NFC Nedir? NFC İle Ödeme Nasıl Yapılır? NFC Olan Telefon Markaları Hangileri?

NFC Nedir? NFC İle Ödeme Nasıl Yapılır? NFC Olan Telefon Markaları Hangileri?
2 Ocak 2023 10:57 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:27

NFC Nedir? NFC ile ödeme nasıl yapılır? Daha önce NFC özelliğini duymuş, bunlarla ödeme yapılabildiğini de biliyor olabilirsiniz. Peki, NFC Nedir? NFC ile Ödeme nasıl yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte pratiklik hayatımızın tam ortasında yer almaya başladı. Sadece ödeme konusunda değil, aracınıza binerken bile kullanabileceğiniz NFC teknolojisi sizin için bazı işlemleri kolayca tamamlayabilir.

NFC İle ödeme dönemi sayesinde yanınızda kart taşıma zorunluluğu olmadan. Sadece telefonlarınızı ve/veya akıllı saatlerinizi kullanarak alışveriş ödemelerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

NFC Tam Olarak Nedir?

nfc nedir

Aslında NFC teknolojisi hayatımıza yeni giren bir teknoloji değil. 2003 Yılında standart olarak kabul görmesinin ardından ilk olarak Nokia, Sony ve NXP gibi markalar tarafından kullanılmaya başlandı. Yani, NFC teknolojisini 2003 ve 2004 yıllarında görmeye başladık.

Near Field Communication açılı ile de bilinen NFC, Türkçe de Yakın alan iletişimi olarak bilinmekte. Her ne kadar Türkçe de bu şekilde yer alıyor olsa da dilimizde pek de kullanılan kelime değildir.

NFC Desteği, yani yakın ağ dili. Sadece destekleyen cihazlar arasında gerçekleşebilir. Bunun  için teknolojik ürünlerde gelişmiş NFC etiketleri bulunmalı.

Söz konusu etiketler sadece ödeme işlemlerinde değil, kapı açma işlemlerinde de. Aracınıza binerken ayarlarınızın otomatik olarak aktarılmasında da bulunabilir.

Size özel verilen iletişim adreslerini birbirleri  arasında okuyabilen, bu sayede ödeme ve/veya belirlediğiniz işlemleri yapabilen NFC teknolojisi. Günümüzde en çok ödeme alanlarında kullanılmakta.

Öyle ki, Temassız ödeme olarak bilinen teknoloji de NFC teknolojisinin küçük bir ürünüdür.

NFC İle Ödeme Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

nfc ile odeme nasil yapilir

NFC Teknolojisinin gelişmiş olduğundan, artık neredeyse her alanda kullanıldığından. Ancak günümüzde aktif olarak ödeme işlemleri sırasında gördüğümüzden bahsetmiştik. Peki, NFC İle ödeme nasıl yapılır? Kart olmadan telefonla temassız ödeme nasıl yapılır?

 1. NFC Destekli bir telefon edinin. NFC Özelliği her telefonda bulunmuyor, belirli markaların belirli cihazlarında bulunuyor.
 2. Ayarlar > Bağlantılar > NFC Seçeneğinden NFC seçeneğini kullanıma açın. (İstediğinizde ayarlar menüsünden kapatabilirsiniz)
 3. NFC İle ödeme imkanı sağlayan bankalar ile çalıştığınızdan emin olun ve Mobil bankacılık uygulamasını çalıştırın.
 4. Bankanızın size sunduğu uygulama menüsünden Temassız Ödeme seçeneğini bulun. (Bu özellik sadece NFC özelliği olan cihazlarda gözükecektir.)
 5. NFC ile ödeme işlemleri hazırlandıktan sonra telefonunuzu post cihazına, tıpkı temassız kart ödemesi yapar gibi. Arka tarafını denk getirecek şekilde yaklaştırın.

Tüm bu işlemlerin ardından bankanız, ödeme için ekranınıza onay isteği gönderecektir. Kabul etmeniz durumunda tıpkı temassız bir kart kullanır gibi ödemelerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Bazı akıllı saatlerde de bulunan bu özellik maalesef henüz giyilebilir teknolojiler için ülkemizde kullanılabilir durumda değil. Ancak, yurt dışında kayıtları yapılmış. Orada kurulmuş veya direkt olarak Yurt dışından gelen cihazlar ülkemizde NFC ödemelerini gerçekleştirebilmekte.

