İstanbulKart’a HES kodu nasıl yüklenir?

İstanbulKart’a HES kodu nasıl yüklenir?
17 Aralık 2020 20:16 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:29

İstanbulKart’a HES kodu nasıl yüklenir? İstanbulkart’a HES kodu eşleştirme nasıl yapılır? gibi sorular tüm vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Metrobüs başta olmak üzere metro ve otobüs için HES  kodu zorunlu hale getirildi. KoronaVirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için alınan önemli bir uygulamadır.  Sağlık Bakanlığı’nca Korona tanısı konmuş kişiler İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne iletilecek ve bu kişilerin İstanbulkartları kullanım dışı bırakılacak. Bu sayede ulaşım araçlarına binmeleri engellenerek diğer insanlara bulaştırma riskini ortadan kaldırmış olacak.

İstanbul’da İstanbulKart’ına HES kodu tanımlamayan kişiler toplu taşımalara alınmayacak. HES Kodu Eşleştirme işlemi 15 Ocak 2021 tarihinden sonra zorunlu olacak. Eğer yolda kalmak istemiyorsanız ve sağlığınızı düşünüyorsanız İstanbulKart’ınıza HES Kodu eşleştirmesi yapın.

İstanbulKart’a HES kodu nasıl yüklenir?

İstanbulkart’a HES Kodu Eşleştirmesi yapabilmeniz için öncelikle  istanbulkart.istanbul  adresine giriş yapıyorsunuz ve aşağıdaki adımları sırasıyla uyguluyorsunuz.

 1. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan Online işlemler kısmına girin ve ardından Bireysel seçeneğine tıklayın.
 2.  Karşınıza giriş yapabileceğiniz ve kayıt olabileceğiniz sayfa çıkacaktır. Hemen KAYIT OL butonuna tıklayın ve üyelik kayıt işleminizi tamamlayın.
 3. Üyelik formunu doldurup kayıt ol butonuna bastığınızda size SMS doğrulama kodu gönderilecek.  Cep Telefonunuza gelen SMS kodunu girip doğrulama işlemini gerçekleştirin.
  Hes Kodu SMS

  Hes Kodu SMS

   

 4.  SMS Doğrulamasını yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada E-Posta adresinizi doğrulamanızı isteyecek. Hemen kayıt sırasında yazdığınız mail adresinize giriş yapın ve sizi gelen doğrulama linkine tıklayın.e posta dogrulama
 5. TEBRİKLER! ARTIK BİR istanbulkart ÜYESİSİNİZ. Üyelik işlemini başarı ile yaptığımıza göre hemen kayıt olurken yazdığınız mail adresiniz ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 6. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra İstanbulkart bilgilerinizi eklemeniz gerekiyor.  Kart Seri Numaranızı veya Alias numranızı yazın ve kartınıza bir isim belirleyerek Kartı KAYDET seçeneğine tıklayın.
  İstanbul Kart Tanımlama

  İstanbul Kart Tanımlama

  istanbul kart seri no

  Kart bilgilerinizi yazıp kart ekle dediğinizde aşağıdaki gibi bir görsel ile karşılaşacaksınız.  Kayıt ettiğiniz İstanbulKart’ınızı bir Biletmatik’e okutup ekranın sağ tarafında bulunan İstanbulKart Aktivasyon butonuna basınız.

  aktivasyon

 

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra  T.C kimlik numaranıza kartınız otomatik olarak tanımlanmış olur. .Bundan  sonra ekstra bir işlem yapmanıza  gerek yoktur. Böylece İstanbulkart’a HES kodu tanımlanmış olur.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.