İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?

İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?
18 Ağustos 2021 12:00 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:53

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması, kişisel verileri içerisinde barındıran hesapların güvenliğinin üst düzeyde tutulması adına geliştirilen, kötü niyetli girişimlere engel olması hedeflenen bir özelliktir. İnternet kullanımları için oluşturulan sosyal medya hesaplarında kullanıcıların kişisel sohbetleri ve kişisel bilgileri yer almaktadır. Kişisel olduğu ve art niyetli ikincil kişilerin eline geçtiğinde hesap sahibini olumsuz etkileyecek durumlar yaratacağı için her zaman üst seviyede güvenlik önlemi tabi tutulmasında fayda bulunmaktadır.

Sosyal medya gibi çok fazla kullanıcıya sahip olan ve birkaç işlem sonrasında başkasının hesabına giriş denemelerinin yapılabildiği alanlar kişisel verilerin korunabilmesi açısında riskler oluşturabilmektedir. Oluşabilecek risklerin minimum seviyede tutmak adına güçlü parolalara ihtiyaç duyulmaktadır. Güçlü olduğu düşünülen parolaların da etkisiz kalabildiği durumlar olmaktadır. Böyle durumlarda oluşabilecek olumsuzlukları engellemek adına ek olarak birkaç güvenlik önlemi daha almak her zaman kullanıcının yararına olacaktır. Instagram’ın buna yönelik olarak geliştirmiş olduğu Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanıcıların mutlaka kullanması gereken bir özelliktir.

 

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması – Mobil Uygulama

İnternet içerisinde her zaman riskler barındıran bir alan olarak bilinmektedir. Riskleri üst seviyede olan bu alanda bulunabilmek için ise olabildiğince yüksek seviyede güvenlik önlemine başvurmak gerekmektedir. Oluşabilecek risklere karşı hesabını çok önemsemeyen kullanıcılara karşın hesabını çok önemseyen ve kötü niyetli herhangi bir kişinin erişim sağlamasını istemeyen kullanıcılar bulunmaktadır. Bu kullanıcılar her ne kadar güçlü bir parola oluştursa da yine de ek olarak bir güvenlik önlemi uygulamak istemektedir. Bu durumda da cep telefonuna gelecek olan SMS kodu ile giriş yapılabilmesi yöntemi tercih edilmektedir. Tercih edilen bu güvenlik yöntemi mobil uygulama aracılığıyla aşağıda belirtilen adımlar eşliğinde uygulanabilmektedir.

 • Instagram mobil uygulamasını kullanmış olduğunuz mobil cihaz üzerinden açınız.
 • Ek güvenlik önlemini kullanacağınız hesaba giriniz.
 • Profil sayfanıza giriniz. Daha sonra ise üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayınız.
 • Sunulan seçeneklerden en alt kısımda bulunan “Ayarlar” seçeneğine, sonra ise “Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • Güvenlik penceresinde giriş güvenliğini artırmak için sunulan “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” seçeneğine tıklayınız.
 • Görüntülenen pencereden “Başla” butonuna tıklayınız.
 • Görüntülenen “Güvenlik Yöntemini Seç” penceresinde “Kimlik Doğrulama Uygulaması” ve “Kısa Mesaj” şeklinde iki seçenek sunulmaktadır. Birinci seçenek yalnızca mobil uygulama üzerinden oluşturulabilmektedir. İkinci seçenek ise Instagram internet sitesi üzerinden de oluşturulabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama uygulaması yöntemini kullanabilmek için “Duo Mobile” isimli uygulamayı indirmeniz gerekmektedir.
 • “Uygulamayı Yükle” butonuna tıklayarak uygulamayı yükleyiniz. Ardından uygulamayı açmanıza gerek yoktur. “Uygulamayı Yükle” butonuna tıkladığınız sayfayı yeniden açınız.
 • Sayfayı açtığınızda “Kodu Duo Mobile’dan Al” olarak değiştiğini göreceksiniz. Buradan “İleri” butonuna tıklayınız.
 • Ardından Duo Mobile uygulaması açılacaktır. Ardından size bir kod sunulacaktır. Sunulan kodu üzerine tıklayarak kopyalayınız.
 • Ardından tekrar Instagram’a giriniz. “Onay Kodunu Gir” isimli pencerenin altında bulunan “İleri” butonuna tıkladıktan sonra onay kodunu yapıştırınız.
 • Ardından İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Açık şeklinde bir bilgilendirme gelecektir. “Bitti” butonuna tıklayınız.
 • Telefonu kaybetmeniz veya doğrulama yapamamanız durumunda kullanabilmeniz için size sunulan kurtarma kodlarının ekran görüntüsünü alarak saklayınız.

 

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması – Web Sitesi

Instagram hesabının içerisinde bulunan kişisel verilerin güvenliğini sağlamak, kötü niyetli kullanıcıların erişim sağlamasını engellemek amacıyla mutlaka kullanılması gereken özellik, birkaç farklı seçenek ile birlikte kullanılabilmektedir. Kullanıcıların tercihine yönelik olarak kullanılabilen güvenlik önlemlerinden biri de cep telefonuna gelen SMS kodudur. Farklı bir cihazdan ve konumdan giriş gerçekleştirilmek istenildiğinde yalnızca parola girilmesi değil, aynı zamanda cep telefonuna gelen SMS kodunun da girilmesi gerekmektedir. Seçilebilecek olan bu güvenlik yöntemi web sitesi aracılığıyla aşağıda belirtilen adımlar eşliğinde uygulanabilmektedir.

 • İnternet tarayıcınız üzerinden Instagram web sitesine giriniz.
 • Ek güvenlik önlemini kullanacağınız hesaba giriniz.
 • Önce profil fotoğrafınıza ardından ise “Ayarlar” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Görüntülenen ayarlar sayfasının solunda yer alan “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • Daha sonra ise sayfayı aşağıya doğru çektiğinizde göreceğiniz “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” başlığının altındaki “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Ayarını Düzenle” seçeneğine tıklayınız.
 • “Kısa mesaj kullan” ismindeki seçeneğe tıklayınız.
 • “Bunu Aç?” şeklindeki uyarıya “Aç” olarak cevap veriniz.
 • Daha sonra telefon numaranızı giriniz ve “İleri” butonuna tıklayınız.
 • Cep telefonunuza gelen kısa mesajdaki onay kodunu giriniz.
 • Daha sonra “Bitti” butonuna tıklayınız.
 • Cep telefonunuza erişim şansınız olmadığında hesabınıza giriş yapabilmeniz adına sunulan “Yedek Kodlar” listesini kopyalayarak uygun bir yerde muhafaza ediniz.

Mobil uygulama ve web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek olan kullanımlar dikkate alınarak ifade edilen iki farklı güvenlik yöntemi bulunmaktadır. Bu güvenlik yöntemlerini kullanarak gerçekleştireceğiniz giriş işlemlerinde bir sorun yaşamanız durumunda ise çözüm üretmek adına kodlar verilmektedir. Verilen kodların daha sonra erişim sağlanabilecek bir yerde saklanması oldukça önemlidir. Aksi durumda Instagram hesabına giriş yapamama gibi bir durumla karşılaşmanız mümkündür. Bu sebepten ötürü Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması ile oluşturulan kodların yalnızca bilgisayarda veya yalnızca cep telefonunda muhafaza edilmemesi gerekmektedir.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.