Görme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Geliştirilen TahtApp Teknolojisi

Görme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Geliştirilen TahtApp Teknolojisi
16 Haziran 2023 15:32

Türk Telekom‘un Günışığı Projesi ile görme zorluğu yaşayan çocukların eğitimini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdiği TahtApp uygulaması büyük ilgi görüyor. Bu yenilikçi teknoloji, Türkiye genelinde bin çocuğun eğitimine katkı sağladı ve hedeflenen yerlere ulaşmaya devam ediyor.

Günışığı Projesi, Türk Telekom’un Engelsiz Yaşama Derneği (EyDer) ile birlikte geliştirdiği bir programdır. Proje kapsamında, okullardaki tahtalara dijital bir sistem kuruldu ve tahtaya yazılan her şey öğrencinin tablet bilgisayarına anında aktarıldı. Böylece görme zorluğu çeken öğrenciler, tahtayı rahatlıkla görebilme imkanına sahip oldu.

Bu yenilikçi uygulama sayesinde şimdiye kadar Türkiye genelinde bin çocuk, akranlarıyla aynı sınıfta eğitim alma fırsatı buldu. Önümüzdeki eğitim öğretim döneminde ise TahtApp’in 11 ildeki 24 yeni okula kurulması hedeflenmektedir. Bu sayede daha fazla çocuğun eğitim hayatına değer katılacak ve onların potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri bir ortam sunulmuş olacak.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, TahtApp hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermiştir:

“Günışığı projemiz kapsamında Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen TahtApp sayesinde, Zenan ve diğer tüm az gören çocukların sınıfta ders takibini kolaylaştırarak derslerden eşit şekilde faydalanmalarını sağlıyoruz. Böylelikle az gören çocukların, sınıfın fiziksel ortamından ve aydınlatmadan bağımsız şekilde tahtada yazılanları tablete aktararak sınıf arkadaşları ile bir arada eğitim alabilmesine olanak sağlıyoruz.”

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.