IP Adresim Nedir? IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP Adresim Nedir? IP Adresi Nasıl Öğrenilir?
4 Nisan 2022 12:34 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:13

IP adresi yani tam adıyla İnternet Protokol adresi her bilgisayarda telefonda ve tablette mevcut olan bir şeydir. Bu sayede internete bağlanabiliyorsunuz.

IP olmayan bir bilgisayar veya diğer benzer teknolojik aletler internete bağlanma şansına erişemez. Bu nedenle IP adresi önemli bir unsurdur.

Her bilgisayarın kendine özel kişisel IP adresi bulunmaktadır. Bu yolla daha kolay bir şekilde internete bağlanmaktayız. Bu nedenle çoğu kullanıcı IP adresini nasıl bulacaklarını öğrenmek istiyorlar. Bu yazımızda bunun cevabını vereceğiz.

Ip Adresi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aygıtınızın internete bağlanması için gerekli olan tek şey IP adresidir. Bu sayede internete bağlanabilmekteyiz. Cihazınız internet sağlayıcısına bağlandıktan sonra aygıtınıza özel olarak bir IP adresi verilir. Eğer internetle ilgili bir işlem yapmak isterseniz. Bu IP adresinden işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Cihazınız internet bağlantısı aldıktan sonra otomatik olarak IP adresi alır. Bu IP adresinde çeşitli konum, adres ve ağ ayarları mevcuttur. İşte size IP adresi sorgulama işlemleri;

  • İlk önce bilgisayarınızı açın.
  • Daha sonra bilgisayarınızdan başlat menüsüne basın.
  • Bu menüden denetim masasını bulun.
  • Daha sonra bağlı olduğunuz ağın üzerine sağ tıklayın.

Aktif olduğunuz ağın üzerinde buluna IP4V, IP adresinizi belirtmektedir.

IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?

IP adresi öğrenmek de IP adresi sorgulamak kadar kolaydır. Bu sorunun cevabı için izlemeniz gereken yollar şu şekildedir.

  • Windows artı R tuşuna aynı anda basılı tutunuz.
  • Açılan yere CMD yazın ve ENTER tuşuna basın.
  • İpconfig yazarak ENTER tuşuna basın

Böylece bilgisayarınızda aktif olan tüm bağlantıları görebilirsiniz.

Bilgisayardan IP Adresi Öğrenme Nasıl Olur?

Bilgisayarınızdan IP adresi öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir.

Sol alttan başlat butonuna basın ve çalıştır kısmına gelerek Cmd yazın ardından enter tuşuna basın. Ayrıca Windows’un kurulu olduğu dizinde bulunan System32 dosyası içinde bulunan Cmd dosyasına tıklayarak da komut sistemine ulaşabilirsiniz. Bu sistem karşınıza geldikten sonra ipconfig//all yazarak tekrardan enter tuşuna basın. Burada size ait IPV4 adres bilgileriniz bulunacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.