Telefon Nasıl Hızlı Şarj Edilir?

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Edilir?
25 Şubat 2023 14:10 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:38

Özellikle önemli bir arama veya mesaj için telefonunuza ihtiyacınız olduğunda, cihazınıza uzanıp pilinin bittiğini veya bitmek üzere olduğunu görmekten daha sinir bozucu çok az şey vardır.

Bu gibi durumlarda, telefonunuzu hızlı bir şekilde nasıl şarj edeceğinizi bilmek, günün sonucunu önemli ölçüde değiştirebilir. Neyse ki, telefonunuzu veya diğer elektronik cihazlarınızı hızlı bir şekilde şarj etmeniz gerektiğinde deneyebileceğiniz birkaç yöntem var.

Hızlı Şarj Cihazı Kullanın

En belirgin strateji, hızlı şarj cihazı olarak bilinen bir cihazın kullanılmasını içerir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu cihazlar telefonunuzu eski kablolara ve prizlere kıyasla daha hızlı şarj etmenizi sağlar. Hızlı şarj eşiği, telefonunuzun üreticisine bağlı olarak biraz farklıdır. Örneğin, Samsung, hızlı şarj cihazlarını 25 watt’ın üzerinde çıkış yapan herhangi bir şey olarak sınıflandırır. Apple, hızlı etiketini kazanmak için, yalnızca 18 watt çıkış sağlayan bir şarj cihazına ihtiyaç duyar.

Ayrıca bu cihazların çalışması için telefonunuzun hızlı şarj uyumlu olması gerektiğini de belirtmekte fayda var. Gelişmiş şarj çıkışı, fişe takılıyken telefonunuzun kısa devre yapmasını veya yanmasını önlemek için güvenlik özellikleri gerektirir.

Şarj Sırasında Cihazınızın Kapalı Olduğundan Emin Olun

Telefonunuzu şarj ederken açık bırakmak sık yapılan bir hatadır. Cihazı çalıştırmak için gereken enerji, şarj ünitesinden gelen ek gücü dengeler. Kaç uygulama kullandığınıza ve ekran parlaklığına bağlı olarak, bir şarj cihazına bağlı olmanıza rağmen güç bile kaybedebilirsiniz.

Önemli bir arama beklentisiyle telefonunuzu açık tutmanız gerekiyorsa, ekran parlaklığını azaltın ve bu arka plan uygulamalarını kapatın. Telefonunuzda muhtemelen pil ömrünü koruyan ayarlar da vardır. Gerekli olmayan tüm hizmetleri kapatın ve bu önemli çağrı için yalnızca yeterli işlevsellik bırakın. Aramanın, günün ilerleyen saatlerine kadar olmayacağını biliyorsanız, uçak modunu daha fazla enerji tasarrufu yapmak için kullanabilirsiniz.

Büyük Boy USB Hub’ları Kullanmaktan Kaçının

Genellikle daha büyük olanın daha iyi olduğu varsayılırken, USB şarj söz konusu olduğunda durum her zaman böyle değildir. Bir USB hub’ında ne kadar çok bağlantı noktası varsa, her birine o kadar az güç yönlendirilebilir. Bu, telefonunuzu bu cihazlardan birine takmanın şarj etme hızınızı engelleyebileceği anlamına gelir. Hızlı bir şarj cihazı kullanıyorsanız, yavaş bir USB bağlantı noktası, daha yüksek elektrik çıkışıyla ilişkili bonus etkileri tamamen ortadan kaldıracaktır.

Birden çok bağlantı noktasına sahip büyük bir USB hub’ı kullanmadan önce, en az bir özel şarj yuvası olduğundan emin olun. Bu özel şarj bağlantı noktaları, hızlı şarj kurulumunuzun tam etkisini almanızı sağlar. Bir USB hub’ının özelliklerine ilişkin hızlı bir arama, ihtiyacınız olan yanıtları sağlayacaktır.

Ayrıca, ilgilendiğiniz model numarasıyla müşteri destek hattına başvurarak, bir ürünün kaç şarj bağlantı noktasına sahip olduğunu da doğrulayabilirsiniz. Alternatif olarak, cihazlarınız için özel bir elektrik santrali deneyebilirsiniz. Güç istasyonları, herhangi bir hız kaybı olmadan aynı anda birden fazla elektroniği şarj etmenizi sağlar.

Eski Bir Dizüstü Bilgisayarı Kullanın

İster inanın ister inanmayın, eski dizüstü bilgisayar modelleri, telefon şarjı için son teknoloji makinelerden daha elverişlidir. Bunun nedeni, modern mimarinin dizüstü bilgisayarın kendi pilini iyileştirmek için enerji verimliliğini artırmaya çalışmasıdır. Bu, bilgisayarınızı aktif olarak kullandığınız zamanlar için harikadır, ancak teknoloji, kaç kullanıcının telefonlarını dizüstü bilgisayarlarının USB bağlantı noktaları aracılığıyla şarj ettiğini dikkate almıyor.

Daha az enerji verimliliği özelliğine sahip eski modeller, prize taktığınız cihazlara akan güç miktarını sınırlamaz. Toz toplayan eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, cihazlarınızı ne kadar hızlı şarj edebildiğini görmek için onu kullanılmayan bir elektrik prizine geri takın. Muhtemelen, mevcut dizüstü bilgisayarınıza kıyasla çok daha üstün sonuçlar göreceksiniz.

Telefonunuzu Isıdan Uzak Tutun

Akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar, ısı olmadığında en iyi şekilde çalışır. Bu nedenle pek çok bilgisayar ve ileri teknoloji telefon, performansı artırmak için fanlar veya diğer soğutma önlemlerini kullanır. Telefonunuzu aşırı sıcaklıklardan uzak tutmak, yalnızca pilinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cihazınızın şarj olma verimliliğini de artırır.

Özel bir Duvar Şarj Güç Adaptörü Edinin

Telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj etmenin en iyi yöntemi, onu bir USB güç adaptörüne takmaktır. Bu güç adaptörünün düzgün çalışması için bir duvar prizine ve ek bir kabloya ihtiyacı vardır. Bir duvar prizi, cihazlarınıza ortalama 2,1 W aktarabilir. Bir dizüstü bilgisayarın USB bağlantı noktası genellikle pilinizi tek bir Watt güçle şarj edebilir. Kablosuz şarj cihazlarına gelince, en iyileri cihazlarınıza yalnızca 10W sunar.

Telefonunuzu Hızlı Şarj Etme

Yukarıdaki ipuçlarıyla, telefonunuzun pilini birkaç saat veya daha kısa sürede doldurabilirsiniz. Elbette bu, kullanılan şarj yöntemine ve cihazınızın pilinin boyutuna bağlıdır. Devasa 6000 mAh piller, tek bir ömürde daha uzun süre dayanır. Ancak aynı zamanda yeniden dolmaları için daha uzun şarj süreleri gerektirir.

Şüpheye düştüğünüzde, telefonunuzu kapatın ve en yakın prize takın. Bu seçenekler sizin için uygun değilse, daha az verimli şarj etme yöntemlerinizi, hayatınızın önemli anlarında ekranınızı açık tutmaya yetecek şekilde önceden planlamasını yapmalısınız.

 

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.