Akıllı saat ile ödeme yapma konusunda da benzer adımları izlemeli. Saatinize tanımladığınız banka ile ödeme yapmalısınız.

NFC Olan Telefon Markaları Hangisi? Hangi Telefonlarda NFC Özelliği Var?

nfc olan telefon markalari hangileri

NFC Olan telefon markaları hangisi? NFC Ödemelerini gerçekleştirmek için telefonunuzun bu teknolojiyi desteklemesi gerektiğinden bahsettik.

Peki, Telefonunuzda bu özellik var mı? Veya yeni telefon alacakların hangi markaları tercih etmesi gerekmekte?

NFC Teknolojisi en iyi telefonda olmazken bazen en alt segment telefonlarda karşımıza çıkabiliyor. Yani, burada üretici firmanın inisiyatifine kalmış bir durum bulunuyor. Ancak, gelişen teknoloji ve artan temassız ödeme istekleri ile birlikte çoğu telefonda bu özelliği görmemiz mümkün durumda.

Peki, Hangi telefonlarda NFC Özelliği Var?

 • Apple Cihazlar: Apple NFC Teknoloji konusunda belki de en gelişmiş markalardan. Sadece telefonlarını değil. Tabletlerini, akıllı saatlerini ve diğer teknolojik ürünlerini NFC teknolojisi ile donatan Apple. Sektörde en öne geçiyor.
 • Üst Düzey Samsung Cihazlar: Belirli bir segment üzerinde olan Samsung telefonlarda NFC teknolojisi bulunuyor. (Galaxy S22 Ultra, Galaxy Z Fold 4 v.b) Bunun dışında, satışı durmuş olan bazı cihazlarda da NFC özelliği bulunuyor. (Buna örnek olarak Samsung S6 Edge modelini verebiliriz.)
 • Üst Segment Xiaomi Modelleri: Xiaomi cihazlarda da, her modelde olmayan ancak yüksek modellerde olan NFC özellikleri bulunuyor. (Xiaomi 12T Pro. Modeli)

Söz konusu markaları Huawei, OnePlus gibi markaların üst düzey cihazları takip ediyor. Apple eko sisteminde daha yaygın olan bu özellik. Kullanıcıların eko sistem içinde cihazlar ile iletişimlerini en iyi şekilde tamamlamasını hedefliyor.

Epey üzerinden, NFC Teknolojisi olan diğer cihazları görüntülemek için Buraya Tıklayın.

NFC Özelliği İle Kart Blokesi Kaldırma Nasıl Yapılır?

Telefon numarası değiştirme, hattınızı kaybetmeniz ve/veya telefonunuzu çalmaları durumunda bir şekilde yeni hat alımı gerçekleştiriyorsanız. Maalesef banka hesaplarınıza bankalarınız tarafından otomatik Bloke konulacaktır.

Söz konusu blokeleri kaldırmak için iki seçeneğiniz var. ATM’leri kullanmak veya Şubeye gitmek. Ancak telefonunuzda NFC Özelliği bulunuyorsa söz konusu seçenekler üçe kadar çıkıyor. NFC Özelliği ile kart blokesi kaldırma nasıl yapılır?

 1. NFC Özelliği olan bir telefon edinin ve NFC Özelliğini aktif hale getirin.
 2. Bloke kaldırmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını indirin ve çalıştırın.
 3. Karşınıza gelecek olan uygulamada, giriş kısmının alt kısımlarında yer alan Banka blokesi kaldırma seçeneğine tıklayın.
 4. Sizden istenen talimatları yerine getirin. Bunlardan en önemlisi kart bilgileriniz ve Çipli kimlik kartınızın telefonunuzun arkasına değdirilmesi.
 5. İstenilen adımları sorunsuz tamamladığınızda onay işlemi tamamlanacak, bloke kaldırılacaktır.

Çipli kimlik kartlarının en büyük avantajı tam olarak burada karşımıza çıkıyor. İçinde bulunan NFC Özelliği sayesinde. Pos cihazlarında olan temassız ödeme sistemleri gibi. Banka uygulamanıza özel, sadece NFC üzerinden verilen ve kişiden kişiye sürekli değişen bilgileri vermenizi sağlıyor.

Söz konusu bilgiler ile birlikte ATM ve Şubeye gitme ihtiyacı duymadan Banka kart blokenizi kaldırabiliyorsunuz. Ancak, NFC Teknolojisi olan telefon modelleri arasından bir telefona sahip olmanız gerekmekte.

ETİKETLER: , , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.