Facebook Bildirim Maillerini Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook Bildirim Maillerini Kapatma Nasıl Yapılır?
25 Ocak 2021 12:58 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:21

Facebook bildirim maillerini kapatma kullanıcıların yaşadıkları rahatsızlıkları gidermek adına kullandıkları önemli bir işlemdir. Şüphesiz ki bildirimler, sosyal medya platformlarını kullanırken oldukça fazla işimize yaramaktadır. Fakat bazı durumlarda bildirimlerin çokluğu kullanıcıların canını sıkmaktadır.

Sosyal medya platformları, kullanıcılarını sürekli olarak uygulama veya web sitesi içerisinde tutmak, daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak adına bildirimler göndermektedir. Gönderilen bildirimler önem durumuna da bağlı olarak kullanıcıların düşüncelerini etkilemektedir. Gerçekleştirilen bir sohbet veya etkileşimle ilgili olarak gelen bildirimler kullanıcıların olumlu düşüncelerine sebep olurken, kullanıcının ilgisini çekmeyen, sırf platforma giriş yapması adına gönderilen bildirimler olumsuz düşüncelere sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı kullanıcılar platformların ayarlar menüsü aracılığıyla gelecek olan bildirimler konusunda bazı düzenlemeler yapmaktadır. Facebook kullanıcıları için de bu durum söz konusudur. Facebook kullanıcılarının rahatsızlık duyduğu ekstra bir durum da bildirimlerin mail yoluyla da iletilmesidir. Mail yoluyla iletilen bildirimler, mail kutusunda yoğunluk yaratmasının yanı sıra, gerçekleştirilen bazı kişisel sohbetlerin mail adresinde de görüntülenmesine sebep olmaktadır. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü kullanıcılar, Facebook bildirim maillerini kapatma işlemini araştırmaktadır.

 

Facebook Bildirim Maillerini Kapatma – Web Sitesi için

Facebook tarafından sıklıkla gönderilen ve bazı durumlarda kullanıcıların rahatsızlıklarına sebep olan bildirimler ile ilgili yapılabilecek önemli değişikliklerden biri olan Facebook bildirim maillerini kapatma işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Öncelik Facebook internet sitesine giriniz.
 • Ardından bildirimler ile ilgili değişik yapmak istediğiniz Facebook hesabına giriş yapınız.
 • Ardından sayfanın üst kısmında yer alan butonlar içerisinden en sağda yer alan ok simgesine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra açılacak olan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından açılan diğer menüden ise “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfanın sol kısmında Ayarlar ile ilgili bir seçenekler listesi yer almaktadır.
 • Görüntülemiş olduğunuz listeyi aşağıya doğru kaydırınız ve orta kısımlarda yer alan “Bildirimler” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfayı aşağıya doğru kaydırınız. En alt kısımda yer alan “Bildirimleri Nasıl Alacaksın?” bölümünü bulunuz. Burada yer alan E-posta seçeneğine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra e-posta ile gönderilecek olan bildirimlerin gönderim sıklığı ve bildirim olarak gönderilmesi istenen seçenekler görüntülenecektir.
 • Burada yer alan seçenekleri kullanım tercihinize bağlı olacak şekilde değiştiriniz. Eğer hiçbir şekilde bildirim almak istemiyorsanız “Sadece hesabınla ilgili” seçeneğini tıklayınız.
 • Bu seçeneği tercih ettikten sonra yalnızca hesabın güvenlik ve gizlilik konularıyla ilgili önemli bildirimlerin gelmesine izin vermiş olacaksınız.

 

Facebook Bildirim Maillerini Kapatma – Mobil Uygulama için

Kullanımlara yönelik olarak sunulan verilere bakıldığında son yıllarda akıllı cep telefonlarının giderek gelişmesiyle birlikte sosyal medya kullanımlarını ağırlıklı olarak mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirildiğini görmek mümkündür. Bu sebeple sosyal medya platformları ile ilgili yapılacak olan tüm değişikliklerin ve ayarlamaların mobil uygulamalar üzerinden de yapılabilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda bakıldığında Facebook bildirim maillerini kapatma işleminin mobil uygulama ile yapılabilmesi de mümkündür. Bu işlem şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Cep telefonunuz üzerinden Facebook mobil uygulamasını giriş yapınız. Gerçekleştirilen anlatım mobil uygulamanın güncel sürümü üzerinden gerçekleştirildiği için uygulamanızın güncel olmasında fayda vardır. Aksi durumda işlemin başarısız olma ihtimali bulunmaktadır.
 • Ardından bildirimler ile ilgili değişik yapmak istediğiniz Facebook hesabına giriş yapınız.
 • Uygulamanın sağ üst kısmında yer alan üç çizgi simgesine tıklayınız.
 • Hesabınıza ilişkin birçok işlemin ve özelliğin bulunduğu bir menü açılacaktır. Bu menünün en alt kısmında yer alan “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine, ardından açılan yeni seçeneklerden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfayı aşağıda doğru kaydırınız. Alt kısımlara doğru Bildirimler bölümünü göreceksiniz. Bu bölüm içerisinde yer alan Bildirim Ayarları seçeneğine tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıya doğru kaydırınız. “Bildirimleri Alacağın Yer” bölümü içerisindeki “E-posta” seçeneğine tıklayınız.
 • Burada yer alan seçenekleri kullanım tercihinize bağlı olacak şekilde değiştiriniz. Eğer hiçbir şekilde bildirim almak istemiyorsanız “E-posta Sıklığı” seçeneğini tıklayınız. Açılan seçeneklerden “Sadece hesabınla ilgili” seçeneğini tercih ediniz.

Belirtilen adımların uygulanması durumunda yaşanan rahatsızlık giderilecek ve Facebook bildirim maillerini kapatma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Adımların nasıl uygulanacağına yönelik olarak gerçekleştirilen anlatımlar Facebook’un son güncellemeleri göz önüne alınarak ifade edilmiştir. Tüm sosyal medya platformları gibi Facebook da sürekli olarak güncelleme aldığı için zamanla anlatılan adımlarda değişiklikler meydana gelebilecektir. Böyle bir durumda anlatılan adımlara benzer seçeneklerin tercih edilmesi de işlemin gerçekleşmesini sağlayabilecektir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.