Facebook Arkadaş Listesi Gizleme Nasıl Yapılır?

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme Nasıl Yapılır?
16 Nisan 2021 23:08 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:58

Facebook arkadaş listesi gizleme, kimlerle arkadaş olunduğunun bilinmemesi adına uygulanan bir işlemdir. Diğer arkadaşlar görebilir düşüncesiyle rahatlıkla yeni arkadaşlar eklenememesi sorununu ortadan kaldırmaktadır. Böylelikle hesap sahibi yeni arkadaşlar edineceği zaman daha özgür davranabilmektedir.

Facebook, oldukça geniş kitlelere hitap eden bir platform olarak bilinmektedir. Hemen her yaş grubundan insanın etkin şekilde kullandığı gözlemlenmektedir. Kullanan insan sayısının fazla olması, arkadaşlıkların da artmasına sebep olmaktadır. Bir kullanıcı Facebook hesabı oluşturduğunda, yalnızca tanıdıklarını eklemeye kalksa yüzlerce arkadaşa ulaşabilmektedir. Tanıdıkların eklenmesi, ileride çeşitli sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sorunların yaşanmaması adına tanıdıkları ekleme konusunda seçici davranılsa da gelen arkadaşlık istekleri ayıp olmasın diye kabul edilmektedir. Böylelikle tanıdıkların sayısı artmaktadır. Facebook’u yeni arkadaşlıklar da kurmak için kullanan kişiler bu durumdan rahatsız olmaktadır. Çünkü Facebook üzerinden arkadaş olunan kişiler arkadaş listesinde görüntülenmektedir. Bu yüzden özellikle karşı cinsten bir kişinin arkadaş olarak eklenmesi durumu sorun yaratabilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için Facebook arkadaş listesi gizleme işlemi uygulanmaktadır.

 

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme – Mobil Uygulama

Bakıldığında sosyal medya platformları bir özgürlük alanı olarak görülmektedir. Fakat durum pek de öyle değildir. Kullanıcılar, çeşitli sebeplerden ötürü özgürlüklerinin sınırlandırıldığını hissetmektedir. Yeni bir arkadaş ekleme hususunda da bu durum söz konusudur. Yeni bir arkadaş eklendiğinde, arkadaş listesinin içerisine dâhil edilmekte ve diğer arkadaşlar tarafından görüntülenebilmektedir. Karda yürüyüp izini belli etmek istemeyen, arkadaş olduğu kişilerin gizli tutulmasını isteyen kullanıcılar olabilmektedir. Bu kullanıcılar için arkadaş listesinin görüntülenmesi olumsuzluklar yaratmaktadır. Bu sebepten ötürü Facebook arkadaş listesi gizleme işleminin uygulanmaktadır. Böylelikle de Facebook daha özgür bir biçimde kullanılabilmektedir. Facebook kullanımlarının daha özgürce sürdürülebilmesine olanak sağlayan işlem, şu şekilde yapılmaktadır:

 • Facebook’a erişim sağladığınız mobil uygulamayı açınız ve hesabınıza giriniz.
 • Hesaba giriş yaptıktan sonra ekrana gelen ana sayfanın sağ üst kısmından üç çizgiye tıklayınız.
 • Sonrasında sayfanın alt kısmındaki “Ayarlar ve Gizlilik” kısmına, devamında ise “Gizlilik Kısayolları” kısmına tıklayınız.
 • “Gizlilik Kısayolları” sayfasında “Gizlilik” bölümü altındaki “Diğer gizlilik ayarlarını gör” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfanın orta kısımlarındaki “Arkadaş listeni kimler görebilir?” seçeneğine tıklayınız.
 • Ekrana gelen gizlilik tercihlerini “Sadece ben” olarak belirleyiniz.

Sunulan gizlilik tercihleri arasından size en uygun olanı belirlemelisiniz. Sadece ben olarak belirlenmesi durumunda sizden başka kimsenin görmesi mümkün olmayacaktır. Dilerseniz sadece görmesini istemediğini kişileri de belirleyebilirsiniz. Böylelikle belirlediğiniz kişilerin dışındaki arkadaşlarının arkadaş listenizi görüntüleyebilir.

 

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme – Web Tarayıcısı

Facebook, mobilleşen dünyayla birlikte ağırlıklı olarak mobil uygulamalar üzerinden kullanılsa da web tarayıcısı üzerinden kullanan hatırı sayılır derecede kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların da arkadaş listesinin gizliliği konusunda düzenleme yapabilmesi mümkündür. Facebook internet sitesi için de sunulan Facebook arkadaş listesi gizleme özelliği şu şekilde yapılmaktadır:

 • Web tarayıcınızı kullanarak Facebook internet sitesi üzerinden hesabınıza giriniz.
 • Ekranın sağ üst kısmındaki ters üçgen simgesine, devamında ise “Ayarlar ve Gizlilik” kısmına tıklayınız.
 • Sonrasında “Ayarlar” kısmına tıklayınız.
 • Ekrana gelen sayfanın sol menüsünden “Gizlilik” sekmesine tıklayınız.
 • “İnsanlar Seni Nasıl Bulabilir ve Seninle Nasıl İletişim Kurabilir?” isimli başlığın yanında yer alan “Arkadaş listeni kimler görebilir?” seçeneğini bulunuz. Ve yanındaki “Düzenle” yazısına tıklayınız.
 • Ekrana gelen gizlilik tercihlerini “Sadece ben” olarak belirleyiniz.

Daha özgür bir kullanım deneyimi elde etmek adına uygulanan Facebook arkadaş listesi gizleme işlemi, zaman zaman etkisiz kalabilmektedir. Arkadaşlarınız sizin profilinizde herhangi bir şekilde arkadaş listesini görüntüleyemezken, arkadaş olduğunuz kişilerin profilinden görüntüleyebilmektedir. Arkadaş olduğunuzun bilinmemesini istediğiniz kişinin arkadaş listesi açık durumdaysa, o liste içerisinde sizin isminiz görülmektedir. Böylelikle arkadaş olduğunuz anlaşılabilmektedir. Bunun dışında ortak arkadaşlar özelliği sebebiyle de bilinmesini istemediğiniz arkadaşlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten ötürü arkadaş listenizi gizlemiş olsanız dahi ihtimalleri göz önünde bulundurmanız ve ona yönelik olarak davranmanız gerekmektedir. Aksi durumda özgürce kullanımlarınız olumsuz sonuçların doğmasına sebep olabilecektir.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.