Bozuk RAR Arşivlerinin Onarımı ve Çıkarılması Nasıl Yapılır?

Bozuk RAR Arşivlerinin Onarımı ve Çıkarılması Nasıl Yapılır?
29 Haziran 2021 00:44 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:36

RAR dosyası, bilgisayarda bulunan dosyaların sıkıştırılmış halidir. Bazı durumlarda RAR dosyası hasarlı olabilir. Bozuk RAR arşivlerinin onarımı ve çıkarılması nasıl yapılır? Hasarlı ya da bozuk RAR dosyasını onarmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bozuk RAR arşivlerinin onarımı ve çıkarılması nasıl yapılır? Zarar görmüş RAR dosyasını kısmen kurtarma imkanınız bulunuyor. Ancak internet üzerinden indirilen hasarlı RAR dosyalarını kurtarmak çok daha zordur.

Bozuk RAR Dosyası Nasıl Onarılır?

Bozuk rar dosyası nasıl onarılır? Bilgisayarda bulunan RAR dosyası bozuksa içindeki dosyaları çıkarmaya çalıştığınızda hata mesajı ile karşılaşırsınız. Bu hata bilgisi RAR dosyanızın içindeki belgelerin bir bölümünün bozuk olduğunu gösterir.

Kurtarma Kayıtları

WinRAR kullanarak yeni bir arşiv oluşturabilir ve kurtarma kayıtlarını ekleyebilirsiniz. Bunu uygulamayı yapmak için, arşiv iletişim kutusu ortaya çıktığı zaman ‘Kurtarma Kaydı Ekle’ kutusunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi sadece çok dosyalı bir RAR arşivi oluşturuyorsanız yapabilirsiniz.

Kurtarma bilgileri, arşiv boyutunu yaklaşık olarak % 3 arttıracaktır. Böylece geri yükleme imkanı sunacaktır. Yüzdeyi artırmak isterseniz gelişmiş sekmesinden yararlanabilirsiniz. Kurtarma kaydı, arşivin oluşturulduğu dizine eklenmektedir. Her dosya yeniden oluşturulacaktır. Bu sayede orijinal arşivin kurtarma dosyası olduğunu görebilirsiniz. RAR dosyasını kurtarmak isterseniz, dosyayı WinRAR’da açmalısınız. Tüm arşivlere sağ tıklayarak onarım seçeneğini seçin.

Yeniden İndir

Eksik ya da bozuk dosyaları yeniden indirmek sorunu çözmenizi sağlayabilir.  Kırık, hasarlı veya bozuk arşivler oldukça can sıkıcı olabilir. Özellikle internet üzerinden indirilen dosyaların geri döndürülmesi son derece zordur. Elinizde bulunan arşivi tamamen ya da kısmen kurtarabilirsiniz. İnternet üzerinden indirdiğiniz dosya hatalıysa yeniden indirme yapabilirsiniz.

PAR Dosyaları

Dosya kurtarma işleminde ‘Sözde Eşlik’ dosyaları ikinci bir seçenek sunabilir. Büyük boyutlu arşivleri başka bir yere taşımanız gerekiyorsa bu işlemden yararlanabilirsiniz. PAR dosyaları çok daha kolay bir şekilde onarılabilir.  PAR dosyalarını kullanmak için yazılım kullanmalısınız.

Arşivi Kısmen Çıkarın

Kurtarma birimlerine ya da eşlik dosyalarına erişim hakkınız bulunmuyorsa arşivi kısmen sisteminize ekleyebilirsiniz. Arşiv sonunda hasar ortaya çıkarsa bu destek uygulaması işinize yarayacaktır. Çıkarma yolunda bulunan ‘Bozuk dosyaları sakla”’ seçeneğini etkin hale getirmeniz gerekir.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.