SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?
3 Şubat 2022 23:18 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:12

Modern yüzyılın hızla gelişen teknolojisini en aktif şekilde kullanan kamu kurumlarının başında kendisine yer bulan Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’de kamu hizmetleri altyapısını modern internet teknolojisiyle oluşturan öncü kamu kurumları arasında bulunuyor. sigorta mükelleflerinin SGK hizmet dökümü sorgulama gibi bilgi alma ve diğer tip işlemler yapma gibi konularda internet kolaylıklarından ve avantajlarından yararlanabilmesine yardımcı olarak, sigorta işlemlerini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde tamamlayabilme imkanı sunuyor. Türkiye’nin dijital platform üzerinde yer alan en geniş online kamu hizmet ağını oluşturan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet üzerinde sigorta mükelleflerinin hizmetine sunmuş olduğu geniş online hizmet ağı pek çok sigorta işleminde vatandaşlara önemli kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor.

SSK sigortası mükelleflerinin son derece pratik bir şekilde güncel SSK sigortası bilgilerine ulaşabilmesine olanak sağlamakta olan sigorta sorgulamalarını sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirebilme imkanı sunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamaları, her geçen gün daha geniş bir kitle tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Son yılların hızla gelişen teknolojik altyapısı sayesinde internete erişimin her zaman ve her yerden mümkün hale gelmesi, internetin yaşamın her alanında en etkin şekilde kendisine yer bulmasına yol açarken, internette aktif bir hizmet politikası benimseyen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamaları vatandaşlara sigorta işlemlerinde de modern yüzyılın bu kolaylığından yararlanabilmesine yardımcı oluyor. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigorta bilgilerine ilişkin gerekli dijital güncellemeleri düzenli periyotlar ile gerçekleştiriyor olması, SSK sigortası mükelleflerinin internet üzerinden gerçekleştirecekleri online SSK sorgulama gibi sigorta sorgulamalarında en güncel SSK sigortası bilgilerine ulaşabilmelerine olanak sağlıyor. Yaşlılık döneminde emeklilik hakkına sahip olabilmek ve sosyal güvence altında kalabilmek amacı ile yaşamın büyük bir bölümünü yoğun bir çalışma temposunda geçirmekte olan vatandaşların, SSK sigortalarının en güncel durumu hakkında her zaman bilgi sahibi olmak ister. Ancak SSK sigortalısının mesaisinden vakit ayırmasının son derece güç olması ve aynı zamanda da bu tip son derece kolay işlemler olmasına rağmen kurum içerisindeki yoğunluk ve iş yükü dolayısıyla uzun saatlerde gerçekleştirilebiliyor olması SSK sigortalısının sigorta sorgulamaları için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurmak yerine dijital hizmetlerini kullanmayı tercih ediyor.

Sgk Sorgulama E-Devlet

Dijital platform üzerinde geniş bir online hizmet ağı bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamalarına resmi web sitesinde bulunan online hizmetler menüsünden veya e-devlet portalı üzerinden erişim sağlama imkanı bulunuyor. SSK sigortası mükelleflerinin internet üzerinden son derece pratik ve kolay bir şekilde SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun E-SGM uygulama sayfasından şifresiz olarak sigorta sorgulaması yapabilme imkanı bulunuyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan online sorgulama hizmet sayfası E-SGM uygulaması üzerinde son birkaç aydır geniş kapsamlı bir yenileme çalışması gerçekleştiriyor olması nedeni ile SSK sorgulama işlemleri için portal sayfasına erişim sağlanamamasına yol açıyor. Bu durum dolayısıyla SSK sigortası mükelleflerinin SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini internet üzerinde yapmak istemeleri durumunda sadece e-Devlet sisteminde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmet uygulamalarını kullanabiliyor.

Başbakanlık tarafından dijital platformda sanal bir devlet portalı olarak hizmete açılan ve tüm kamu kurumlarının internet üzerinde yer alan online kamu hizmetlerini tek bir çatı altında bir araya getiren e-Devlet sistemi içerisinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmetleri ile SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri birkaç dakika içerisinde en güvenli şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet portalına turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilirken, herhangi bir işlem yapabilmesi için sistem sayfasında kimlik doğrulaması yapılması gerekiyor. Vatandaşlar e-Devlet portalının ‘sisteme giriş’ ekranında ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak kimlik doğrulaması yapılması gerekiyor. Dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet sisteminin e-hizmetler kategorisi altında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ‘4A hizmet bilgisi ekranından SSK sorgulama işlemleri herhangi bir ekstra bilgi girmeye gerek kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Sigortanın kurumun sisteminde yer alan güncel sigorta bilgilerini en ayrıntılı biçimde görüntüleyebilme imkanına sahip olunabiliyor.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.