En İyi WordPress SEO Eklentileri 2022

En İyi WordPress SEO Eklentileri 2022
15 Mart 2022 14:09 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:52

En iyi WordPress Ücretsiz SEO Eklentileri Günümüzde bilişim alanı kendini sürekli olarak geliştirmeyi başarmıştır. Sosyal medya, internet siteleri ve daha birçok alan derken bizlerde bir şekilde kendimizi bu alanların içerisine sürüklemiş durumdayız.

Kullanmış olduğumuz sitelerin arama motorlarında gelişmesi, ileriye çıkması için SEO çalışmaları elbette önem taşımaktadır. Birçok kişinin unutmuş olduğu bu alan genelde farklı sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Sitelerin gelişmesi ve ileriye taşınması için kesinlikle yapılması gerek çalışmalardır. Teknik olarak bilgi dağarcığınızın yüksek olması veya bir şeyleri bilmeniz bu alan içerisinde elbette önem taşımaktadır. Sitelerinize yapacağınız bu çalışmalar için mantıklı hamleler ve stratejiler yapmak elbette düşünmeniz gereken tek şeydir.

Rakiplerinize göre ne kadar ilerde olursanız o kadar kitlelere ulaşabilirsiniz. WordPress SEO eklentileri sitelerinizde kullanabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Kolay bir şekilde kurabilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fazlasıyla sizlere ve sitelerinize yarar sağlayacak ve kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda yer alan eklentileri dilediğiniz her sitede kolaylıkla kullanabilirsiniz.

All in One SEO

Dünya’nın SEO alanında tercih ettiği en önemli eklentilerden biridir. Milyonlarca sitede bulabilir ve kullanıldığını göre bilirsiniz.

WordPress ücretsiz eklentileri alanında All in One SEO eklentisini sunmaktadır. Kurulumu ve satın alma işlemi için sizlerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Kolayca kurulabildiği gibi yazılarınızda veya site içerisinde kullanacağınız cümleleri bile ayarlamaktadır. Eklentinin içerisinde ki bölümleri inceleyecek olursak; Başlık Açıklama Anahtar kelimeler Olarak ön plana çıkmaktadır. Daha önce kullandığınız başlıkları hiçbir şekilde kabul etmemektedir.

All in One SEO

Açıklama içerisinde tercih ettiğiniz kelimeleri anahtar kelime olarak en son aşağıya girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Eklenti için teknik olarak bilgi dağarcığınızın yüksek olmasına gerek yok. Kolayca yapılabilecek bir işlem olması ile birlikte dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir eklentidir. Bu nedenle de birçok site tarafından her zaman için tercih edilmektedir.

Genel özelliklerine bakıldığı zaman; Arama motorlarında ön plana çıkarır SEO çalışmalarının başarılı şekilde yürütülmesini sağlar Google ve diğer arama motorlarını destekler Konularınızın analizini yaparak hatalarınızı otomatik olarak düzeltir Yukarıda yer alanlar sağladığı en önemli yararlar ve özelliklerdir. Bu nedenle de All in One SEO her zaman için sitelerinde vazgeçilmezi olmuştur.

WordPress Yoast SEO

Yoast SEO

Ücretsiz WordPress Yoast SEO eklentileri alanında sıklıkla tercih edilmese de birçok kişi tarafından bilinmektedir. Diğer eklentiye göre biraz daha zor çalışmaktadır. SEO çalışmalarında bu nedenle de her zaman için biraz geride kalmıştır. Genel olarak eklenti ile gelen alanlara bakacak olursak; Başlık Açıklama Anahtar kelimeler Yukarı da yer alan bölümler sizlere sunulmaktadır. Yapacağınız veya yazacağınız her açıklama da bu sistem içerisinde hareket etmeniz gerekmektedir.

Eklentinin özelliklerini incelediğimiz zaman; Arama motorlarına duyarlı SEO çalışmalarını için sonuç odaklı olmasını sağlar Yanlışları otomatik düzeltir Arama motorlarında ön plana çıkmanız için çalışma yapılabilir Diğer eklentide yer alan özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Rank Math SEO

Rank Math SEO

Rank Math WordPress sitemler için All in One SEO ve Yoast SEO’dan sonra gelen alternatif en iyi eklentilerden bir tanesidir. Sıralama konusunda sonda olması akıllarda karışıklığa sebebiyet vermesin. Rank Math aslında diğer SEO eklentilerine nazaran daha gelişmiş ve daha rekabetçi bir yapıya sahiptir.

