Android Telefonlarda Reklam Engelleme

Android Telefonlarda Reklam Engelleme
9 Mart 2022 22:40 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:56

Android telefonunuzda internette gezinirken veya bir uygulamayı açtığınızda her defasında reklamlarla karşılaşıyorsanız ve bundan oldukça sıkıldıysanız doğru yere geldiniz. Bu yazıda Android telefon ve tabletlerde reklamları engellemek için kullanabileceğiniz ipuçları ve uygulamalardan oluşan liste mevcut.

Seçenek: Chrome’da reklamları engelleme

Chrome’u Android cihazlarınızda varsayılan bir web tarayıcısı olarak kullanıyorsanız, ayarlarından reklamları, pop-up’ları ve diğerlerini devre dışı bırakmak mümkün. Bu adımları izleyin:

 1. Chrome’u açın.
 2. Ardından Chrome Ayarlar’ına gidin.
 3. Site Ayarları’na dokunun.

 Reklamların ve pop-up’ların engellendiği menüden kaydırıcıları aktif hale getirin.

Seçenek: Chrome’da Basit mod’u kullanmak

Google Chrome tarayıcısı, Android telefonlar için Basit mod desteği sağlamaktadır. Veri kullanımını azaltmak ve web sayfasının daha hızlı yüklenmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Chrome’u açın ve Ayarlara gidin.
 2. Aşağı kaydırın, Basit mod’u bulun ve değiştirin.
 3. Seçenek: Web sitesi ayarları Web sitesi bildirimlerine izin verirseniz, genellikle Android cihazların kilitli ekranında görüntülenirler. Aslında, çoğu site push bildirimlerinden para kazanır. Fakat bunu engellemenin yolu var:
 4. Chrome’da, Ayarlar’a gidin.
 5. Bildirimler üzerine dokunun ve reklamları devre dışı bırakmak için seçim düğmesini kullanın.
 6. Seçenek: Reklam engelleyicileri kullanarak Android’deki reklamları engelleyin Google Play Store’da, oyunlarda, uygulamalarda ve web sitelerinde reklamları engelleyebilen çeşitli reklam engelleyici uygulamalar vardır.

Kullanıcıların root izinleri olmadan reklamları engellemelerine izin verir, fakat %100 etkili olmayabilir. Yapmanız gereken, bir reklam engelleyici, mesela  AdBlock  ya da Free Adblocker Browser’ı indirip yüklemek ve sonrasında gerekiyor kuralları yapılandırmaktır.

Not: Android için çoğu reklam engelleyici yalnız DNS trafiğini filtreler, bu nedenden dolayı  reklamların tamamını engelleyemezler.

Ayrıca, bir akıllı telefonda reklam gösterimini daha az kişiselleştirilmiş yapmanın yolları mevut. Bu gizliliğiniz için önemli olmaktadır.Google ayarlardan reklam kişiselleştirmeyi kapatabilirsiniz.

Çoğu yeni Android cihazı Chrome masaüstü tarayıcısı ve Google hesabıyla senkronize olduğundan, önce Reklamların kişiselleştirilmesini kapatmak gerekir. Bu yöntem tüm istenmeyen içeriği görmeyi engellemez, ancak en azından internet gezinme etkinliğini izleyen kişiselleştirilmiş Google reklamlarının kapsamı dışında kalmayı seçebilirsiniz.

 Bunu yapmak için:

 1. Web tarayıcısından Google Hesabı yöneticisine gidin.
 2. Veri ve kişiselleştirme’ye ve sayfayı aşağı kaydırıp Reklam kişiselleştirme’ye gidin, ardından reklam ayarlarına git’i seçin.
 3. Kişiselleştirilmiş reklamları kapatmak için seçim düğmesini hareket ettirin, ardından Kapat’ı seçin.

