Filmler Gerçeğe Dönüştü: Uçan Taksi Çin’de Ortaya Çıktı

Filmler Gerçeğe Dönüştü: Uçan Taksi Çin’de Ortaya Çıktı
03.01.2021
ABONE OL

Bilim kurgu filmlerinin çoğunda uçan arabaları görmüşsüzdür. Bir çoğumuz acaba ilerde bunlar gerçek olacak mı diye düşünmüştür. Filmlerde ki uçan araçlar gerçeğe dönüştü. Çin’de otonom araç hizmeti sunan Ehangsürücüsüz uçan taksi ile ilk müşterilerini beklemeye başladı.

Filmler Gerçeğe Dönüştü: Uçan Taksi Çin’de Hizmet Vermeye Başladı

Çin yine ilklere imza atmaya devam ediyor. Çin, dünyanın ilk sürücüsüz kentsel hava taşımacılığı ağın vatandaşlarının kullanımına sundu. Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhaoqing ilinde misafir ve şehir sakinleri EH216 AAV model numarasına sahip olan uçabilen taksiye binerek istedikleri yere gittiler.

Uçan bu aracın teknik özellikleri henüz açıklanmadı. Fakat aracın 1 saat boyunca havada kalabildiğini ve saatte 130 km hıza ulaşabildiği belirtildi. Otonom sürücüsüz bir şekilde çalışan  taksi, 4G ve 5G ağı üzerinden kontrol edilmekte. İki kişilik olan bu araç en fazla 220 kg ağırlık taşıyabiliyor ve tek seferde 30 km yol alabiliyor.

Sürücüsüz taksi projesi Çinli Ehang ve Greenland Hong Kong şirketlerinin ortaklığı sonucunda gelişti. Helikopterlere göre daha  tehlikeli olan ve daha sessiz çalışan bu araçlar, atmosfere de herhangi bir zarar vermiyor. Uçan taksi hizmeti, pilot bölgedeki denemelerin ardından ülkenin bir çok şehrinde kullanılmaya başlanacak. Ehang,  gelecek senelerde uçan taksi piyasasının oldukça büyüyeceğini ve en az 9 milyar dolar gelir sağlayabileceğini ifade etti. Aracın teknik özellikleri açıklanırsa sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.