İnstagram Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır?

İnstagram Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır?
25 Ocak 2024 16:43 | Son Güncellenme: 30 Ocak 2024 14:48

İnstagram hikâye gizleme, takipçi sayısı yüksek olan ve bu takipçilerin bazılarının hikâyeleri paylaşımlarını görüntülemesini tercih etmeyen kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirildiğinde yalnızca belirlenen kişilerin hikâyeleri görüntüleyebilmesi sağlanabilmektedir.

Belirli bir süre sonra ortadan kaybolan hikâyelerin paylaşılması kullanıcılar tarafından gönderi paylaşmaya oranla daha fazla tercih edilmektedir. Günlük akış içerisinde yaşanan olayların takipçiler ile kısa süreli de olsa paylaşılıyor olması, oldukça cazip gelmektedir. Bu sebeple yoğun bir kullanım gerçekleştirilmektedir. Fakat hikâye paylaşımlarını olumsuz etkileyen durumlar olabilmektedir. Bu durumların başında hikâyeleri görüntülemesi istenmeyen kullanıcılar yer almaktadır. Özellikle istenmemesine rağmen çeşitli sebeplerden ötürü takip isteği kabul edilmek zorunda kalınan hesapların paylaşılan hikâyeleri görüntülemesi istenmemektedir. Bu sebepten dolayı İnstagram hikâye gizleme için tercih edilebilecek yöntemlere yönelimler olmaktadır.

 

İnstagram Hikâye Gizleme – 1. Yöntem

Günlük akış içerisinde yaşadığınız deneyimleri, düşünceleri ve durumları sevdiklerinizle paylaşmak adına hikâye paylaşımı yaptığınız bilinmektedir. Yaptığınız hikâye paylaşımlarının mecburiyetten dolayı takip isteğini kabul etmek zorunda kaldığınız kişiler tarafından görüntülenmesini istemediğiniz de bilinmektedir. İnstagram’ın sunmuş olduğu eşsiz hikâye paylaşımı deneyiminden geri kalmamak aynı zamanda da istenmeyen kişilerden uzak durmak adına yapmanız gerekenler şunlardır:

 • İnstagram uygulamanızı başlatarak hesabınızla oturum açmalısınız.
 • Profil sayfanızın üst kısmından üç çizgiye devamında ise “Ayarlar” butonuna tıklamalısınız.
 • Sonrasında “Gizlilik” butonuna tıklamalısınız.
 • Sunulan gizlilik seçenekleri arasından “Etkileşimler” başlığı içerisindeki “Hikâye” kısmına tıklamalısınız.
 • Karşınıza hikâye paylaşımlarınızla ilgili birçok değişim yapabileceğiniz bir sayfa açılacaktır. İnstagram hikâye gizleme işlemine devam etmek için bu sayfada bulunan “Hikâyeyi Gizle” başlığının altındaki “0 Kişi” yazısına tıklamalısınız.
 • Sizi takip eden kişileri listesi görüntülenecektir. Liste içerisinden hikâyelerinizi görmesini istemediğiniz kişileri işaretlemelisiniz.
 • Sonrasında ekranının sol üst kısmındaki geri butonuna tıklamalısınız. Kesinlikle cep telefonunuzun kendi geri tuşunu kullanmamalısınız. Eğer belirtilen geri butonuna basmak yerine telefonunuzun geri tuşunu kullanırsanız yapmış olduğunuz değişiklik geçerli olmayacaktır.

Geri tuşu ve geri butonu arasında bir ayrım bulunuyor olması, uygulamanın hatasından kaynaklanmaktadır. Büyük ihtimalle yeni bir güncelleme ile birlikte düzeltilecektir. Fakat bu sürece kadar olan kısımda işlemin başarısız olmasını engellemek adına geri butonuna basılması gerekmektedir.

Belirtilen bu yöntemde yapmış olduğunuz değişiklikleri, paylaştığınız hikâye üzerinden de yapabilmeniz mümkündür. Fakat, hikaye üzerinden yapmanız durumunda işlemi tamamlayana kadar istemediğiniz kişilerin hikayenizi görüntüleyebilmesi mümkün olabilmektedir. Bu ihtimale rağmen uygulamak isterseniz yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Paylaştığınız hikâyeyi açmalısınız.
 • Sağ alt kısımdaki “Daha fazla” simgesine tıklamalısınız.
 • Sonrasında “Hikâye Ayarları” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Açılan sayfa üzerinden yukarıda belirtildiği şekilde işleminize devam etmelisiniz.

 

İnstagram Hikâye Gizleme – 2. Yöntem

Hesabınızı takip eden kişiler arasında yalnızca birkaç kişinin hikâyenizi görüntülemesini istemiyorsanız, o kişilerin profillerine girerek manuel olarak işlemi gerçekleştirmeniz de mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Kişinin İnstagram profiline girmelisiniz.
 • Sağ üst kısımda yer alan üç noktaya tıklamalısınız.
 • Ekrana gelen seçenekler arasından “Hikâyeni Gizle” seçeneğini tercih etmelisiniz.
 • Devamında karşınıza çıkan uyarı metnini “Gizle” seçeneğini tercih ederek cevaplamalısınız.

 

İnstagram Hikâye Gizleme – Yakın Arkadaşlar Yöntemi

Yakın arkadaşlar özelliği, insanların kullanımlarında daha özgür hissedebilmesini ve kendisini kısıtlamamasını sağlamak adına geliştirilen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde hesap sahipleri, yalnızca belirlemiş oldukları bir listenin hikâyelerini görmesini sağlayabilmektedir. Aynı zamanda bu listede yer alan kullanıcıların kendini özel hissetmesi adına yeşil renkli bir efekt sunulmaktadır. Bu sayede yakın arkadaşlar listesinde bulunduğu anlaşılmaktadır. İnstagram hikâye gizleme yöntemleri arasında sayılabilecek olan bu özelliği aktif etmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • İnstagram mobil uygulamasını kullanarak profil sayfanıza girmelisiniz.
 • Sonrasında sağ üst köşedeki üç çizgiye tıkladığınızda gelen menüden “Yakın Arkadaşlar” kısmına tıklamalısınız.
 • “Başla” butonuna tıklayarak işleme devam etmelisiniz.
 • Yakın arkadaşlar listenizde yer almasını istediğiniz kişilerin yanındaki “Ekle” butonlarına tıklamalısınız.
 • “Ekle” butonuna tıklayarak kişi listenizi belirledikten sonra “Liste Oluştur” butonuna tıklamalısınız.
 • Tıkladıktan sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır. Fakat bir deneme yapmanız için “Hikâye Oluştur” şeklinde bir buton gelecektir. Dilerseniz deneme amacıyla bir hikâye oluşturabilir dilerseniz de kapat butonuna tıklayabilirsiniz.

 

İnstagram hikâyeleri gizleme konusu kapsamında yer verilen yakın arkadaşlar listesini kullanmak için ise bir hikâye oluşturmanız gerekmektedir. Paylaşacağınız hikâyeyi ayarlayıp “Gönder” butonuna tıkladıktan sonra, yakın arkadaşlar seçeneğinin yanındaki “Paylaş” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Böylelikle paylaştığınız hikâyeleri yalnızca yakın arkadaşlar listenizde yer alan kişiler görüntüleyebilecektir. Ayrıyeten hikâye ayarlarına girerek kişi belirleme işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.