Televizyondan İnternete Girme Nasıl Yapılır?

Televizyondan İnternete Girme Nasıl Yapılır?
24 Şubat 2022 19:48 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:18

Televizyonlara olan ilgi git gide azalmakta. Artık televizyon dizilerine olan ilgi azalmakta. Fakat bu koskocaman ekranları da farklı amaçlarla kullanmayı insanlar istemekte. Bu isteklerden birisi de televizyon üzerinden internete girmek olmakta. Akıllı TV dediğimiz yeni nesil televizyonlarda zaten internet tarayıcısı bulunmakta. Bunun üzerinden kolaylıkla internete girilebilmekte. Bu tür televizyonlar için ekstra bir çaba sarf etmeye gerek kalmamakta. Fakat akıllı olmayan cihazlardan internete girmek için farklı yöntemler kullanmak gerekmekte. Bu yöntemlerin bazıları için de ekstra bir maliyet söz konusu olmakta. Peki televizyondan internete girme nasıl yapılır?

İnternet Bağlantısı Bulunan Bir Televizyondan İnternete Girme

Tabii ki yeni nesil cihazlarda internet tarayıcısı içerisinde gelmekte. Bu tür bir cihazdan internete bağlanmak için ise ilk olarak ayarlar kısmına gelinmeli. Buradan internet (cihazdan cihaza menü adı değişebilmekte. Menü adı internet yerine bağlantılar, wifi, kablosuz da olabilir) ayarlarına giriniz. Daha sonra karşınıza çıkacak Wi-Fi ağlarından kendinize ait olana geliniz. Ağınızın şifresini girerek bağlantıyı tamamlayınız. Artık cihazınız internete bağlanmış olacaktır. Bundan sonrasında televizyonunuzun içerisinde yer alan internet tarayıcısına girerek internete ulaşabilirsiniz. Kolaylıkla internet tarayıcısı ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

İnternet bağlantısı özelliği olan televizyonunuzdan kolaylıkla bu sayede internete bağlanabilirsiniz. Ekstra bir çaba göstermenize gerek kalmaz. Asıl sorun internet bağlantısı özelliği olmayan bir televizyondan internete bağlanmakta. Bunun için birçok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerin bazıları için ekstra masraf yapmanız gerekmekte.

 

Televizyondan İnternete Girme Nasıl Yapılır?

Televizyonunuzdan internete girmek için birçok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerin bazıları için ekstra masraf yapmanız gerekmekte. Bu yöntemlerden sonra televizyonunuz üzerinden internete bağlanabilirsiniz. Cihazınız eski de olsa televizyonunuz üzerinden internete ulaşabilirsiniz. Kocaman ekranda internette dolaşmanın tadını çıkarabilirsiniz. Bağlanmak için başta da dediğimiz gibi birkaç yol bulunmakta. Bu yöntemlere bakacak olursak;

  • İlk yöntem bilgisayarınızı veya telefonunuzu bilgisayara yansıtmak olabilir. Bilgisayarınızı veya telefonunuzu yansıtmak için kablolu veya kablosuz birçok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerden birisini kullanarak telefonunuzu veya bilgisayarınızı televizyona yansıtabilirsiniz. Yansıttığınız ekrandan da internet tarayıcınıza girerek televizyonunuzdan internete bağlanabilirsiniz. Bu yöntem için eğer bilgisayardan yansıtma yapacaksanız bir HDMİ kablosu eğer telefondan yansıtma yapacaksanız da bir yansıtma kablosu almanız gerekmekte. Bu da ortalama 50-100 TL’lik bir maliyet oluşturmakta.
  • İkinci yöntem TV Box’lar. Bu tür cihazların içerisinde bulunan internet tarayıcısı ile kolaylıkla internete bağlanabilirsiniz. Bu tür cihazlar sadece internete bağlanmanızı sağlamakla kalmayıp televizyonunuzu da akıllandıracaktır. Ayrıca çok iyi bir medya oynatıcısı olacaktır. Fakat bu tür cihazların fiyatları biraz yüksek olmakta. Bur tür TV Box’lar marka ve kalitesine göre değişik fiyatlara satılmakta. Ortalama olarak 300-1000 TL arasında bir maliyet oluşturmakta. Fakat sadece internete bağlanmakla kalmayıp farklı amaçlara da hizmet edeceğinden bu yatırıma değecek cihazlar olmakta.
ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.