Samsung’un Yeni Dokunmatik Teknolojisi Çok Konuşulacak!

Samsung’un Yeni Dokunmatik Teknolojisi Çok Konuşulacak!
31 Ocak 2023 17:31 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:41

Pek çok dizüstü bilgisayar üreticisinin bu ayın başlarında CES’te kanıtladığı gibi, 2023’te aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda OLED dizüstü bilgisayar olacak.

Teknolojinin yüksek kontrastlı zengin görüntü kalitesi, hem yaratıcıları hem de ileri düzey kullanıcıları cezbetti. Yeni yıl, alışveriş yapanları cezbetmenin yeni yolları anlamına geliyor. Bu nedenle Samsung’un bir sonraki Galaxy Books serisinde, ekranın fiziksel yapısıyla ilgili almayı planladığı bir yaklaşım var.

Ana şirket Samsung Electronics de dahil olmak üzere çeşitli şirketler için ekran panelleri üreten Samsung Display, salı günü dokunmatik özellikli OLED dizüstü bilgisayar ekranının seri üretimine başladığını duyurdu.

Samsung Display, onu dizüstü bilgisayarlar için ilk On Cell Touch AMOLED (OCTA) ekranı olarak adlandırıyor. Güney Kore merkezli şirketin duyurusunun bir Google çevirisine göre, bu ekranlar gömülü dokunmatik sensörler kullanırken, diğer OLED dizüstü bilgisayar panelleri dokunmatik sensörlü bir film ekranı uygulamak için yapıştırıcı kullanıyor. Samsung Display’e göre film, ekran kalınlığının yüzde 6 ila 11’ini oluşturuyor.

Samsung Display, daha az malzeme kullandığı için OCTA teknolojisinin önceki tasarıma göre daha çevre dostu olduğunu ve “basitleştirilmiş” panel yapısı nedeniyle daha hafif olacağını da iddia ediyor.

Samsung Display, 16:10 en boy oranı ve 2880×1800 anlamına gelmesini beklediğimiz “3K” çözünürlük gibi özellikleri dahil ederek açıkça üst düzey panelleri hedefliyor. Samsung Display’in duyurusu, konsept bir dizüstü bilgisayarda 16 inçlik bir panel görüntüsü içeriyordu. 16 inç ekran ve 2880×1800 piksel ile OLED ekran, inç başına 212.3 piksel yoğunluğuna sahip olacaktı.

Ekranlar ayrıca 120 Hz yenileme hızını da destekleyecek. Yüksek yenileme hızları zaten pil ömrünü zorluyor. Ancak panellerin aynı zamanda OLED olması ve potansiyel olarak güçlü bir pil ve soğutma için daha az alana sahip daha ince dizüstü bilgisayar tasarımlarını hedeflemesi nedeniyle pil ömrü, OCTA’yı benimseyen PC’ler için en önemli endişe kaynağı olacak.

Samsung Display; panellerin, Samsung’un Şubat ayında piyasaya sürülecek ve “yüksek düzeyde taşınabilir” olacak bir sonraki Galaxy Book dizüstü bilgisayar serisinde piyasaya sürülmesini beklediğini söyledi. Samsung’un yeni Galaxy Book PC’lerini 1 Şubat’taki Galaxy Unpacked Etkinliğinde duyurması bekleniyor. Samsung’un ötesinde, OLED ekranların “orta boy” dizüstü bilgisayarlar için uygun olması bekleniyor.

Dizüstü bilgisayar dünyasında, 2023 için beklenen en sıra dışı tasarımlardan bazıları arasında, iki adet 13,3 inç OLED ekrana sahip Lenovo Yoga Book 9i ; ve her ikisi de gözlüksüz 3D OLED’e sahip Asus ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604)  ve  Vivobook Pro 16 3D OLED (K6604) bulunuyor.

Aslında, Asus’un 2023 serisindeki hemen hemen her dizüstü bilgisayar bir OLED seçeneğine sahip olacak. Ayrıca bu yıl daha fazla bütçeye uygun OLED seçeneği olacak ve teknoloji, 240 Hz OLED dizüstü bilgisayar panelleriyle (yine Samsung Display tarafından yapılmıştır), oyuncular için bir oyun yapmaya başlıyor.

Samsung Display’in OCTA OLED’i, üreticinin onu 2010’da piyasaya sürmesinden bu yana, öncelikle akıllı telefonlarda ortaya çıktı. Tasarım dizüstü bilgisayarlarda başarılı olursa, şirketler daha uzun ömürlü piller, artırılmış üretim ve iyileştirilmiş soğutma gibi şeyler için biraz daha fazla alan kazanabilir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.