 

 1. Android cihaz ayarlarında reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bırakın. Önceki adımlar tamamlandıktan sonra, telefonda hedeflenen reklamlar da kapatılabilir. Bu, cihaz masaüstünde Google hesabıyla senkronize olmasa bile çalışacaktır. Reklamları doğrudan cihazda devre dışı bırakmak için aşağıdakileri yapın:

Akıllı telefonunuzdaki ayarlara gidin, ardından Google’a gidin.

Reklamlar’a ve ardından Reklamları Kişiselleştirmeyi Kapat’a dokunun.

Android için En İyi Reklam Engelleyici Uygulamalar

En kapsamlı reklam engelleyiciler root veya biraz zor kurulumlar gerektirir. Bu yüzden reklam engelleyici uygulamalar genellikle Play Store’da bulunmaz. Aşağıda listedeki uygulamaların çoğu üçüncü taraf indirme ve yükleme gerektirir.

 • AdAway (Root gerektirir)

AdAway basit bir reklam engelleme uygulamasıdır. Tüm reklam isteklerini 12.0.0.1’e göndermek için değiştirilmiş bir hosts dosyası kullanır. Farklı bir deyi ile, reklam istekleri boş adrese yönlendirilir ve reklam görmezsiniz. Uygulama, sistemdeki hosts dosyasını değiştirir. Bu dosya Android sisteminin salt okunur bir bölümünde saklanmaktadır. Bu, root izinlerinin gerekli olduğu anlamına gelir. Uygulama ücretsiz olarak çalışır ancak, Play Store’dan değil, F-Droid’den indirmeniz gerekir ve root erişimine ihtiyacınız olur. Root erişimine sahip kullanıcılar istedikleri vakit ana sistem dosyalarını uygulama olmadan değiştirebilirler

 • Adblocker Plus Samsung Internet için Adblock Plus · Adblock Browser

 

Adblocker Plus, muhtemelen listedeki en popüler reklam engelleyici uygulamasıdır. Internette, açılır pencereler, video reklamları ve banner reklamlar gibi sıkıntılar olmayan gezinin. YouTube ve Vimeo gibi video sitelerinde can sıkıcı kesintilere son verin. Reklamlar ekranınızı ele geçirmeden, en sevdiğiniz sitelerde alışveriş yapın ve tarifleri izleyin. Chromium tabanlı olan Adblock Browser (ABB) hızlı ve güvenlidir. Reklamları engelleyin ve reklam verenlerin her hareketinizi izlemesini önleyin. Pil ömründen ve veriden tasarruf edin. Gizli bir şekilde gezinerek, web’de strese girmeden sörf yapın.

 

 • Adguard Ücretsiz · Uygulama içi satın alma içeriyor

AdGuard, reklamları Adblock Plus ile aynı şekilde engeller. AdGuard arka planda bir hizmet olarak çalışır ve web trafiğini filtreler. Root olmadan çalışır, fakat biraz fazladan kurulum gerektirir. Ek olarak, tüm web trafiğinizde GlassWire gibi uygulamalara benzer sekmeler tutar. Ayrıca, her şeyi bir araya getirebilmek için iyi görünümlü bir Materyal Tasarım kullanıcı arayüzü sunar. Ücretsiz sürüm sadece web tarayıcılarındaki reklamları engeller.

 • Block This

Block This, etkili, açık kaynaklı ve kullanımı tamamen ücretsiz bir reklam engelleme uygulamasıdır. Bu uygulama, Adblock Plus ve AdGuard’ın kullandığı VPN stili kurulumunu kullanır. Fakat Block This filtre yerine DNS engelleme kullanır. Geliştirici, bu yöntemin standart reklam engelleyici uygulamalarından daha az pil kullandığını iddia ediyor nedeni işin çoğu, veriler Android cihazınıza ulaşmadan önce yapılıyor. Bu yaklaşımı kullanmanın artıları ve eksileri vardır. Şuan için AdBlock Plus veya bir reklam engelleme tarayıcısı gibi bir şey öneriyoruz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.