Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?
22 Nisan 2022 18:06 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:33

Evet, sevgili kredi kartı kullanıcıları. Bugün sizlerin en çok merak ettiği konulardan birine değineceğim. Kredi kartı kullananların en çok şikayet ettiği konu limitin yetersiz olması. Nitekim kredi kartı nasılsa öderim düşüncesiyle kullanıldığı zaman limitiyle birlikte yetersiz hale geliyor.

Kredi kartı kullanıcıları bunun için bankaların kapısını aşındırarak limit arttırma peşine düşüyorlar.  Ben size tecrübelerimden yola çıkarak kredi kartı limitinizi nasıl arttırabileceğinizi söyleyeceğim. Ancak kredi kartı limitinizde, sizlerin gelir durumunun göz önüne alındığını unutmamalısınız.

Kredi Kartı Limiti Yasalar İle Güvence Altına Alındı

  • Kredi Kartı limitinizi canınız her istediğinde arttıramazsınız. Bu durum yasalarla kontrol altına alınarak keyfiyete bırakılmamıştır.
  • Kredi kartı yasası çıkmadan önce bankalar kredi kartı kullanan müşterilerin limitlerini farklı algoritmalar ile uygun gördükleri takdirde arttırabiliyordu.
  • Çıkarılan Türk yasasında, kredi kartı limit arttırma işleminin yalnızca kart sahibinin talebi doğrultusunda yapılacağı kesinleşti.
  • Bu hüküm doğrultusunda kredi kartı limiti bankaların ya da kart sahibi dışında birinin keyfine bağlı olarak değil, ancak ve ancak kredi kartı sahibinin isteği doğrultusunda artacak.
  • Bu yasa doğrultusunda bankalar, müşterilerin kredi kartı limitini arttırmak istedikleri zaman hemen telefon aracılığıyla müşteriyle görüşüp izin almak zorunda kalıyorlar.
  • Şunu da belirtmek gerekir ki, eğer bankanız kredi kartınızın limitini arttırma yoluna gitmiyorsa, bunun için sizlerin başvuru yapması gerekecektir.

Kredi Kartı Limiti Yükseltme Yolları

  • Nitekim limit arttırma işlemi için artık kredi kartının ait olduğu bankanın telefon bankacılığı numarasına ulaşmanız ve kredi kartınızın limitini arttırmak istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir.
  • Bu hususta, maaşınızı ve gelir durumunuzu belgelemeniz ve size verilen faks numarasına maaş ve gelir durumunu faks çekmeniz gerekmektedir.
  • Ancak, dikkat edilmesi gereken bir konu da faks çektikten sonra bankanın aranıp faksın iletilip iletilmediğinin kontrolünün yapılmasıdır. Her ne kadar teknolojik cihazlar aracılığıyla iletişim kurulursa kurulsun, yolladığınız faks başka birine gidebilir. Bunun örneği ne yazık ki çok fazladır.
  • Telefon bankacılığıyla bankaya ulaşmak yerine, bankayı direk ziyaret edebilir ve müşteri temsilcisine kredi kartı limitimi arttırmak istiyorum gibi beyanlarda bulunabilirsiniz.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.