WhatsApp Gruplarına Eklenmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp Gruplarına Eklenmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?
16 Mart 2021 12:02 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:15

WhatsApp gruplarına eklenmeyi engelleme, sürekli olarak farklı bir sohbet grubuna dâhil edilen ve artık bu durumdan rahatsızlık duymaya başlayan kullanıcıların daha fazla tercih ettiği bir işlemdir. Grup halinde sohbetler edilmesi, gerekli bilgilendirmelerin toplu olarak yapılabilmesi her ne kadar güzel olsa da kişinin isteği dışında sohbet gruplarına eklenmesi can sıkıcı olabilmektedir.

WhatsApp uygulamasının popüler bir uygulama haline gelmesinde şüphesiz ki grup sohbetlerine yer vermesinin, bu vesileyle insanların daha eğlenceli ve etkin bir kullanım gerçekleştirmesinin önemi oldukça fazladır. Önem açısından bakıldığında oldukça yüksek bir öneme sahip olmasına rağmen kişinin izni ve bilgisi dışında sürekli olarak gruplara ekleniyor olması grup sohbeti özelliğini negatif kılabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için uygulama tarafından bir seçenek sunulmaktadır. WhatsApp gruplarına eklenmeyi engelleme ismiyle nitelendirilebilecek olan seçenek sayesinde kimlerin grup sohbetlerine ekleyebileceği tercih edilebilmektedir.

 

WhatsApp Gruplarına Eklenmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp uygulamasının vazgeçilmezlerinden biri haline gelen gruplar, birçok ihtiyacı giderici nitelikte görevler üstlenmektedir. Üstlenilen görevler kimi zaman iş ve eğitim yaşantısındaki hızlı bilgi akışını sağlamak, kimi zaman ise eğlenceli vakit geçirmek adına dostlarla sohbettir. Kullanıcı hangi amaçla tercih ederse etsin yaşantısında büyük kolaylık sağlayacak ve eksikleri giderecektir. Bu bağlamda bakıldığında olumlu yönleri oldukça fazla gibi görülse de olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Olumsuz yönlerin başında da bilindiği üzere istenmeyen sohbet gruplarına ekleniyor olmak gelmektedir. Kullanıcı kimi zaman bu gruplardan direkt olarak çıksa da kimi zaman ayıp olmasın diye çıkamamaktadır. Tüm bu sorunları gidermek adına WhatsApp gruplarına eklenmeyi engelleme işlemi uygulanmaktadır. Bunun için yapılması gereken basit adımlar şu şekildedir:

  • Sohbetlerinizi gerçekleştirdiğiniz WhatsApp uygulamasını başlatınız.
  • Uygulama ekranının üst kısmındaki üç noktaya tıklayınız.
  • Bu adımın ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
  • Daha sonrasında ise “Hesap” ve “Gizlilik” isimli seçeneklere tıklayınız.
  • Son olarak tıklamış olduğunuz “Gizlilik” seçeneğinden sonra açılan sayfadan “Gruplar” seçeneğine tıklayınız.
  • Tıkladıktan sonra “Herkes” “Kişilerim” “Şunlar hariç kişilerim…” şeklinde üç seçenek sunulacaktır.
  • Grup sohbetlerine yalnızca rehberinizdeki kişilerin ekleyebilmesi için “Kişilerim” seçeneğini tercih ediniz.
  • Grup sohbetlerine ekleyebilmesini engelleme istediğiniz kişileri belirlemek için ise “Şunlar hariç kişilerim…” seçeneğini tercih ediniz.
  • Tercih ettikten sonra ise sunulan listeden o kişileri işaretleyiniz.

İsteğiniz ve bilginiz dışında sohbet gruplarına eklenmemek adına uygulamış olduğunuz WhatsApp gruplarına eklenmeyi engelleme işlemi, sizin direkt olarak bir gruba eklenmenizi engelleyecektir. Fakat size gruba katılım için istek gönderilmesini engellemeyecektir. Grup oluşturan yönetici kişiler, sizi gruba dâhil edebilmek olarak özel bir katılım isteği gönderebilecektir. Gönderilen isteği kabul etmeniz durumunda gruba katılımınız mümkün olacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.