CDN Nedir ve Sitenizin Hızını Nasıl Arttırır?

CDN Nedir ve Sitenizin Hızını Nasıl Arttırır?
13 Temmuz 2021 16:51 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:18

Bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı), esas olarak, çevrimiçi içerik sunmak için birlikte çalışan, dünya çapında farklı ülkelere bölünmüş bir grup sunucudur. Bir CDN, HTML sayfaları, CSS ve JavaScript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere çevrimiçi içerik yüklemek için gereken öğeleri hızlı bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

CDN hizmetlerinin popülaritesi, çevrimiçi trafiğin çoğunluğunun CDN üzerinden sunulması nedeniyle günümüzde artmaktadır. Facebook, Netflix ve Amazon gibi daha tanınmış şirketler de aynısını yaptı. Aslında, düzgün yapılandırılmış bir CDN, web sitenizi bilgisayar korsanlığı veya DDOS’tan koruyacaktır.

Bununla birlikte, CDN bir barındırma hizmeti değildir, çünkü blogunuzun CDN hizmetinin çalışıp bağlanabilmesi için bir yerde barındırılması gerekir. CDN, blogunuzun hızını oldukça artıracak, ziyaretçilerinize daha hızlı ve daha keyifli bir deneyim yaşatacak ekstra bir özelliktir.

CDN Nasıl Çalışır?

CDN, dünya çapında bir sunucu ağıdır ve web sitenizin verilerini (genellikle resimler, CSS ve JavaScript kodu gibi daha ağır olan ve sık sık değişmeyen verileri) kendisine en yakın döngüden her ziyaretçiye sunmayı taahhüt eder.  Örneğin, web sitemizi Amerika’dan ziyaret eden bir ziyaretçi Amerika’daki bir sunucudan web sitesini yüklerken, Yunanistan’dan gelen bir ziyaretçi web sitesini Yunan sunucusundan yükler. Sonuç olarak, nerede olurlarsa olsunlar tüm ziyaretçiler için çok hızlı yanıt süresi sunarlar.

Aynı zamanda, web sitesinin kendi sunucumuzdan değil de CDN’den yüklenmesi nedeniyle, web sitemizi barındıran sunucunun kendisinin çok daha az istek almasına ve dolayısıyla web sitesine hizmet etmek için çok daha az kaynağa ihtiyaç duymasına neden olur. Sonuç olarak, önemli ölçüde daha az istek sunmak için kendi kaynaklarımız olduğundan, bunun sunucumuz ve web sitemiz daha hızlı yüklenmesi gerekir.

CDN Hizmeti Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

SEO sıralamanızın nasıl artacağını göz önünde bulundurarak bir CDN hizmetinden yararlanabileceğiniz birkaç şey vardır, nedenlerini sizler için aşağıda listeledik.

  • Sayfa yükleme hızını arttırır: Bir CDN hizmetiniz olduğunda, blogunuzu ziyaret eden her ziyaretçinin onu en yakın sunucudan bağlanacağı anlamına gelir. Sonuç olarak Google, web sitenizin hızında daha yüksek bir puan görecek ve sıralamanızın arttığını göreceksiniz.
  • Sunucunuzdaki bant genişliğini azaltacaktır: Bant genişliği, blog yazarlarını endişelendiren şeylerden biridir, blogunuzu ne kadar çok kişi ziyaret ederse, bant genişliği o kadar artar. Paylaşımlı hosting paketlerinin çoğunda, bant genişliği genellikle oldukça sınırlıdır ve buna ulaşmadığınızdan ve daha büyük bir sunucu için daha fazla ödeme yapmanız gerekmediğinden emin olmak için bir CDN hizmeti ile değerli bant genişliğinizden yeterince tasarruf edersiniz.
  • Daha fazla güvenlik: Bir CDN hizmetinin DDOS saldırılarına karşı güvenliğinizi artırabilmesine ek olarak, sunucunuz düşerse sorunu çözene kadar web siteniz kalan geçici önbellek ile açık kalacaktır.

Artık bir CDN hizmetinin bazı önemli faydalarını bildiğinize göre, ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmanın zamanı geldi.

Cloudflare  En İyi Ücretsiz CDN

Cloudflare, tüm dünyadaki en büyük şirketlerden biridir ve muhtemelen mevcut en popüler CDN hizmetidir. Hizmetini test etmek isteyenler için mükemmel bir ücretsiz paket ve daha fazla özellik, daha fazla hız ve daha fazla araçtan yararlanmak isteyenler için bazı abonelik paketleri sunar.

Esasen, ücretsiz paket ile DDOS saldırılarına karşı koruma ve şirketin sağladığı sunucular aracılığıyla hız artışı elde edeceksiniz, ancak sınırlı sayıda, sadece aboneler tüm sunuculardan yararlanırken, ücretsiz kullanıcılar sadece bir kısmı ile sınırlıdır. Ücretsiz paket ile ayrıca en önemli dosyalarınızı küçültebileceksiniz ve blogunuzun hızının GTMetrix, Pingdom ve Google PageSpeed ​​Insights gibi web sitelerinden alınan puanlarda arttığını göreceksiniz.

CDN (İçerik Dağıtım Ağı), esas olarak, çevrimiçi içerik sunmak için birlikte çalışan, dünya çapında farklı ülkelere bölünmüş bir sunucu grubudur. Bir CDN, HTML sayfaları, JavaScript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere çevrimiçi içerik yüklemek için gereken öğeleri hızlı bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

Blogunuzu CloudFlare’e bağlamak için, önce alan adınızın ad sunucularını hizmet tarafından size verilen ad sunucularıyla değiştirmeniz ve ardından daha iyi önbellek ayarı için WordPress eklentisini yüklemeniz veya zaten kullanmakta olduğunuz eklenti önbelleğine eklemeniz gerekir.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.