Rank Math’ı Avantajları;

 • Genişletilmiş zengin snippet desteği
 • AMP uyumluluğu (hızlandırılmış mobil sayfalar)
 • 404 hata monitörü
 • Yönlendirmeler (301, 302, 307, 410, vb.)
 • Rol yöneticisi (alt üyeler için ideal bir ayardır)
 • WooCommerce uyumluluğu
 • Eksik Alt niteliklerini ekleme özelliği (resimler için çok kullanışlıdır)
 • İçerik analizi için en fazla 5 anahtar kelime

Rank Math tarafından sizlere sunulan bir diğer sevdiğimiz özelliği ise XML site map özelliği üzerinde sağladı Görsel XML ayrımcılığıdır. Görsel indeksleme sorunu yaşan birçok kişinin sorununu bu yöntem ile bertaraf etmesi, Rank Math’ın seçim tercihlerinde birinci sıraya gelmesini sağlıyor.

Hangi SEO Eklentisini Tercih Etmelisiniz?

Bu sorunuzu cevaplayabilmek için hepsini ortak noktaları ve dezavantajlarını burada listelemek daha uygun olacaktır. Bu sayede hem akıllarda ki SEO eklentilerinin avantajları ve dezavantajları konusunda ki sorular bertaraf edilmiş olacaktır.

All in One SEO İncelememiz:

İlk başta, All in One SEO, yeni sürümlerini yayınladıklarında gerçekten şanslı olduklarını söylemek istiyorum, bu incelemeye sıfırdan başlamam gerektiği anlamına gelse bile. Eski versiyon hakkındaki izlenimim oldukça vasattı. Yalnızca diğer eklenti seçeneklerine ışık tutmayacak temel özelliklere ve işlevselliğe sahipti. Ancak, yeniden başlatmanın ardından şimdi All in One SEO’nun kesinlikle mevcut WordPress SEO eklentileri arasında en üst noktalardan birine kadar ilerlediğini düşünüyorum.

Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kurulumu basittir ve kullanıcı dostu bir ara yüz sunar.
 • Bireysel gönderiler için kolay SEO ayarları; başlığı ve meta açıklamayı düzenleyin, sayfa içi SEO’yu ve okunabilirliği kontrol edin.
 • İçeriğin sadece arama motorlarında değil, farklı sosyal medya platformlarında da ön izlemesi.
 • Her türlü web sitesi ve ayrıca müşteri web siteleri için kullanılabilir.
 • Belirli gönderiler için indekslemeyi ve takip eden arama motorlarını kapatabilirsiniz.
 • Temel SEO, başlık ve okunabilirlik gibi sayfa içi analizler.

Eksileri:

 • Ücretsiz sürümde yalnızca 1 odak anahtar sözcüğü eklemenize izin verir.
 • İçerik haritalarında gezinme özelliği yoktur ve Google Arama Konsolu’ndan veri içe aktarılamaz.
 • Ücretsiz sürüm için müşteri desteği yok.

Yoast SEO İncelememiz:

AIOSEO’ya bir alternatif olan Yoast SEO, milyonlarca kullanıcının rekabette önde kalmasına yardımcı olan en çok kullanılan SEO eklentisidir. Ziyaretçilerin ve arama motorlarının web sitenizden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak çok sayıda özellikle birlikte gelir. Bu eklenti, iyi bir ara yüz ile son derece kullanıcı dostudur ve kullanımı kolaydır.

Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı kolay
 • Güvenilir ve güvenilir
 • Çoğu WordPress teması ve eklentisi ile uyumlu
 • Düzenli güncellemeler
 • Tüm SEO ve okunabilirlik sorunlarının kolay açıklaması

Eksileri:

 • Belirli özellikler için eklentilere ihtiyacınız olabilir
 • Yalnızca bir odak anahtar sözcüğü girmenize olanak tanır

Rank Math SEO İncelememiz:

İnsanların Rank Math hakkında sevdiği şey, ücretsiz sürümde bile sağladığı SEO özelliklerinin sayısıdır. Rank Math’ın ücretsiz olarak sağladığı bazı özellikleri kullanmak için ödeme yapmanız gerekecek.

Rank Math ile başlığı, URL’leri, meta açıklamaları düzenleyebilir, içeriğinizi optimize ve okunabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca, en güçlü özelliklerinden biri, sayfanızı/gönderinizi 5 anahtar kelime için optimize etmenize izin vermesidir.

Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • İyi destek sağlar
 • Premium eklentide bile birçok özellik
 • İçeriğinizi en fazla 5 anahtar kelime için optimize etmenizi sağlar
 • Yerel SEO ve video SEO sunar

Eksileri:

 • Yeni bir eklenti olduğu için kullanıcıları birçok hata ve hataya eğilimlidir.
 • Tüm özelliklerinin çalışıp çalışmadığından emin değil
 • Bu birçok özellik ezici ve kullanılmamış olabilir.

Sonuç:

Sonuç aslında tam bir muammadır. Çünkü sistemsel yeterlilikler ve işlevsellikler sayesinde Yoast ve Rankmath üzerinde seçim yapmak adeta çok zor. Bu seçimi sizin yapmanız daha verimli olacaktır.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.