Instagram’da Fake Hesap Kapattırma Yolları

Instagram’da Fake Hesap Kapattırma Yolları
17 Haziran 2022 19:00 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:16

Instagramda fake hesap kapattırma nasıl olur, fake olduğunu saptadığınız bir hesabın kapatılması için neler yapılır, nasıl kapatılır?

Instagram fake hesap problemi bugün sosyal medya üzerinde en yaygın olan problemlerden biridir. Diğer medya hesaplarında da sıklıkla karşımıza çıkan gerçek olmayan kişiler adına oluşturulan sahte profillere sahip bu Instagram fake hesapların kapatılması işlemi nasıl gerçekleştirilebilir sorusuna yanıt arıyoruz. İşte size iki seçenek.

2010 yılından beri artık hemen her cep telefonunda bulunan ve birçok kurumsal firmanın da resmi reklam alanı olarak önem kazanan Instagram fake hesapların kapatılması konusunda oldukça yoğun eleştiriler almaktadır. Bu nedenle de hem uygulamasında hem de resmi internet sitesinde iki ayrı seçenek sunmaktadır.

Profil Üzerinden Şikayet Et

En yaygın ve basit olan bu yöntem ile Instagram fake hesapların kapatılması için şikayet edilmeleri oldukça kolaydır. Ancak işlemi onaylayacak, hesabın fake ya da gerçek olduğunu değerlendirerek hesabın akıbetine karar verecek olan yine Instagram’dır. Öncelikle Fake olduğunu düşündüğünüz hesabın profiline gitmeniz gerekiyor. Ardından sağ üst köşede görülen üç nokta sembolüne tıklayın ve şikayet et seçeneğini seçin. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Spam ve uygunsuz. Seçenekleri seçmeye devam ettiğinizde taklit edilip edilmediği gibi sorularla karşılaşıyorsunuz. Uygunsuz seçeneğini seçtiğinizde fake hesap incelemesi başlatılacaktır ve fake olduğu anlaşıldığında hesap Instagram tarafından silinecektir.

Instagram Resmi İnternet Sitesi Üzerinden

Instagram şikayet sayfasına giriş yaparak “Someone created an account pretending to be me or a friend” yani “Beni ya da arkadaşımı taklit eden bir hesap var.” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu seçeneğin ardından Instagram size kimin taklit edildiğini soracaktır.

Siz iseniz kendiniz olduğunuzu belirten seçeneğe tıklayarak kendi profil bilgileriniz ile gerçek bilgilerinizin uyum sağlayacağı bir doküman hazırlamanız gerekecek. Bu da çok basit. Kimlik bilgileriniz ile güncel yüzünüz aynı anda görüntülenmeli. Bir fotoğraf çekerek sisteme yükleyin ve sadece bekleyin. Sistem sizi yönlendirecektir. Haklı itiraz ve şikayetlerde Instagram gereken müdahaleyi gerçekleştirecektir. Eğer Instagram sosyal medya platformunda bulunan bir hesabın sizi değil de bir başkasını taklit ettiğini düşünüyorsanız, bu fake Instagram hesabını şikayet edebilirsiniz. Fakat sizi taklit ettiğini düşündüğünüz Instagram hesabında yaptığınız işlemlerle aynı işlemleri yapmayacaksınız.

Burada prosedür biraz daha farklı işlemektedir. Adımları tek tek takip ederek sonuca ulaşabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta, hesapların kapatılma inisiyatifinin sadece instagram’da olduğudur. Bu nedenle şikayetlerin gerçek olması gerekiyor.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.