Instagram Filtrelerini Kullanma Rehberi

Instagram Filtrelerini Kullanma Rehberi
25 Aralık 2021 22:58 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:17

Instagram kullanıcı sayısı IOS ve Android işletim sistemlerinde toplam 100 milyonu geçmiş durumda. Bunda mobil cihazlardaki kamera kalitesinin çok yukarılara çıkmasının etkisi oldukça büyük. Dolayısıyla zaten yüksek çözünürlükte çekilen fotoğrafların birde sadece bir kaç  basit filtre ile bir uygulama üzerinden profesyonel bir görünüme kavuşturulabiliyor olması ve bunun paylaşılabiliyor olması insanları Instagram’a daha da çok itiyor.

Eğer bir Iphone, Ipad veya Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon veya tabletiniz var ise sizde muhtemelen Instagram uygulamasını kullanıyorsunuzdur. Peki filtreleri öylesine mi kullanıyorsunuz yoksa bilinçli olarak mı? İşte farklı fotoğraflar için en uygun Instagram filtresini kullanmanız için Instagram kullanım rehberi;

 • Amaro 

Instagram uygulamasının Amaro filtresi fotoğrafınıza daha çok ışık ekler fakat daha çok fotoğrafın merkezine odaklanır. Karanlık fotoğraflarda bu filtrenin etkisini daha belirgin bir şekilde görebilirsiniz. Eğer fotoğrafınıza hafif bir eskimsi görüntü katmak isterseniz Amaro aradığınız filtre olabilir.

 • Rise

Rise filtresi fotoğraftaki nesne veya portreye bir parlaklık verir ve ışığı yumuşatır. Bu filtreyi yakın portre çekimlerinde kullanabilirsiniz.

 • Hudson

Hudson fotoğrafınıza buzlumsu bir efekt sağlar, renklerde çok hafif bir oynamayla daha soğuk bir görüntü elde edersiniz. Dış bina veya tarihi eser çekimlerinizde işinize oldukça yarayabilir.

 • X-Pro II

X-pro II filtresi Insatgram’a yüklediğiniz fotoğrafların renklerini daha canlı hale getirerek daha sıcak bir görünüme kavuşturur. Işığı iyi yakalayamadığınız iç veya dış çekim fotoğraflarınızda eğer ortaya çıkarmak istediğiniz bir nesne var ise bu filtreyi kullanabilirsiniz.

 • Sierra 

Sierra fotoğrafınıza daha yumuşak bir görünüm kazandırır, Rise filtresine benzer ama daha gölgeli bir görüntü elde edersiniz. Dış doğa ve manzara çekimleri için oldukça başarılı sonuçlar verebilir.

 • Lo-Fi

Lo-Fi fotoğraflarınıza zengin renkler ve güçlü gölgeler ekler. Eğer bulunduğunuz mekanda yediğiniz ve içtiğiniz şeylerle sevimli görgüsüzlükler yapmak isterseniz bu filtre tam olarak işinin ustası.

 • Early Bird

Early Bird fotoğraftaki renkleri solgunlaştırmak ve bulanıklaştırmak için kullanılabilir. Fotoğrafı olduğundan daha eski göstermek için en iyi Instagram filtrelerinden biridir.

 • Sutro

Kahverengi ve mor ağırlıklı bir fotoğrafınız var ise Sutro ile onu dumanlımsı bir havaya sokabilirsiniz.

 • Toaster

Insatgram’ın Toaster filtresi fotoğrafın ortasına doğru hafif yanık bir renklendirme sağlar, yaz akşma üstleri, gece çekimleri, barbekü partilerinde ve pikniklerde çekilmiş fotoğraflar için oldukça kullanışlıdır.

 • Brannan

Brannan fotoğrafa hafif grimsi bir renk katarak daha karanlık ve metalik bir görünüme sokar. Fotoğrafın orjinalinde güçlü gölgeler var ise bu filtre size istediğiniz sonuçları sağlayacaktır.

 • Inkwell

Inkwell doğal bir siyah beyaz filtresidir, istediğiniz herhangi bir fotoğrafta kullanabilirsiniz.

 • Hefe

Hefe Lo-Fi filtresine çok benze ama daha az çarpıcı renk tonları kullanır.

 • Valencia

Instagram Valencia filtresi fotoğrafınıza soluk bir görünüm kazandırarak 80 lerde çekilmiş hissi yaratır. Fotoğrafınıza antik bir görünüm kazandırmak isterseniz bu filtre güzel sonuçlar ortaya çıkarabilir.

 • Nashville

Nashville filtresi fotoğrafınıza hafif pembe bir tonlama katarak sıcak ve güzel bir görünüm kazandırır. Fotoğraflara nostaljik bir hava katmak için çok uygundur.

 • 1977

1977 adı üstünde fotoğrafınızın mat, solgun bir görünüm kazanmasını sağlar, amaç fotoğrafın 1970 lerde çekilmiş hissi vermesini yaratmaktır.

 • Kelvin

Kelvin fotoğrafınıza parlaklık katarak güçlü ve canlı görünmesini sağlar. Akşam üstü ve loş ışıkta çekilmiş fotoğraflarda çok daha iyi sonuç verir.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.