iPhone’unuz Yavaş mı Çalışıyor? Apple Akıllı Telefonunuzu Hızlandırmanın 5 Yolu

iPhone’unuz Yavaş mı Çalışıyor? Apple Akıllı Telefonunuzu Hızlandırmanın 5 Yolu
27 Ağustos 2021 02:00 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:48

Kişisel Apple iPhone bugün mevcut en hızlı cep telefonları, Apple’ın mükemmel donanım ve yazılım optimizasyonları ve düzenli güncellemeler sayesinde ön planda olabilir. Ancak hiçbir teknoloji mükemmel değildir ve diğer akıllı telefonlar gibi iPhone da zaman zaman yavaşlayabilir ve kullanımı zorlaşabilir. Birçok kullanıcı bunu telefonlarının yükseltilmesi gerektiğinin veya fabrika ayarlarına sıfırlamanın zamanı geldiğinin bir işareti olarak görse de durum her zaman böyle değildir. Bazen telefonun ihtiyacı olan tek şey, tekrar hızlandırmak için biraz temizlik ve ayarları optimize etmektir.

Telefonunuzun önbelleğini temizlemekten ve yer açmaktan en son güncellemeleri yüklemeye ve pili kontrol etmeye kadar, burada iPhone’unuzu hiç para harcamadan hızlandırmanın birkaç kolay yolu var. Paranızı yepyeni bir cihaza harcamadan veya iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, iPhone’unuzun ilk satın aldığınız günkü gibi sorunsuz çalışması hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Bu kulağa saçma gelse de birçok iPhone kullanıcısı aylarca telefonlarını yeniden başlatmaz ve bu da telefonda her türlü soruna yol açabilir. Arka planda kötü yapılandırılmış bir uygulama çalışıyorsa, diğer bazı işlemleri yavaşlatabilir ve daha fazla kaynak tüketebilir ve bu da pilin bitmesine neden olabilir. Telefonunuzu yeniden başlatmak bazen bu hatalı çalışan uygulamaları düzeltmeye yardımcı olabilir.

 

 

Cihaz Önbelleğinizi Temizleyin

Telefonunuzu kullandığınızda Safari gibi uygulamalar, bir siteyi tekrar ziyaret ettiğinizde aynı dosyaların ve fotoğrafların yüklenmesini önlemek için bir önbellekte veri toplamaya devam eder. Ancak bunlar kısa sürede birikebilir ve telefonunuzu yavaşlatabilir.

İstenmeyen önbellekten hızla kurtulmak (ve bu süreçte iPhone depolama alanınızı boşaltmak) için Ayarlar > Safari > Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye gidin.

 

iPhone Yazılımınızı Güncelleyin

Apple, iPhone cihazları için düzenli olarak daha küçük güncellemeler (nokta sürümleri) yayınlar, mevcut sürüm, bunu yayınlarken iOS 14.6’dır. Bu daha küçük güncellemeler, keşfedilen hataları ve yama güvenlik açıklarını düzelttikleri için de önemlidir. Bu hatalardan bazıları, uygulamaların çok fazla bellek kullanmasına ve telefonunuzu yavaşlatmasına izin verir, bu nedenle cihazınızı güncellemek aslında onu hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bekleyen güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesini ziyaret edebilirsiniz.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Devre Dışı Bırakın

Telefonunuzda yüklü çok sayıda uygulama var mı? Daha eski bir iPhone’unuz varsa, uygulamaların arka planda verileri yenilemesine izin vermek telefonunuzu yavaşlatabilir ve pilinizi tüketebilir.

Bunun yerine, Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme’ye gidebilir ve arka planda çalışmasını istemediğiniz tüm uygulamaları kapatabilirsiniz.

 

iPhone Pilinizi Kontrol Edin

iPhone’unuz güçlü bir akıllı telefondur ve işlemci çok aç olabilir. Zamanla, pil kapasiteniz birden fazla şarj döngüsüyle düştüğünden, performans yavaşlayabilir, iOS, rastgele kapanmaları önlemek için pilden daha az güç çeker. iPhone’unuzun zamanla yavaşladığını fark ederseniz, Ayarlar uygulamasında pil sağlığınızı kontrol edebilir, ardından pili değiştirmek için bir servis merkezine götürebilirsiniz.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.