Elektronik Ürünlerin Çoğu Nasıl Üretilir?

Elektronik Ürünlerin Çoğu Nasıl Üretilir?
28 Şubat 2023 21:07 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:34

Bu yazıyı okuduğunuz telefonu veya bilgisayarı nasıl yaptıklarını hiç merak ettiniz mi? Dünyada Apple veya HP üretimi diye bir şey var mı, sadece kendi ürünlerini bir araya getiriyorlar mı? Bunun cevabı hayır. Bu tür devler söz konusu olduğunda, işi yapmaları için elektronik üretim hizmetleri şirketlerine başvururlar. Aslında, sahip olduğunuz çoğu elektronik cihaz orada yapılır. İşte konuyla ilgili daha fazlası.

Elektronik Alanındaki Çoğu Firma Kendi Ürünlerini Üretmiyor

Dünyanın istediği miktarda iPhone üretebilmek için, çok sayıda çalışan gerekiyor. Bu nedenle, bu tür markaların kendileri için iş yapabilecek bir EMS (Elektronik Üretim Hizmetleri)şirketi tutması gerekiyor. Aslında, büyük markaların birçoğunun bilgisayarlarını veya telefonlarını aynı yerde ürettiklerini duyunca şaşıracaksınız. Neden rakipleri hakkında endişelenmiyorlar diye sorabilirsiniz. Çünkü her biri, ürünlerinin korunan haklarına sahiptir.

Temel olarak Apple veya Samsung gibi bir telefon şirketi, telefonunu ofislerinde tasarlayacak ve cihazlarında bulunan baskılı devre kartının kendi versiyonunu hazırlayacaktır. Onları birbirinden ayıran da budur. Daha sonra bilgileri, kendileri için elektronik PCB montajını yapacak olan EMS şirketine gönderirler. Bu, mümkün olan en fazla karı elde etmek için, maliyetleri mümkün olduğunca düşük tutmaya yardımcı olur.

Elektronik Markalar Tamamen Tasarım ve İnovasyonla İlgili

Video oyunları, telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar oluşturmak, büyük markaların yaptığı şey değildir. Ürünler fiilen üretilmeden önce yaratma kısmını hallederler. Fikri mülkiyet, her şeyi bir araya getirme kısmını üretim uzmanlarına bıraktıkları için, bu devleri ilgilendiren şeydir.

Markalar arasındaki fark her zaman, ürünün içinde bulunabilen tasarım ve yenilikçilikten gelir. Elbette cihazların mükemmel bir şekilde bir araya getirilmemesini göze alamazlar. Aslında, EMS şirketleri, elektronik endüstrisinin en büyük isimlerinden biriyle işbirliği yapmaya başlamadan önce tamamen incelenir.

Bilgisayarlar ve telefonlar aynı temel kapasiteye sahiptir. Ancak boyut, ağırlık, ekran kalitesi, ses kalitesi ve bu ürünlerin sunduğu diğer teknik yetenekler bakımından farklılık gösterirler. Aynı yerde üretildikleri için, fabrikasyon kalitesi genellikle benzerdir. Ancak malzemeleri seçen markadır, bu yüzden o kısım kişiden kişiye değişebilir.

Video Oyunları İçin Biraz Farklı

Video oyunları tamamen yazılımla ilgilidir. İlk etapta oyunların tasarımını ve hikayesini oluşturmak için daha fazla kişiye ihtiyacınız var. Tıpkı bir film gibi, bir video oyununun oluşturulması uzun zaman alır, genellikle birkaç yıl sürer. Ayrıca, oyunun daha çabuk bitirilebilmesi için, hepsi oyunun çeşitli bölümlerinde aynı anda çalışan çok sayıda grafik tasarımcıya ihtiyaç duyarlar. Aslında, bir makineye ihtiyaç duymadan çevrimiçi bir video oyunu oynayabilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.