsuz etkiler yaratabilecektir. Özelliği kullanırken bu tarz durumlardan etkilenmemek adına oldukça dikkatli olmak, mümkünse özelliği pek fazla kullanmamak yararlı olacaktır. Sohbet esnasında ihtiyaç duyulan bir anda kullanılan özelliğin ise en kısa süre içerisinde kapatılması ve sohbete o şekilde devam edilmesi gerekmektedir. Skype telefondan ekran paylaşımı özelliğini aktif ettikten sonra özelliğin aktif olduğunun unutulmaması son derece önemlidir. Bu yüzden ihtiyaç giderildikten sonra aşağıda anlatıldığı şekilde kapatılmalıdır.

  • Görüntülü sohbeti gerçekleştirdiğiniz Skype uygulamasına geri dönünüz.
  • Uygulamanın alt kısmındaki üç nokta simgesine tıklayınız.
  • Sağ alt kısımda yer alan “Paylaşımı durdur” butonuna tıklayınız.

 

Butona tıkladıktan sonra Skype telefondan ekran paylaşımı özelliğinin devre dışı kaldığından emin olmanız faydalı olacaktır. Bunun için özelliği aktif etme esnasında kullanmış olduğunuz “Ekranı paylaş” butonunun gelmesi gerekmektedir. Eğer ekran paylaşımını başlattığınız ve durduğunuz kısımda “Ekranı paylaş” butonu yer alıyorsa, özellik devre dışı bırakılmış anlamına gelmektedir. Böylelikle sohbetin geri kalan kısmında özgürce cep telefonunuzu kullanabilir, size özel olan içerikleri görüntüleyebilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.