Safari Geçmiş Silme Nasıl Yapılır?

Safari Geçmiş Silme Nasıl Yapılır?
11 Ocak 2023 22:14 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:05

Safari geçmiş silme, IOS işletim sistemine sahip cihazlarda internet tarayıcısı üzerinden gerçekleştirilen gezintilerin temizlenmesi ve farklı kullanıcılar tarafından görüntülenmesinin engellenmesi gibi amaçlarla araştırılan bir konudur. Özellikle telefon ve bilgisayar gibi cihazlarda gerçekleştirilen gezintilerin kayıt altına alınıyor olması kullanıcıların birçoğunu rahatsız etmektedir. Kullanmış oldukları cihazları kişisel alanları olarak gören kullanıcılar kayıt altına alınıyor olma durumundan hiç hoşnut olmamaktadır.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen gezintileri kayıt altına alan tarayıcılardan biri de Safari’dir. Safari, IOS işletim sistemine sahip olan cihazların varsayılan tarayıcısıdır. Bu sebeple kullanıcıların birçoğunun gerçekleştirmiş olduğu gezintiler için tercih ettiği uygulamadır. Uygulamanın yoğun bir şekilde kullanılıyor olması, kullanıcıların ihtiyaç duydukları konular hakkında fazlaca araştırma yapmasına da sebep olmaktadır. Safari tarayıcısı hakkında yapılan araştırmalar arasında en popülerlerinden biri Safari geçmiş silme konusudur. Aslında bakıldığında uygulanması oldukça basit olan bir işlem olsa da bazı kullanıcılar tarafından bilinmediği görülmektedir.

 

Safari Geçmiş Silme Nasıl Yapılır?

Safari, IOS işletim sisteminin temel uygulamalarından biri olarak bilinmektedir. Ve oldukça fazla kullanıcı tarafından ilk sırada tercih edilen bir tarayıcıdır. Kullanıcıların ilk tercihi olmayı başaran uygulama, yoğun kullanımlar sonucunda farklı sebeplerden dolayı temizlenme ihtiyacını doğurur. Kullanıcıların temizleme sebeplerinin başında internet gezintisi esnasında ziyaret ettiği sitelerin daha sonra görüntülenmemesi gelse de birçok farklı sebepten dolayı da temizlenebilmektedir. Bu doğrultuda bakıldığında Safari geçmiş silme işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • Öncelikle kullanmış olduğunuz IOS işletim sistemli cihazınız “Ayarlar” menüsüne giriniz.
  • “Safari” isimli seçeneğe tıklayınız.
  • Ardından “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil” seçeneğine tıklayınız.

 

Safari tarayıcısını kullanarak geçmişi silmek için şunları yapınız:

  • Safari tarayıcısını açınız.
  • Tarayıcının alt kısmında yer alan “Kitap” simgesine tıklayınız.
  • Ardından arama geçmişinin yer aldığı bir sayfa açılacaktır. Bu sayfanın sağ alt kısmında yer alan “Sil” butonunu kullanarak Safari geçmiş silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.